کد خبر: 89173
ف
اهمیت «احترام به خود» در زندگی
مقوله «احترام به خود» برای داشتن یک شخصیت قوی و متعادل، جایگاه بسیار عمیق و تعیین‌کننده‌ای دارد. اما به واقع از این موضوع چه تصوری در ذهن خود داریم؟ آیا این مقوله از جنس فکر و شناخت است یا احساس یا حاصل تلفیق و کشاکش این دو. قطعا سرمنشا هراحساسی، همان تجربه‌های عینی و ذهنی است.

به گزارش بهداشت نیوز، لحظه‌ای مکث کنید تا چند نکته منفی را که درباره خودتان گفته‌اید به یاد آورید، بیندیشید آنها به «احترام به خودتان»، چه شکلی بخشیده‌اند، آیا هیچ یک از این جمله‌ها حرف شما نیز هست؟«من آن قدر خنگم که نگو»«با این بد بیاری که من دارم، حتما شکست می‌خورم»«از خودم متنفرم»اگر ذهنتان را با اندیشه‌هایی چنین فرودست برنامه‌ریزی کنید، سطح «احترام به خودتان» همان‌جا باقی می‌ماند. شاید به‌طور خود آگاه متوجه نشوید که در طول روز چند بار ازاین جمله‌های منفی استفاده می‌کنید. اما با اندکی صرف وقت وخودآزمایی دقیق، می‌توانید از این شیوه تفکرتان که به صورت عادت درآمده، آگاه شوید.

با عوض کردن اینگونه تفکر می‌توانید سطح خویشتن دوستی خود را عوض کنید. «احترام به خود» ، بزرگ‌ترین هدیه‌ای است که ما می‌توانیم به خودمان بدهیم. احترام به خود پایه واساس زندگی خوب است. درحالی که مقوله «احترام به خود» اگر در دوران کودکی در یک بستر تربیتی سالم، شکل گرفته باشد به فرد کمک خواهد کرد که در آینده از آسیب‌پذیری هیجانی و در برابر استرس‌های مختلف مصون باشد. زیرا وقتی کودک اجازه پیدا می‌کند «من» خود را به صورت مستقل گسترش و شکل دهد؛ احساس ایمنی و اعتماد بنیادین را تجربه می‌کند که بعدها می‌تواند در کلیه مراحل زندگی او را حمایت کند. روانپزشکان معتقدند احترام به خود، برمی‌گردد به ارزشی که فرد برای خود قایل است. هرچقدر این ارزش‌ قوی‌تر و پخته‌تر باشد این احساس نیزدر سطح بالاتر و به‌طور فراگیرتری شخصیت فرد را دربرمی‌گیرد. به این ترتیب آنچه افراد از خودشان تعریف و تصور می‌کنند بر انگیزه‌ها، نگرش‌ها و رفتارشان در سراسر زندگی تاثیر می‌گذارد. احساس احترام به خود در سطح پایین معمولا با گروهی از مشکلات دیگر مثل ضعف دانش و اطلاعات، عدم موفقیت در انجام وظایف، ضعف در اتباطات خویشاوندی و دوستانه، خشونت و اختلالات عاطفی مثل افسردگی همراه است. پذیرش خود و رسیدن به یک چشم‌انداز مثبت در زندگی با رشد مقوله احترام به خود به صورت سالم، ارتباط پیدا می‌کند.

افرادی که به خودشان و توانایی‌هایشان اعتقاد دارند عموما بیشتر از این احساس برخوردارند که در نهایت تمایل به شاد‌زیستن و هیجانات مثبت را در آنها گسترش می‌دهد. افرادی که از عزت نفس بالا بهره می‌جویند، هیچگاه در زندگی در زیر فشار انتقاد خرد نمی‌شوند یا به واسطه طرد شدن، احساس نابودی نمی‌کنند. آنان ازشما به خاطر «راهنمایی سازنده تان» تشکر می‌کنند. راه‌های دیگری که افراد می‌توانند برای رشد احساس احترام به خود، در پیش گیرند این موارد است: شناختن ویژگی‌های مثبت خود، تشخیص موارد و محدوده‌های بسیار موفقیت‌آمیز، برنامه‌ریزی برای حمایت از دوستان و خویشاوندان، تمرکز بر فضیلت‌ها و توانایی‌های خود و نه، ماندن و غرق شدن در ناتوانایی‌ها و واماندگی‌ها، عدم اندازه‌گیری و تعریف ویژگی‌های خود با استانداردهای دیگران، پذیرش برخی ریسک‌ها و خطرها برای دستیابی به موفقیت و فراگیری هدف‌گذاری واقع‌گرایانه. به اضافه این‌که، افراد می‌توانند از طریق مشورت با روانپزشکان، روش‌های رشد احساس احترام به خود را فراگیرند. بی‌تردید همه، فقدان احترام به نفس را در شرایط خاص و مهم زندگی خود( که شاید بیش از سایر زمان‌ها به آن نیاز دارند را ) تجربه می‌کنند. قطعا همه می‌دانیم مجموعه عوامل گوناگونی این احساس را درما ایجاد می‌کنند: محیط، انتظارات و تجربیات شخصی و اجتماعی. برای مثال، پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که بدرفتاری‌های زبانی و بیانی، در دوران کودکی اثر منفی زیادی براحساس احترام به خود افراد می‌گذارد که تا دوران بزرگسالی ادامه می‌یابد. بعضی افراد، از شکاکی و سوء‌ظن نسبت به خود رنج می‌برند و همواره در برخورد با هرمساله‌ای دنبال پیداکردن اشتباه و خطای خود هستند.

این نگرش به‌طور طبیعی به احساس احترام به خود آنها به‌طور جدی آسیب می‌رساند. پژوهشگران مسائل اجتماعی می‌گویند پیام‌های تبلیغاتی از جمله عوامل محیطی است که می‌تواند این احساس را مخدوش کند. طرز تفکر ما درباره خودمان تاثیرات شگرفی برتمام جوانب زندگی ما دارد. افرادی که برای خویشتن ارزش مثبتی قائلند، عموما به عنوان نشانه‌های خارجی رضایت درونی، حالت توازنی رانشان می‌دهند و احساس امنیت و آرامش خاطر را منتشر می‌سازند. چنین افرادی به دیگران وابستگی ندارند زیرا آموخته‌اند چگونه بهترین دوست خود و بزرگ‌ترین مشوق خویشتن باشند. آنان شرکت‌کنندگان، مبتکران وچاره‌سازانی هستند که موجب به حرکت درآمدن ماشین اجتماع می‌شوند. افرادی که از عزت نفس بالا بهره می‌جویند، هیچ‌گاه در زندگی در زیر فشار انتقاد خرد نمی‌شوند. آنان ازشما به خاطر «راهنمایی سازنده تان» تشکر می‌کنند. زمانی که با پاسخ «نه» مواجه می‌شوند، هیچگاه آن را به معنای طرد خودشان تلقی نمی‌کنند.


 

 

منبع: روزنامه آرمان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.