کد خبر: 88207
ف
 آنچه باید برای زندگی بهتر بدانیم
یک نفر از هر چهار ایرانی دچار یکی از انواع اختلالات روان‌پزشکی است. به بیان دیگر ۲۳.۴ درصد از جمعیت بالغین در ایران از یکی از انواع اختلالات روان‌پزشکی رنج می‌برند. ۲۷.۶ درصد این افراد را زنان و ۱۹.۴ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

به گزارش بهداشت نیوز، به گفته مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، احتمال وجود یک اختلال در طول عمر از ۱۸ تا ۳۶ درصد متغیر است و شیوع اختلالات روانپزشکی در یک سال در استان‌های مختلف ایران از ۱۲.۸ درصد تا ۳۶.۳ درصد متغیر بوده است.

    از هر سه تهرانی یکی دچار اختلال روانی
‌*در تهران اختلالات روانپزشکی در طول یک سال ۳۰.۲ درصد است.  یعنی از هر سه نفر یکی گرفتار این مشکل است. البته میزان آن در فواصل مختلف در پایتخت متفاوت بوده و تنش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در فواصل زمانی مشخص تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم داشته است.
* ‌اختلالات روانی در شهرها بیشتر از روستاها بوده و افراد همسر از دست داده از طریق طلاق بیشتر دچار این مشکل هستند.
*مجموع بیماری‌های روانی و اعتیاد بعد از مشکلات قلبی و عروقی رتبه بالایی در بار بیماری‌ها دارند و شیوع آن حتی بالاتر از سرطان و دیابت است.
* بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۳۰ در  دنیا،  افسردگی به تنهایی رتبه دوم بار بیماری‌ها را از آن خود می‌کند. افسردگی و اختلالات اضطرابی 2 عامل اصلی از ۵ عاملی است که سبب از دست رفتن عمر به دلیل ناتوانی می‌شود.

دکتر تقی ابوطالبی احمدی، روانشناس و مشاور خانواده و عضو هیئت علمی دانشگاه در این زمینه به گفت‌و‌گو نشسته است. محور کلی گفت‌و‌گوی ما با او درباره مشخصات و ویژگی‌های یک انسان سالم از لحاظ سلامت روان و بهداشت روانی است.

دکتر تقی ابوطالبی احمدی می‌گوید:
    نگاه به سلامت روان باید از ابعاد گوناگون مورد توجه قرار گیرد. با این مقدمه باید گفت که انسان سالم انسانی است که از لحاظ تمام ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی سالم باشد.
    انسانی که از سلامت روان برخوردار است، انسانی است که بتواند با خود، با خدا، با دیگران و جهان طبیعت رابطه خوب و سازنده داشته باشد.

* ارتباط انسان با خود
    انسان سالم در مرحله اول، با خودش، ارتباط مناسب برقرار می‌کند، خودش، توانایی‌هایش و ... را خوب می‌شناسد. برای خود ارزش و حریم قائل است. می‌داند چه بگوید؟ چگونه بگوید؟ کجا بگوید؟ و چه وقت بگوید؟
    غلبه بر هیجان را بلد است. می‌تواند کنترل خشم کند. مهارت‌های کنترل خشم و تاب‌آوری را به کار می‌گیرد. به دنبال حل مسئله است. تفکر خلاق و نقاد دارد. در ارتباط بین‌فردی، موفق است. عزت نفس و اعتماد به نفس دارد. درست و به‌موقع تصمیم‌ می‌گیرد و در این زمینه، اهل مشورت با دیگران است.

*ارتباط انسان با خدا
    انسان سالم، انسانی است که می‌تواند با خدا ارتباط بگیرد و با یاد او آرامش می‌گیرد. در بسیاری از تحقیقات و مطالعات ثابت شده است که انسانی که با خدای خود ارتباط برقرار می‌کند و هوش معنوی دارد، از سلامت روان برخوردار است و چنین انسانی هم با خود، هم با دیگران و هم با جهان طبیعت به درستی ارتباط می‌گیرد و موفق است.
     بالعکس، انسانی که از خدا فاصله می‌گیرد بی‌قرار می‌شود و هر چه این فاصله بیشتر شود، بی‌قراریش بیشتر و بیشتر می‌شود. بی‌قراری انسان به دلیل فاصله از خدا سبب استرس، اضطراب، پرخاشگری، زیر پاگذاشتن ارزش‌ها، غیبت، سرقت، دروغ، بزه‌کاری و ... می‌شود.

* ارتباط با دیگران
    انسان سالم انسانی است که بعد از ارتباط با خود و با خدا، بتواند با دیگران هم  ارتباط درست و مناسب برقرار کند. اگر انسان بتواند با خودش و خدای خود ارتباط برقرار کند آن وقت است که می‌تواند با دیگران هم ارتباط منطقی و مناسب برقرار کند. ارتباط درست با دیگران، به این معنی است که فرد در محیط کار، در محیط، منزل و در اجتماع، اخلاق را رعایت کند و برای دیگران، احترام قائل شود. حضورش در کنار دیگران به دیگران آرامش دهد و او هم در کنار دیگران احساس آرامش کند.

* ارتباط با جهان هستی
دکتر ابوطالبی می‌گوید: وقتی انسان با خود، خدای خود و دیگران، توانست ارتباط درست برقرار کند، آن وقت است که می‌تواند با جهان طبیعت ارتباط مناسب برقرار کند و این از ویژگی‌های انسان سالم است.
    به گفته این روانشناس، مجموعه عواملی که در زندگی انسان به عنوان عوامل آسیب‌رسان به فرد آسیب می‌رساند، فراوان است اما انسانی که از سلامت روان برخوردار است، می‌داند که قرار نیست که همه چیز، همیشه بر وقف مرادش باشد. چنین فردی آن هنگام که همه چیز بر وقف مرادش و به نفعش است، مغرور نمی‌شود و آن هنگام که روزگار بر وقف مرداش نیست هم مایوس نمی‌شود چرا که می‌داند، زندگی بالا و پایین دارد و فرا و نشیب. او همیشه امیدوار است و به خدا توکل می‌کند.

این عضو هئیت علمی دانشگاه می‌گوید:
    انسانی که از سلامت روان برخوردار است، واقعیت‌های زندگی را می‌پذیرد و تخیل نمی‌کند.
    انسان سالم، از تهدیدها، فرصت می‌سازد و امیدوار است. او از بحران نمی‌هراسد و دست و پای خود را در هنگام مواجهه با بحران‌ها گم نمی‌کند.
    امید داشتن یکی از نشانگان سلامت روان است. بحران‌ها مانع ادامه زندگی انسان سالم، نمی‌شود. او در مواجهه با بحران، افسرده نمی‌شود بلکه ایستادگی می‌کند و امیدوار است و با خلاقیت، امید و توکل به خدا، برای راه‌های موثر برای عبور از بحران، تلاش می‌کند.
    انسان موفق و سالم در برابر عوامل تنش‌زا می‌تواند به خوبی مدیریت کند و توان تاب‌آوری خود را افزایش دهد. او در برابر ناملایملات خودش را به راحتی نمی‌بازد. حل مسئله می‌کند و تصمیم‌گیری درست و به‌موقع.
    انسان سالم، همواره سعی و تمرین می‌کند که توان تاب‌آوری خود را افزایش دهد و در برابر فشار روانی عصبانی نمی‌شود.
    انسانی که از سلامت روان برخوردار است. مثبت‌اندیش است و تمام سعی خود را می‌کند که با انسان‌های مثبت‌اندیش بیشتر معاشرت کند و از انسان‌های منفی و منفی‌گرا دوری کند.
    انسان سالم، جملات منفی را از دایره لغات و کلماتش حذف می‌کند.
    او مهارت‌های کنترل خشم را در هنگام خشم و عصبانیت به کار می‌گیرد.
    در هنگام عصبانیت و خشم، فضای پرتنش را بلافاصله ترک می‌کند و تکنیک‌های آرامش عضلانی را به کار می‌گیرد و نفس عمیق می‌کشد.

* سعی کنید از همین امروز، مشخصه‌ها و ویژگی‌های یک انسان سالم را در خود تقویت کنیم. آنگاه زندگی برایمان، لذت‌بخش‌تر و قشنگ‌تر خواهد بود و آمار اختلالات روانپزشکی قطعا، آز آنچه که هست، کمتر و کمتر خواهد شد.

 

 

منبع: همشهری انلاین


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.