کد خبر: 71833
ف
یائسگی و مشکلات ناشی از آن
یائسگی یک فرایند بیولوژیکی طبیعی است. اما علائم جسمی مانند چشم های گرم و علائم عاطفی یائسگی ممکن است خواب شما را مختل کند، انرژی خود را کاهش داده یا سلامت احساسی را تحت تأثیر قرار دهد. درمان های موثر بسیاری وجود دارد، از تنظیمات شیوه زندگی به هورمون درمانی.‌

به گزارش بهداشت نیوز: یائسگی زمانی است که پایان دوره های قاعدگی شما را نشان می دهد. چگونه تشخیص داده می شود ؟ پس از اینکه ۱۲ ماه بدون دوره قاعدگی رفته اید. یائسگی می تواند در ۴۰ یا ۵۰ سالگی رخ دهد، اما سن متوسط ​​در ایالات متحده ۵۱ است.

یائسگی یک فرایند بیولوژیکی طبیعی است. اما علائم جسمی مانند چشم های گرم و علائم عاطفی یائسگی ممکن است خواب شما را مختل کند، انرژی خود را کاهش داده یا سلامت احساسی را تحت تأثیر قرار دهد. درمان های موثر بسیاری وجود دارد، از تنظیمات شیوه زندگی به هورمون درمانی.این مطلب توسط سامانه های سلامت تهیه شده است.

علائم

در ماه ها یا سال های پیش از یائسگی (perimenopause)، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

دوره های نامنظم

خشکی واژن

بدن خنک

عرق شبانه

مشکلات خواب

تغییرات خلق و خوی

افزایش وزن و کاهش متابولیسم

ریزش مو و خشکی پوست

از دست دادن پستان کامل

علائم، از جمله تغییرات قاعدگی، برای هر زن متفاوت است. به احتمال زیاد، قبل از پایان دادن به آنها، بعضی از ناهنجاری ها را تجربه خواهید کرد.

دوره های گذرا در دوران حاملگی معمولا شایع است و انتظار می رود. اغلب دورههای قاعدگی یک ماه به حالت عادی برمیگردند و یا به چند ماه منتقل میشوند و سپس چند ماه دیگر دوباره شروع میشوند. دوره ها نیز در دوره های کوتاهتر اتفاق می افتند، بنابراین آنها همدیگر را نزدیک می کنند. با وجود دوره های نامنظم، حاملگی امکان پذیر است. اگر دوره ای را گذرانده اید اما مطمئن نیستید که انتقال منوپوز را آغاز کرده اید، آزمایش حاملگی را در نظر بگیرید.

چه وقت نزد پزشک برویم؟

خشکی واژن در بسیاری از زنان اتفاق می افتد.اگر این مشکل زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است،به خصوص اینکه در هنگام نزدیکی با همسر خود دچار مشکل شده اید،به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه با توجه به  سن شما ممکن است شامل آزمایش های غربالگری توصیه شده بهداشتی مانند کولونوسکوپی، ماموگرافی و غربالگری تری گلیسرید باشد. پزشک شما ممکن است سایر آزمایشات را نیز توصیه کند، از جمله آزمایش تیروئید، و با توجه به  سابقه شما، و ازمایشات  پستان و لگن.

اگر خونریزی پس از یائسگی از واژن خود دارید، به پزشک مراجعه کنید.

علل

یائسگی ممکن است از:

کاهش طبیعی هورمونهای تولید مثل. همانطور که در انتهای ۳۰ سالگی خود قرار دارید، تخمدانها شروع به ساخت استروژن کمتر و پروژسترون می کنند - هورمون هایی که قاعدگی را تنظیم می کنند - و باروری شما کاهش می یابد. در ۴۰ سالگی، دورههای قاعدگی شما ممکن است طولانیتر یا کوتاهتر، سنگینتر یا سبکتر باشند، و یا بیشتر یا کمتر، تا زمانی که نهایتا - به طور متوسط ​​در سن ۵۱ سالگی - تخمدانها تخمک خود را متوقف کنند، و دورههای بیشتری ندارید.

هیسترکتومی که رحم شما را از بین می برد، اما تخمدان شما معمولا منجر به فاکتور مهمی نمی شود. گرچه دیگر دوره ای ندارید، تخمدانها هنوز تخم ها را آزاد می کنند و پروژسترون و استروژن تولید می کنند. اما جراحی که رحم و تخمدانها را حذف می کند (هیسترکتومی کامل و اووفورکتومی دوطرفه) منجر به فوری یائسگی می شود. دوره های شما بلافاصله متوقف می شوند، و شما احتمالا دارای فلاش های داغ و سایر علائم یائسگی است که می تواند شدید باشد، زیرا این تغییرات هورمونی به طور ناگهانی رخ می دهد و نه بیش از چندین سال.

شیمی درمانی و پرتودرمانی. این درمان های سرطانی می تواند منوپوز را منجر شود و باعث می شود علائمی از قبیل گرگرفتگی در طی یا در مدت کوتاهی پس از دوره درمان باشد. متوقف کردن قاعدگی (و باروری) همیشه از شیمی درمانی دائمی نیست، بنابراین ممکن است اقدامات کنترل تولد مورد نظر باشد.

نارسایی اولیه تخمدان. حدود ۱ درصد از زنان، یائسگی قبل از ۴۰ سالگی (یائسگی زودرس) را تجربه می کنند. یائسگی ممکن است ناشی از نارسایی اولیه تخمدان باشد - زمانی که تخمدانها قادر به تولید سطح طبیعی هورمونهای تولید مثل نیستند - ناشی از عوامل ژنتیکی یا بیماری های خودایمنی است. اما اغلب علت را نمی توان پیدا کرد. برای این زنان، هورمون درمان به طور معمول توصیه می شود حداقل تا سن طبیعی یائسگی به منظور محافظت از مغز، قلب و استخوان.

عوارض جانبی

پس از یائسگی، خطر ابتلا به بیماری های خاص شما افزایش می یابد. مثالها عبارتند از:

بیماری قلبی و عروقی

(قلب و عروق) هنگامی که میزان استروژن شما کاهش می یابد خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد. بیماری قلبی عامل اصلی مرگ در زنان و مردان است. بنابراین برای ورزش منظم، خوردن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی مهم است. از پزشک خود بخواهید که در مورد چگونگی محافظت از قلب خود، از جمله چگونگی کاهش کلسترول خون یا فشار خون خود، به شما مشاوره بدهد.

پوکی استخوان.

این وضعیت باعث می شود که استخوان ها شکننده و ضعیف شوند، که منجر به افزایش خطر شکستگی می شود. در طی چند سال اول پس از یائسگی، ممکن است تراکم استخوان را در سرعت سریع از دست بدهید، و خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. زنان مبتلا به پوکی استخوان یا پوکی استخوان به خصوص در معرض شکستگی های ستون فقرات، ناحیه کمر و مچ دست قرار دارند.

بی اختیاری ادرار

همانطور که بافت های واژن و مجرای ادراری خود را از دست می دهند، ممکن است به طور مکرر، ناگهانی و شدید نیاز به ادرار داشته باشید، به دنبال آن از دست دادن غیرمستقیم ادرار (بی اختیاری)، یا از دست دادن ادرار با سرفه، خنده یا بلند شدن (بی اختیاری استرس) . در اغلب موارد ممکن است عفونت ادراری داشته باشید.

تقویت عضلات کف لگن با تمرینات کگل و استفاده از استروژن موضعی واژینال ممکن است به کاهش علائم بی اختیاری کمک کند. هورمون درمانی همچنین ممکن است گزینه درمان مناسب برای دستگاه ادراری یا تغییرات واژن است که می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود.

عملکرد جنسی خشکی واژن از کاهش تولید رطوبت و از دست دادن کشش می تواند باعث ناراحتی و خونریزی جزئی در طی رابطه جنسی شود. همچنین احساس خستگی ممکن است میل شما را برای فعالیت جنسی (میل جنسی) کاهش دهد.

مرطوب کننده ها و روان کننده های واژینال آب ممکن است کمک کنند. اگر یک روان کننده واژینال کافی نیست، بسیاری از زنان از استفاده از درمان موضعی واژینال استروژن استفاده می کنند که به عنوان کرم واژینال، قرص یا حلقه موجود است.

افزایش وزن بسیاری از زنان در طی گذر یائسگی و بعد از یائسگی وزن می کنند زیرا متابولیسم می کند. برای حفظ وزن فعلی شما ممکن است نیاز به خوردن کمتر و تمرین بیشتر داشته باشید.

درمان خشکی واژن:

درمان خشکی واژن با استفاده موضعی از استروژن در ناحیه واژن بهبود می یابد تا اینکه آن را به طور خوراکی و یا پوستی استفاده کنیم.مقدار کمی از این استروژن هم وارد جریان خون می شود.

استروژن واژینال میزان هورمون تستوسترون را کاهش نمی دهد.

استفاده از استروژن واژینال خطر ابتلا به عفونت ادراری را نیز کم می کند(که برای داشتن یک عملکرد جنسی سالم با همسر مهم است)

در مورد میزان و نوع استروژن واژینال مصرفی با پزشک مشورت کنید.

اشکال مختلف استروژن واژینال عبارتند از:

۱-پماد استروژن واژینال:

معمولا موقع خواب شب،با استفاده از وسیله ای مخصوص (اپلیکاتور) پماد را وارد واژن می کنید.پزشک متخصص میزان و زمان مصرف این پماد را به شما خواهد گفت.

۲-حلقه استروژن واژینال:

یک حلقه نرم و قابل انعطاف توسط خودتانن و یا پزشک واردبخش بالایی واژن می شود.ان حلقه استروژنی،به طور ثابت استروژن را در واژن آزاد می کند و هر سه ماه یک بار باید تعویض شود.

۳-قرص استروژن واژینال:با استفاده از یک اپلیکاتور یک بار مصرف ،قرص را داخل واژن قرار می دهید.پزشک زمان گذاشتن این قرص را به شما خواهد گقت.اگر سابفه ابتلا به سرطان پستان ،تخمدان،ویا رحم را دارید می توانید از استروژن واژینال استفاده کنید،ولی قبل از آن درباره ی خطرات و فواید آن با پزشک صحبت کنید.

درمان خانگی خشکی واژن

۱-استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده

شما می توانید قبل از استفاده از استروژن واژینال و یا همراه با آن ،با پزشک خود در مورد استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده مخصوص واژن که در داروخانه ها می فروشند مشورت کنید.موارد لغزنده تا چند ساعت می توانند خشکی واژن را برطرف کنند.دقت کنید از محصولاتی استفاده کنید که گلیسیرین نداشته باشند.طرز استفاده از این مواد رامی توانید از داروخانه سوال کنید.

مواد مرطوب کننده هم بعد از یک بار مصرف ،تا سه روز خشکی واژن را برطرف می کنند.البته باز هم می گوییم که قبل از مصرف این مواد باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

۲-به رابطه جنسی خود با همسرتان توجه کنید.

داشتن رابطه جنسی مناسب و منظم با همسر ،میزان خشکی واژن را کم می کند.

۳-از مصرف موضعی برخی مواد خودداری کنید.

از مصرف موضعی مواد زیر برای بهبود خشکی واژن استفاده نکنید،زیرا باعث بیماری آن می شود:

-سرکه،ماست و مواد مایع شویند واژن

-کرم مرطوب کننده دست

-صابون های ضدباکتری یامعطر

-روغن حمام و کف صابون

-دستمال توالت یا مواد شوینده معطر

 

منبع: مجله تندرستی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.