کد خبر: 91432
ف
 ارتباط آموزه‌های دینی با ترویج ورزش
عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی گفت: بر اساس پژوهشی که انجام دادیم اعتقاد به آموزه‌های دینی و باورهای قرآنی، سطح فعالیت‌های جسمانی و ورزش را در افراد افزایش می‌دهد.

به گزارش بهداشت نیوز، دین اسلام به عنوان برنامه جامع زندگی برای سلامت همه ابعاد روحی و جسمی انسان، دستورات و توصیه‌هایی دارد که در قرآن کریم، سیره پیامبر اکرم(ص) و احادیث ائمه(ع) بیان شده است؛ قرآن کریم ضمن اینکه انسان‌ها را از هرگونه آسیب رساندن به بدن خود، نهی می‌کند بر پاکیزه بودن خوراک، پرهیز از پرخوری، اهمیت نعمت خواب و ... تاکید دارد و پیامبر اسلام(ص) نیز در باب اهمیت ورزش فرموده است به فرزندان خود شنا، تیراندازی و اسب‌دوانی بیاموزید.

ابتدا در مورد جایگاه ورزش در زندگی امروز مردم تحلیل خود را بفرمایید.
ما معتقدیم مساله حرکت، به عنوان پایه زندگی انسان تلقی می‌شود اساس ورزش و تربیت بدنی هم حرکت و فعالیت است پس ورزش یک موضوع بنیادین در زندگی انسان است اما در حال حاضر بخش زیادی از مردم احساس نیاز به ورزش نمی‌کنند که این یک تهدید است، بعضی از مردم فکر می‌کنند ورزش فقط برای عده ای ورزشکار است که باید بروند در میادین ورزشی و مسابقات رقابت کنند، به عبارتی می‌توان گفت نگاه قهرمانی به ورزش دارند در حالی که ما معتقدیم ورزش باید به درد همه مشاغل بخورد، آسیب‌های جسمی و اجتماعی را حل و ناتوانی‌ها را رفع کند، اگر ورزش بخواهد همه‌گیر باشد باید مردم به آن احساس نیاز کنند و نباید ورزش را صرفا برای اهدافی خاص فرض کنند. به همین جهت ما در دانشکده ورزش کوشش کرده‌ایم ورزش را از حالت یک بعدی خارج کنیم تا به درد هر قشر سنی، شغلی و ... بخورد و بخشی از زندگی هر فرد شود، یعنی همانطور که فرد، سایر کارهای روزمره را برای بهبود و بهداشت و سلامت انجام می‌دهد، ورزش هم اینگونه باشد. مهم‌ترین راهکار اجرایی برای ترویج ورزش و فرهنگ‌سازی آن هم، آموزش و پرورش است، مدارس ما باید پیشتاز ورزش باشند و در کنار تلاش برای علم‌آموزی و اخلاق، ورزش را در وجود دانش‌آموزان نهادینه کنند. در کشورهای پیشرفته دنیا اگر دقت کنید می‌بینید که ورزش نقش بسیار مهم در سلامتی و تحصیل دانش‌آموزان دارد، ما هم وقتی این همه آموزه‌های مذهبی در مورد ورزش داریم باید بیشتر به آن حساس باشیم و دانش‌آموزان و دانشجویان خود را به سمت آن سوق دهیم.

آموزه‌های دین اسلام در مورد سلامت و ورزش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 
تشویق بسیار زیادی در قرآن و احادیث به این مساله شده است، زیرا از منظر اسلام، اساس این است که یک مسلمان سالم و قوی باشد، جسم قوی باید داشته باشد تا اموری که به او محول شده است را به خوبی انجام دهد، اگر دقت کنید در ادبیات دینی داریم مومنانی که آمادگی بدنی دارند، به کسانی که آماده و تندرست نیستند، ارجحیت دارند.

چه پژوهشی برای ارتباط اعتقاد به آموزه‌های دینی و سطح فعالیت‌های جسمانی در جامعه امروز، انجام شده است؟
بر مبنای دستورات و توصیه‌های فراوانی که دین ما به حفظ سلامت و ورزش دارد، ما بر آن شدیم تا موضوع یکی از پایان‌نامه‌های دانشجویی را به این اختصاص بدهیم که ببینیم در جامعه امروز ورزشکاران و همه کسانی که فعالیت‌های جسمانی مطلوبی دارند، تا چه میزان تحت تاثیر آموزه‌های مذهبی قرار دارند. بر این اساس، ما در سال ۹۴، پژوهشی میدانی را روی حداقل ۱۵۰ نفر از دانشجویان خوارزمی کرج انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که ارتباطی مثبت میان این دو وجود دارد یعنی هر چه اعتقادات مذهبی بالاتر باشد، سطح فعالیت‌های جسمانی و ورزش هم عموما بیشتر می‌شود، افرادی که دارای سابقه فکری و تدبر در اصول دینی هستند نسبت به افرادی که این ویژگی را ندارند، بیشتر خودشان را متعهد می‌دانند تا جسم را همراه با روان و ادراک تقویت کنند. ما پیشنهاد کردیم که تاکید بر آموزه‌های دینی‌مان می‌تواند یکی از موثرترین راهکارهایی باشد که ورزش را در جامعه توسعه دهد، اما متاسفانه در حال حاضر، برای ترویج ورزش به این ظرفیت‌های دینی و اعتقاداتی که بافت اصلی جامعه ما دارد، توجه نمی‌شود. 
 

 

منبع: ایکنا


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.