کد خبر: 85117
ف
 چرا گاهی اوقات رفتار‌های غیر منطقی از خود نشان می‌دهیم؟
یک مشاور خانواده گفت: افکار و باور‌های غیر منطقی وجود دارند که حال‌ ما را خراب و رفتارمان را غیر منطقی می‌کند.

به گزارش بهداشت نیوز: درباره افکار و باورهای غیر منطقی که حال‌ ما را خراب کرده و باعث بروز رفتارهای غیر منطقی در ما می شود، گفت: اصولا این افکار از یک چرا در ذهن شروع می‌شود؛ چرا به من توجه نکرد؟ چرا حقوقم را اضافه نمی‌کند؟ چرا دیگر دوستم ندارد؟ چرا...، چرا...

این مشاور خانواده بیان کرد: با شروع این چراها در ذهن، طوفانی به پا شده و مغز شروع به حرف زدن می‌کند. اگر زیاد حرف بزند، دچار اضطراب می‌شوید و گاهی آنقدر اضطرابتان زیاد می‌شود که حالت تهوع یا سردرد و علائم بدنی تجربه را می‌کنید  و آن را با یا یک واکنش تند و افراطی نشان می‌دهید.

اویار حسینی ادامه داد: در واقع پاسخ‌ به این چراهای ذهنی حال شما را بد می‌کند؛ چرا به من توجه نکرد؟ حتما من یک مشکلی دارم، چرا حقوقم را اضافه نکرد؟ چون نمک نشناسه و  من چاپلوسی بلد نیستم تا مثل فلانی به دروغ بهش نزدیک بشوم، چون...، چون... .

چرا بعضی مواقع رفتارهای غیر منطقی از خود نشان می‌دهیم؟

مطلق گویی را از خود دور کنیم

وی افزود: دومین فکر غیرمنطقی که حال‌مان را خراب می‌کند، باید و نبایدها یا مطلق گویی‌هاست؛ وقتی مدام به خودمان بگوییم من باید باهوش‌تر، جذاب‌تر و بهتر باشم، یا من مجبورم این کارها را انجام دهم، مدام در حال زیر سوال بردن کفایت و توانمندی خودمان هستیم، چرا که از عملکردمان ناراضی هستیم و تلاش‌ و نقاط مثبتمان را نادیده می‌گیریم و‌ مدام خودمان را با فردی بالاتر از خودمان مقایسه می‌کنیم.

این مشاور خانواده تشریح کرد: الگوی بایدها در جامعه و روند فرزندپروری ما بسیار رایج است. کارشناسان مذهبی ، تلویزیونی و معلمان مدرسه مدام در حال استفاده از بایدها و نبایدها هستند،  تا جایی که با همین الگوی شک، نسبت به توانمندی و بایدهای خودمان و عزیزانمان زندگی می‌کنیم و ذهن‌مان آشوب می‌شود.

آیا دلیل تراشی درست است؟

اویار حسینی ادامه داد: سومین فکر غیرمنطقی دلیل تراشی است؛ منظور از دلیل تراشی، بی‌اهمیت یا کم اهمیت جلوه دادن مسائلی است که باعث رنجش ما می‌شود. شاید سوال کنید این موضوع که باعث واکنش افراطی نمی‌شود، پس باید خوب باشد؟ در پاسخ باید بدانید که دلیل تراشی در واقع فریب دادن خودتان است، شما مسائل و مشکلات را کوچک و بی‌اهمیت می‌کنید تا از حل کردن آن فرار کنید،  اما بهتر است بدانید مگر تا کجا می‌شود از مشکلات فرار کرد، قطعا آنها در موقعیتی دیگر شما را عصبانی خواهند.

وی افزود: برای درک بهتر مطلب مثالی می‌زنم؛ مادری که پسر بچه تنبلی دارد پس از بارها تذکر و باید و نباید، در نهایت به او می‌گوید تنبلی تو به من آسیبی نمی‌زند، خودت را بدبخت می‌کند، به من چه

مادر در چند موقعیت دیگر به من چه می‌گوید اما به محض دریافت نامه معلم برای تنبلی پسرش عصبانی می‌شود و شروع به دادم بیداد و باید و نباید می‌کند.

چرا بعضی مواقع رفتارهای غیر منطقی از خود نشان می‌دهیم؟

این مشاور خانواده یادآوری کرد: در واقع آن چیزی که حال ما را بد یا خوب می‌کند اتفاق‌ها نیستند. این برداشت ، قضاوت‌، برچسب‌ها و افکار ما درباره آن اتفاق هستند که حال ما را بد یا خوب می‌کند، علاوه بر این  باید مسئولیت افکار ، احساس و رفتارمان را بپذیریم تا بتوانیم کنترل اوضاع را به دست بگیریم.

باشگاه خبرنگاران


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.