کد خبر: 78406
ف
چالش های جامعه را با راهکارهای قرآنی حل کنیم
ربا واقعا جنگ با خداست، ربا بین بندگان خدا جنگ ایجاد می کند. کمبود مالی و فقر در جامعه درگیری ایجاد می کند پس باید آن را برطرف کنیم. اگر نظام این مسایل را بر طرف کرد کم کم درگیری ها می خوابد و می شود از اخلاق صحبت کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر فرج الله میرعرب، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد کتاب خود با عنوان «قرآن و چالش اختلاف در جامعه» اظهار کرد: نگاه من در این کتاب یک نگاه قرآنی بوده است، اینکه چه عواملی در توسعه اختلاف، درگیری ها، مقابله ها، موثر بوده اند. ما در این کتاب عوامل را به تفکیک بر شمرده و بررسی کرده ایم. در واقع هرچه که قرآن به عنوان چالش به حساب می آورد و سبب می شود در جامعه اختلاف و تشتت ایجاد شود.

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که ذیل این اثر مورد توجه واقع شده موضوع هوای نفس است که ابعاد گسترده ای دارد. علامه طباطبایی(ره) دامنه هوای نفس را بی نهایت عنوان می کند و می گوید وقتی انسان از دایره توحید خارج شود و به جای اینکه خدا را ببیند خود را ببیند، بی نهایت فتنه، هوی و هوس ایجاد می شود. دقیقا به همین دلیل است که درگیری در جامعه ایجاد می شود چون تکثر هوا باعث شده درگیری به تعداد خواسته ها زیاد شود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: اما نمونه دیگری که در این اثر به آن پرداخته شده، زیاده خواهی است. زیاده خواهی یکی از ابعاد هوای نفس است. مثلا برخی دوست دارند ثروت شان روز به روز زیاد و زیادتر شود. موقعیت اجتماعی شان بالاتر برود. وقتی هوای نفس به میدان بیاید نیت ها و هدف ها نیز فاسد و دنیایی می شوند و به تدریج همه اعضای جامعه را مقابل هم قرار می دهد.

وی با بیان اینکه نکته مهمی که امروز جامعه ما را به بدبختی می کشد ربا است، گفت: از عوامل اختلاف در جامعه رباهای بانکی است که به خانواده ها صدمه زده و فشار می آورد، وقتی زن و شوهری گرفتار ربا و سود بانکی شدند مشکلات فراوانی گریبان زندگی شان را می گیرد. فقر و فلاکت و پرداخت قسط های سنگین به تدریج در خانواده رسوخ می کند و زمانی که مرد خانواده نتواند از عهده این قسط ها بربیاید عامل روانی بر او بار شده و با روحیه شکسته وارد خانه می شود یا عصبانی خواهد شد. آن وقت این مرد که عصبانی است می تواند فرزاندانی آرام را تربیت کند که وقتی وارد جامعه شدند متین رفتار کنند؟ این فرزندان و اعضای خانواده گرفتار ربا، در جامعه با مشکل مواجه می شوند و  عقده گشایی می کنند. اگر به مساله اختلاف در جامعه نگاه کنیم انسان به نکات ظریفی بر می خورد که باید برایش کار تربیتی، اجتماعی کند تا ریشه کن شوند.

میرعرب اظهار کرد: آنچه که عنوان شد بخشی از مباحثی محسوب می شود که در کتاب مطرح شده است. به طور کلی سیزده عامل با توجه به قرآن در این اثر ارایه شده است. ما پدیده های اختلاف را بررسی کرده و گفته ایم وقتی که اختلاف در جامعه ایجاد شود در فضای اختلاف، مردم از خدا و مسایل دینی دورتر می شوند.

وی ادامه داد: وقتی فضای جامعه پرتنش و غبارآلود باشد، افراد دچار تنش و اختلافات ذهنی می شوند و حالت پریشانی بر آنان غالب می شود. در این شرایط راست و دروغ برای مردم معلوم نیست. عوام چه طور بفهمند چه کسی دروغ می گوید و چه کسی راست؛ حوصله خواندن کتاب های دینی کاسته و اختلاف تشدید می شود. ما در این کتاب سعی کرده ایم ضمن بررسی عوامل، راه حل های بازگشت به اتحاد را نیز بیان کنیم. در این راستا ۹ راه حل ارایه شده است.

وی گفت: بر اساس آنچه که اسلام بر آن تاکید دارد و اهل بیت(ع) نیز در مواقع گوناگون نسبت به آن اشاره داشته اند، مدیران و حاکمان جامعه باید از شدت درگیری در جامعه بکاهند و ریشه ربا را بخشکانند. ربا واقعا جنگ با خداست، ربا بین بندگان خدا جنگ ایجاد می کند. کمبود مالی و فقر در جامعه درگیری ایجاد می کند پس باید آن را برطرف کنیم. اگر نظام این مسایل را بر طرف کرد کم کم درگیری ها می خوابد و می شود از اخلاق صحبت کرد.

این پژوهشگر اظهار کرد: باید برای مردم تسهیلات ایجاد کنی. یکی از موارد جالبی که می توانیم از سیره امام صادق(ع) نسبت به موضوع مورد بحث مطرح کنیم آن است که حضرت(ع) به نمایندگان خود مبالغی را می دادند که اگر بین خانواده ها اختلافی دیدند که ریشه مالی داشته باشد آنها را با این مبلغ برطرف کنند. این نمایندگان به طرف مقابل دعوا در اختلافات مبلغی را می دادند و راضی اش می کردند تا اختلاف میان دو فامیل از بین برود. ما کجا از این کارها کرده ایم؟ فرهنگ قرآن می گوید حتی باید انفاق هایی صورت بگیرد تا اختلافات میان اعضای خانواده و جامعه اسلامی به حداقل برسد.
میرعرب در پایان خاطرنشان کرد: در کتاب «قرآن و چالش اختلاف در جامعه»، با بررسی عوامل اختلاف برانگیز، راه حل هایی نیز ارایه و این موارد به صورت تحلیلی بیان شده و مخاطب می تواند علاوه بر مواجهه با مشکلاتی که موجود است به راه حل آنها نیز برسد.

 

 

منبع: شبستان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.