کد خبر: 71909
ف
رنگدانه ی خطرناکی که شما را مبتلا به دیابت نوع دو می کند
مطالعه آزمایشی از دانشگاه تگزاس در آستین نشان می دهد که شیوع دیابت نوع ۲ ممکن است با کاربرد گسترده دی اکسید تیتانیوم (TiO۲) در چهار دهه گذشته ارتباط داشته باشد.

 به گزارش بهداشت نیوز، مطالعه آزمایشی از دانشگاه تگزاس در آستین نشان می دهد که شیوع دیابت نوع 2  ممکن است با کاربرد گسترده دی اکسید تیتانیوم (TiO2) در چهار دهه گذشته ارتباط  داشته باشد.

 رنگ سفید و شیوع دیابت نوع 2 احتمالا مرتبط  هستند

در اواسط قرن بیستم، دی اکسید تیتانیوم (TiO2) بر ترکیبات سرب (که واقعا سمی بودند) به عنوان رنگ سفید غلبه کرد.

امروزه این رنگدانه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و به همه چیز از مواد غذایی و دارو، پلاستیک و کاغذ متصل می شود. ما بر این ماده بسیار متکی هستیم، زیرا ما بیش از 9 میلیون تن مواد در سال تولید می کنیم.

با این حال، رنگدانه ممکن است به اندازه ای که ما اعتقاد داریم بی ضرر نباشد، تحقیقات اولیه کشف کرد که کریستال TiO2 در بافت پانکراس بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 (T2D)  قرار گرفته است.

رنگ سفید  و دیابت
این تیم با 11 نمونه پانکراس، 8 نفر از اهداکنندگان با T2D و 3 نفر از اهداکنندگان که این وضعیت را نداشتند، کار می کرد. نمونه ها توسط بنیاد تحقیقات دیابت نوجوانان nPOD در دانشگاه فلوریدا در گینهسویل تهیه شده است.

سه نمونه ی اخیر هیچ سطح قابل توجهی از کریستال های TiO2 را شامل نمی شد. با این وجود، 8 نمونه با T2D، کریستالهای TiO2 را در بافتهای خود داشتند. محققان دریافتند که بیش از 200 میلیون کریستالیت TiO2 در هر گرم ذرات TiO2 در نمونه اهدا کنندگان مبتلا به دیابت وجود دارد.

 بدیهی است که کریستال های TiO2 در تمام نمونه های T2D پیدا می شود، اما دی اکسید تیتانیوم هیچ نقش شناخته ای در زیست شناسی انسان ندارد. علاوه بر این، در حالی که مقدار زیادی از نمک های مختلف و سایر ترکیبات فلزی در بدن ما نقش دارند، هیچ نقش شناخته شده ای برای نمک تیتانیوم و یا انواع دیگری از ترکیب تیتانیوم در بیوشیمی ما وجود ندارد.

آدام هلر، نویسنده اصلی این مطالعه، می گوید: "یافته های اولیه ما این امکان را ایجاد می کند که دیابت نوع 2 می تواند یک بیماری التهابی مزمن پانکراس مرتبط با کریستال باشد، شبیه به بیماری های التهابی مزمن کبدی و ریه مانند سیلیکوزیس و آزبستوز،".

هلر استاد در دانشکده مهندسی شیمی McKetta در مدرسه مهندسی Cockrell است. او یک دوره طولانی تحقیق در زمینه دیابت داشته است، که در سال 2007 مدال ملی تکنولوژی و نوآوری را دریافت کرد.

آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که تعداد افراد مبتلا به دیابت طی چهار دهه گذشته چهار برابر شده است و امروزه حدود 425 میلیون نفر این بیماری ها را تجربه می کنند. T2D نشان دهنده اهمیت این موارد است.

اگر چه افزایش میزان چاقی و میانگین امید به زندگی بیشتر بالاتر (که به این معنی است که افراد بیشتر به سن بلوغ می رسند) عوامل اصلی این افزایش در T2D محسوب می شوند، تیم متقاعد نشده است. هلر نشان می دهد که افزایش استفاده از دی اکسید تیتانیوم در طول چند دهه گذشته، چنانچه از نقش آن برای این شرایط هم چشم پوشی شود، ممکن است یک کلید باشد.

وی می گوید: "افزایش استفاده از دی اکسید تیتانیوم در طی پنج دهه گذشته می تواند عامل شیوع بیماری دیابت نوع 2 باشد.

"ذرات پانکراس مرتبط با T2D غالبا شامل کریستال TiO2 است که به عنوان یک رنگدانه در غذاها، داروها و رنگ دیوار داخلی استفاده می شود و با جریان خون به پانکراس منتقل می شود. این مطالعه احتمالا افزایش استفاده از رنگدانه TiO2 را به عنوان بخشی از افزایش جهانی در بروز دیابت نوع دو ( (T2D مطرح می کند. "

یافته ها، در حال حاضر، اولیه هستند - همچنین آنها، به طور بالقوه، بسیار دور از دسترس هستند. این تنها یک مطالعه آزمایشی بود که نمونه ای بسیار محدود داشت. هلر مطالعه را با استفاده از یک نمونه بزرگتر تکرار خواهد کرد.

مقاله  "انجمن دیابت نوع 2 با کریستال های دی کروماتیک تیتانیوم Submicron در پانکراس" در مجله تحقیقات شیمیایی سم شناسی منتشر شده است.

 

منبع: خبرگزاری علم و فناوری


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.