کد خبر: 79164
ف
علت پوسته شدن اطراف ناخن
پوسته شدن اطراف ناخن مشکل شایعی است که بسیار افراد آن را تجربه میکنند مخصوصا خانم های خانه دار,.

به گزارش بهداشت نیوز: یک عارضه شایع در ناخن ها پوسته پوسته شدن آن است که نه تنها ظاهر ناخن ها را زشت و گاهی خجالت آور می کند بلکه دردسر های زیادی هم دارد. آمار و تحقیقات علمی نشان داده که تقریبا ۲۰ درصد آدم ها با این مشکل دست به گریبانند. قبل از هرچیز باید بدانید که علت پوسته پوسته شدن اطراف ناخن ها چیست تا بتوانید از آن پیشگیری کنید .در این مقاله با علت و درمان پوسته شدن اطراف ناخن آشنا شوید.

از علت تا درمان پوسته شدن اطراف ناخن

پوسته شدن اطراف ناخن معمولا به دلیل خشک شدن پوست رخ می دهد. بیشتر مردم فکر می کنند این ریش ریش شدن و پوسته پوسته شدن پوست نواحی اطراف ناخن انگشتان به خاطر کمبود ویتامینها اتفاق می افتد اما این فکر صحیح نیست.

اگر شما دچار پوسته شدن اطراف ناخن هستید اولین چیزی که باید انجام دهید نرم کردن ناخن است. جدا کردن ریشه های ناخن باعث ایجاد ریشه ها و پارگی های بیشتری می شود واین روند ادامه پیدا می کند. قراردادن انگشتان در آب گرم برای چند دقیقه هم می تواند مفید باشد و سپس لبه های ریشه ها را با ناخن گیر جدا کنید تا از پارگی لبه های تیز و بریده بریده جلوگیری شود.

ریش ریش شدن ناخن

یکی از علت های ریش ریش شدن ناخن و پوست حاشیه آن، مرطوب و خشک شدن پی در پی پوست این نواحی است. در زنان خانه دار و در بعضی مشاغل که افراد با مواد شوینده سروکار دارند به دلیل استفاده زیاد از این مواد، چربی ناخن کاهش می یابد و کناره های پوست آن ریش ریش می شود که کندن پوست کناره های ناخن با دست سبب ایجاد عفونت و راه یابی میکروب به آن نقطه می شود.

این مشکل در ناخن کودکان به ندرت دیده می شود. در صورتی که به این مشکل توجه نکنید با عوارضی مانند التهاب ناخن، عفونت و قارچ پا و دست در پوست اطراف ناخن مواجه می شوید. بهترین کاری برای درمان این مشکل، مالش پوست نواحی اطراف ناخن با استفاده از پمادهای چرب کننده و مرطوب کننده مناسب پوست است تا از خشکی بیش از اندازه آنها پیشگیری شود.

علت پوسته شدن اطراف ناخن

قطعا شما درماه های سرد سال بیشتر با ریش ریش شدن ناخن ها مواجه هستید. درماه های زمستان پوست اطراف ناخن های شما سریعترخشک می شود. موارد دیگری که باعث خشک شدن پوست شما می شود هوای سرد زمستانی،افزایش یا غوطه ور بودن مواد شیمایی موجود درآب که میتواند باعث تشدید ریش ریش شدن ناخن ها شود. این حالت بیشتر در افرادی دیده می شود که در مشاغلی کار می کنند که با آب سر و کار دارد و بر اثر تماس با آب بافت شاخی پوست دور ناخن و حاشیه ناخن بر اثر خیس و خشک شدن به تدریج شکستگی پیدا می کند و حالت مذکور ایجاد می شود.

این عارضه همچنین در افرادی که ناخن خود را می جوند دیده می شود چرا که بزاق دهانشان پوست دور ناخن را خیس کرده و سپس خشک می شود. این کار به دفعات انجام می شود که این عامل شکستگی پوست حاشیه ناخن و در نتیجه ریش ریش شدن آن می شود. اگرشما از افرادی هستید که ناخن های خود را میجوید بیشتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند درمعرض خطر ریش ریش شدن ناخن ها هستید. جویدن ناخن ها علاوه برمشکلاتی که برای دندان های شما ایجاد می کند باعث آسیب رسیدن به گوشت ناخن و باعث فرورفتن ناخن به زیر پوست هم می شود. این روند ریش ریش شدن ناخن را افزایش می دهد.

یکی دیگر ازدلایل ریش ریش شدن ناخن ها آرایش و مانیکور ناخن ها به صورت غلط است. استفاده نامناسب از ناخن گیر یا گرفتن ناخن ها به صورت نامناسب نیز می تواند باعث ریش ریش شدن ناخن شود. اگر ریش ریش شدن ناخن به درستی درمان نشود می تواند باعث بروز عفونتی به نام پارونیشیا یا کژدمه paronychia شود.

سه نوع عفونت paronychia وجود دارد

باکتریایی

کاندیدال که نوعی مخمر است

عفونت قارچی است.

عفونت باعث می شود که پوست اطراف ناخن قرمز، متورم و دردناک شود و دربعضی از مواقع هم باعث چرک کردن ناخن می شود.

پیشگیری از پوسته شدن اطراف ناخن

برای پیشگیری از بروز این عارضه افرادی که در محیط کار با آب سر و کار دارند از دستکش های نخی و لاستیکی به این ترتیب که ابتدا دستکش نخی و سپس دستکش لاستیکی را به دست کنند استفاده کنند و افرادی که از این روش های حفاظتی استفاده نمی کنند باید پس از هر شست و شو دستشان را با کرم های مرطوب کننده یا چرب کننده چرب کنند تا مانع دفع رطوبت از پوست حاشیه ناخن نشوند تا پوست دچار شکستگی نشود.

اگر پوست دچار شکستگی شد باید با ناخنگیر پوست های بلند شده و ریش ریش شده را بچینند تا افزایش پیدا نکند و آزاردهنده نباشد. همچنین افراد باید از جویدن ناخن یا کندن پوست گوشه های ناخن که سبب مرطوب شدن و خشک شدن متوالی پوست اطراف ناخن می شود اجتناب کنن.

این عارضه هیچ ارتباطی به خشک یا چرب بودن پوست ندارد در این منطقه از پوست غده چربی وجود ندارد زیرا سر و صورت، زیر بغل، سینه و کمر و ناحیه کشاله ران دارای غده چربی است که این غده چربی روی پوست می آید، به پوست رطوبت می دهد و اجازه نمی دهد آب پوست دفع شود و پوست شاداب می ماند.

درمان پوسته شدن اطراف ناخن

اگر شما دچار ریش ریش شدن ناخن ها هستید اولین چیزی که باید انجام دهید نرم کردن ناخن است. جدا کردن ریشه های ناخن باعث ایجاد ریشه ها و پارگی های بیشتری می شود واین روند ادامه پیدا می کند. قراردادن انگشتان در آب گرم برای چند دقیقه هم می تواند مفید باشد و سپس لبه های ریشه ها را با ناخن گیر جدا کنید تا از پارگی لبه های تیز و بریده بریده جلوگیری شود.

بعد ازاینکه این لبه ها جدا شدند ناخن و اطراف آن را بوسیله کرم و لوسیون های مرطوب کننده ماساژ دهید. این کار را برای چند روز تا زمانی که که ریشه ها کاملا بهبود یابند انجام دهید. شما می توانید همچنین از لوسیون های ضد باکتری برروی ناخن های خود استفاده کنید و در صورتی که ریش ریش شدن عمیق باشد تا بهبودی کامل نواحی اطراف ناخن را با بانداژ بپوشانید.

درصورتی که اطراف ناخن شما قرمز یا متورم شد و یا چرک کرد ناخن شما عفونت کرده است. برای درمان باکتری پارونیشیا paronychia شما می توانید با قراردادن ناخن های خود درآب گرم ۲ یا ۳ بار در یک روز آن را درمان کنید. درصورتی که بعد از چند روز عفونت بهبود نیافت برای بهبودی به پزشک مراجعه کنید. او با تجویز آنتی بیوتیک باعث درمان شما می شود. درصورتی که عفونت باعث ایجاد تورم شود و چرک کند پزشک توصیه می کند که ناحیه عفونی را مرطوب نگه دارند. اگرشما از بروز عفونت قارچی paronychia آگاهی ندارید فورا به پزشک مراجعه کنید. شاید شما نیاز به تجویز داروهای ضد قارچی داشته باشید.

چگونه پوسته پوسته شدن ناخن را در خانه درمان کنیم؟

بسیاری از افراد که مراقبت های لازم را از ناخن ها و پوست دست شان ندارند و از انواع شوینده های شیمیایی بدون استفاده از دستکش کمک می گیرند به پوسته پوسته شدن ناخن و احیانا پوست اطراف آن دچار می شوند.

۱.یکی از راه های درمان این مسئله، استفاده از آبلیمو یا زرده تخم مرغ است. شما می توانید برای درمان این معضل یک شب درمیان، سرانگشتان خود را در ظرف آبلیمو یا ظرف زرده تخم مرغ وارد کرده و اجازه دهید برای مدتی ناخن ها در مایع باقی بمانند. به این ترتیب پس از گذشت چند روز، مشکل پوسته پوسته شدن ناخن و شیارهای به وجود آمده در لبه های ناخن درمان می شود.

۲.دو تا سه قاشق غذا خوری روغن زیتون را درکاسه ای ریخته و با حرارت غیر مستقیم مثلا روی کتری آب جوش آن را گرم کرد سپس انگشتانتان را تا سرد شدن این روغن در آن قرار دهید .این کار را یک روز در میان تا بهبودی کامل ناخنها انجام دهید و در این مدت نیز مراقب تغذیه خود هم باشید.

 

منبع: نمناک


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.