title
کد خبر: 118148
00
گفتگوی رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با بهداشت نیوز:
 ورود واکسن پیشگیری از سرطان دهانه رحم به برنامه واکسیناسیون کشوری/ مصاحبه اختصاصی

سالانه از هر صد هزار نفر جمعیت در ایران، 3 تا 4 نفر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.

خبرنگار بهداشت نیوز گفتگویی اختصاصی با دکتر علی قنبری مطلق، رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت انجام داده و دکتر مطلق در خصوص "وضعیت ابتلا به سرطان دهانه رحم در ایران و عملکرد وزارت بهداشت در این حوزه" توضیحاتی را ارائه دادند؛

آلودگی به ویروس اچ پی وی در 8 درصد زنان ایرانی

وی با بیان این مقدمه که همه ی سرطان ها در ایران ظرف دو دهه ی آینده افزایش می یابند و دلیل اصلی آن افزایش جمعیت و تغییر هرم جمعیت به سمت سالمندی است، گفت: ضایعات "پیش بدخیم" سرطان دهانه رحم هم شاید در سنین جوانی بروز پیدا کند اما ضایعات بدخیم عمدتا در سنین بالای 60 سال اتفاق می افتد.

دکتر مطلق افزود: عامل اصلی سرطان دهانه رحم، آلودگی به ویروس اچ پی وی است  و این ویروس اگر به صورت پایدار در بدن یک زن باقی بماند می تواند ظرف ده تا 15 سال منجر به ضایعات پیش بدخیم شود  که اگر درست درمان نشود بدخیم خواهد شد.

او ادامه داد: براساس بررسی هایی که در کشورمان انجام دادیم حدود 8 درصد زنان در گروه سنی میانسال به بالا، آلودگی به ویروس اچ پی وی دارند و این بسیار مهم است چون اگر به لحاظ آموزشی و آگاهی بخشی در سطح جامعه کوتاهی شود و این ویروس زود شناسایی نشود، عاملی برای افزایش سرطان دهانه رحم خواهد بود.

روش تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم

همچنین رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سالانه از هر صد هزار نفر جمعیت در ایران، 3 تا 4 نفر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند، خاطرنشان کرد:  مهم ترین اقدامی که در خصوص سرطان دهانه رحم در وزارت بهداشت انجام داده ایم، این بوده که برنامه های اطلاع رسانی خوبی را در مورد آلودگی به ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم داشته ایم.

وی در رابطه با سایر اقدامات وزارت بهداشت هم به بهداشت نیوز گفت: روش تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم را از پاپ اسمیر تنها به روش ترکیبی "ویروس اچ پی وی و پاپ اسمیر" ارتقاء داده ایم که روش توصیه شده توسط سازمان جهانی بهداشت است و خیلی زودتر و دقیق تر می تواند احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را پیش بینی کند. خوشبختانه به طور آزمایشی در 4 شهرستان هم این روش را با موفقیت تست کرده ایم.

واکسیناسیون سراسری برای مقابله با سرطان دهانه رحم !

دکتر مطلق اضافه کرد: رایزنی های خوبی با سازمان های بیمه گر داشته ایم و آن ها پذیرفتند تست دقیق "اچ پی وی پاپ اسمیر" را جایگزین پاپ اسمیر تنها کنند و در نهایت این دستورالعمل توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه ابلاغ شد و اتفاقا این جایگزینی هم باعث کاهش هزینه ها برای مردم و هم برای سازمان های بیمه گر شد.

او با تأکید براینکه برخی سرطان ها راهکارهای پیشگیری مؤثر دارند که سرطان دهانه رحم جزء این سرطان هاست، گفت:  در رابطه با مواجهه با عفونت ویروس اچ پی وی، واکسنی نیز وجود دارد که به صورت شخصی در دسترس است و افراد می توانند از آن استفاد کند اما اینکه نظام سلامت ایران این واکسن را در برنامه واکسیناسیون خود قرار دهد نیاز به بررسی های دقیق تری داریم.

رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه اخیرا بررسی هایی را به کمک سازمان جهانی بهداشت و سازمان بین المللی تحقیقات سرطان آغاز کرده ایم تا ببینیم که هزینه های واکسن، اثربخشی و میزان تأثیرگذاری ای  که در پیشگیری از سرطان دهانه رحم دارد به چه میزان است و امیدواریم با تولید داخلی واکسن که توسط دو شرکت داخلی در حال انجام است، بتوانیم از سال آینده این واکسن را وارد برنامه ی واکسیناسیون کشوری کنیم.

سرطان دهانه رحم چندمین سرطان زنان ایرانی است؟

وی همچنین در پاسخ به این سؤال خبرنگار بهداشت نیوز که سرطان دهانه رحم چندمین سرطان زنان ایرانی است، گفت: سرطان دهانه رحم جزء ده سرطان شایع در زنان ایرانی نیست و دلیل آن هم این است که در سه دهه ی گذشته تست پاپ اسمیر در ایران وارد سیستم شبکه ی بهداشتی کشور شده و همه ی این ها به از بین بردن ضایعات پیش بدخیم و جلوگیری از بروز سرطان دهانه رحم کمک کرده است.

دکتر علی قنبری مطلق افزود: در دو دهه ی آینده به دلیل تغییرات جمعیتی، تغییر فرهنگ جامعه و افزایش آلودگی به ویروس اچ پی وی، اگر راهبرد درستی در برابر سرطان دهانه رحم نداشته باشیم، بروز آن افزایش خواهد یافت.

وضعیت ما نسبت به آمار منطقه ای و جهانی

او بیان کرد: فعلا بروز سرطان رحم در همه ی شهرستان ها ایران از یک الگو پیروی می کند و افزایش قابل توجه بروز آن در منطقه ی خاصی دیده نمی شود. در ضمن به لحاظ آمار، بروز سرطان دهانه رحم در ایران در حد متوسط منطقه ی غرب آسیا و خوشبختانه از متوسط جهانی پایین تر است.

دکتر علی قنبری مطلق، رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت در آخر به بهداشت نیوز گفت: تنها شاخص برای بحث سرطان دهانه رحم خود آمار کنونی این سرطان نیست چون این سرطان از جمله سرطان هایی است که اتفاقاتی که در آن می افتد ظرف دو دهه آینده خود را نشان می دهد بنابراین قبل از بروز سرطان باید به فکر راهکار مواجهه با آن باشیم.

گفتگو : مشکات سخاوتی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز