کد خبر: 78415
ف
آیا ورزش هفت دقیقه‌ای چربی‌سوز و عضله‌ساز است؟
با خواندن تیتر، احتمالاً تعجب کردید که مگر ورزش هفت دقیقه‌ای هم وجود دارد!؟ بله، طراح این برنامه ورزشیِ هفت دقیقه‌ای، شخصی به نام «کریس جوردن»، دارای مدرک تحصیلیِ فیزیولوژیست ورزشی است که ادعا می‌کند برنامه ورزشی‌اش مبنای علمی داشته و باعث بالا رفتنِ ضربان قلب و عضله‌سازی می‌شود. پیش از بررسیِ این برنامه ورزشیِ عجیب، در ابتدا لازم است که به آمار تحرک در ایران نگاهی بیندازیم.

به گزارش بهداشت نیوز، متأسفانه،‌ حدود ۷۰ درصد مردم ایران بی‌تحرک و کم‌تحرک‌اند که این آمار جالب توجهی بوده و واقعاً جای تأمل دارد. بهانه بسیاری از افراد برای فرار از ورزش، نبود وقت کافی است. بنابراین ورزش هفت دقیقه‌ای می‌تواند چاره همه این مشکلات و کمبود وقت‌ها باشد. ابتدا بیایید با هم ببینیم که چگونه می‌توانیم این ورزش را انجام دهیم؛ در پایان هم به اثربخش‌بودن یا نبودنِ این تمرینات از نظر فیتامین خواهیم پرداخت، پس تا انتها همراه ما باشید.

مدت زمان انجام حرکات: کل تمرین هفت دقیقه‌ای از ۱۲ حرکت مختلف تشکیل شده که باید هرکدام را به مدت ۳۰ ثانیه پشت سرهم انجام دهید و مابین هر حرکت، ۱۰ ثانیه استراحت داشته باشید.

۱ حرکت پروانه
برای انجام این حرکت پرشی، ابتدا باید پاها را ابتدا به اندازه عرض شانه باز کرده و سپس شروع به تکان‌دادن دست‌ها و پاها به صورت هم‌زمان کنید. حرکت پروانه برای چربی‌سوزی و کاهش وزن فوق‌العاده مؤثر است و خوشبختانه یکی از حرکات ورزش هفت دقیقه‌ای نیز هست تا از کمترین زمان بیشترین استفاده را ببرید.

۲ حرکت نشستن کنار دیوار
این حرکت که آن را با نام صندلیِ رومی نیز می‌شناسند، با تکیه به دیوار آغاز شده و سپس باید با خم کردن زانوها، فرم نشستن به خود بگیرید. در حین انجام این حرکت، لازم است که دو قسمت از بدن، یعنی لگن و زانوهایتان را به‌صورت زاویه‌دار قرار دهید. انجام این تمرین، عضلات چهارسر را درگیر کرده و فواید زیادی به همراه دارد.

۳ حرکت شنا
حرکت شنا، حرکتی بی‌نهایت ساده و کاربردی است که برای انجام آن نیاز به هیچ وسیله خاصی نیست و می‌توانید تنها از وزن بدنتان برای انجام حرکت استفاده کنید. برای انجام این حرکت، به شکم روی زمین دراز کشیده و روی دست‌هایتان بلند شوید. حالا با صاف و خم‌کردنِ آرنج‌ها باید بدنتان را بالا و پایین ببرید. تمرین شنا برای درگیر کردنِ عضلات شانه و سینه مناسب بوده و در کوتاه‌ترینِ زمان، تغییر فرم خود را نشان خواهد داد.

۴ حرکت دراز و نشست
یکی از تمریناتِ متداول برای درگیر کردنِ عضلات شکم، انجام حرکت دراز و نشست است. کافی است روی زمین دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید. سپس کمرتان  را خم کرده و بالاتنه‌تان را از زمین بلند کنید. می‌دانیم که خودتان با این حرکت آشنایی دارید!

۵ حرکت استپ آپ
برای انجام این حرکت باید یکی از پاهایتان را کاملاً بالا آورده و روی جسم مرتفعی مانند میز یا صندلی قرار دهید؛ مهم این است که پایتان تا اندازه مناسبی بالا بیاید. برای یک پا تمام تکرارهای حرکت را انجام داده و سپس به سراغ پای دیگرتان بروید. این تمرین برای باریک‌کردن پا و ران‌ها بسیار فوق‌العاده است. یادتان باشد که با حرفه‌ای‌تر شدنتان، باید ارتفاع جسمی که با آن حرکتِ استپ آپ را انجام می‌دهید هم بیشتر شود.

۶ حرکت اسکوات
حرکت اسکوات نیز یکی از تمرینات محبوب و معجزه‌آسا در بین ورزشکاران است که آن را با نام سلطان حرکات نیز می‌شناسند. برای انجام این حرکت، کافی است پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و سپس روی زانوهایتان بنشینید. اگر می‌خواهید باسن زیبایی داشته باشید باید این حرکت را در برنامه ورزشی روزانه‌تان بگنجانید. (با این ۶ نکته سلطان حرکات را به‌درستی انجام دهید)

۷ حرکت دیپ پشت بازو
این حرکت را بیشتر با نام دیپ پشت بازو می‌شناسند که با قرار دادنِ دست‌ها از پشت روی صندلی آغاز می‌شود. بنابراین ابتدا پشت به صندلی ایستاده و کف دست‌ها را روی نشیمن‌گاه صندلی قرار دهید. سپس پاهایتان را در حالت صاف قرار دهید و شروع به بالا و پایین بردنِ بدن، با استفاده از عضلات پشت بازو کنید.

۸ حرکت پلانک
برای انجام این حرکت ورزشی باید بدنتان را مانند پل روی رودخانه کرده و در همان حالت بمانید. این تمرین برای عضلات هسته بدن فوق‌العاده مؤثر خواهد بود، اما دقت کنید در حین انجام این حرکت باید تمام وزنتان را روی ساعد، آرنج و انگشتان پاهایتان بیندازید و کمرتان در حین انجام حرکت کاملاً صاف باشد.

۹ حرکت زانوبلند درجا
این حرکت، شبیه همان درجازدنِ خودمان است؛ با این تفاوت که باید در حین انجام این تمرین زانوهایتان را تا حد ممکن بالا بیاورید و ترجیحاً به کف دست‌هایتان برسانید. این تمرین برای فرم‌دادن به عضلات پاها پیشنهاد می‌شود. اگر قصد دارید پاهایتان زیبا و خوش‌فرم شود، حتماً به این بخش از تمرینات توجه بیشتری داشته باشید.

۱۰ حرکت لانگز
ابتدا صاف بایستید و دست‌هایتان را به کمرتان بگیرید. سپس پای راست را جلوتر گذاشته و زانویتان را خم کنید. بعد از کمی مکث، این حرکت را با پای دیگرتان تکرار کنید.

۱۱ حرکت شنا دست به یک سمت
ابتدا به حالت شنا روی زمین قرار گرفته و یک حرکت شنا هم انجام دهید. سپس یکی از دست‌هایتان را از پهلو بالا ببرید، به نحوی که انگشتان دستتان به سمت سقف اشاره کند، حال دوباره به حالت اولیه حرکت بازگردید. دست‌ها را جابه جا کنید و با دست دیگرتان نیز این حرکت را تکرار کنید.

۱۲ حرکت پلانک از پهلو
برروی سمت راست یا چپ بدن دراز کشیده و وزن بدنتان را روی ساعد و پاها بیندازید؛ سپس با بالا بردنِ لگن، دستتان را صاف کنید تا بدنتان به شکل یک خط صاف دربیاید.

آیا واقعاً ورزش هفت دقیقه‌ای شما را لاغر و عضلانی می‌کند؟!
خب، به بخش انتهایی مقاله و نظر فیتامین در مورد این برنامه ورزشیِ هفت دقیقه‌ای رسیدیم. برطبق دیدگاه متخصصان و کارشناسان ورزشی، چربی‌سوزیِ بدن، زیر ۲۰ دقیقه اصلاً امکان‌پذیر نیست و برای وارد شدن به مرحله چربی‌سوزی باید کم‌کم ۲۰ دقیقه تمرین هوازی انجام دهید.
ادعای دیگری که این ورزش هفت دقیقه‌ای دارد، عضله‌سازی است که این گفته هم رد می‌شود؛‌ زیرا برای عضله‌سازی، باید عضلاتتان کاملاً تحت فشار قرار بگیرند، پس بعید است که تنها با هفت دقیقه ورزش، عضلات تحت فشار قرار بگیرد. پس چرا باید ورزش هفت دقیقه‌ای را انجام بدهیم؟ اگر شما هم جزء افراد کم‌تحرک و بی‌تحرکِ پرمشغله هستید، این برنامه نهایتاً برای آمادگی جسمانی‌تان مفید خواهد بود، اما اگر واقعاً قصد قصدتان کاهش وزن و عضله‌سازی است و می‌خواهید در کمترین زمان، فرم بدنی‌تان را تغییر بدهید، بهترین و مؤثرترین راه‌ِحل، دریافت برنامه ورزشی براساس فرم بدنی‌تان است.

 

منبع: فیتامین


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.