کد خبر: 71483
ف
طلاق انحراف و آسیب اجتماعی نیست
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه طلاق، انحراف و آسیب اجتماعی نیست، از آن به عنوان یک پدیده طبیعی اجتماعی و حق مدنی یاد کرد.
به گزارش بهداشت نیوز: سیدحسن حسینی روز پنجشنبه در همایش ملی آسیب های اجتماعی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، اظهار داشت: اصولا طلاق در جامعه ایرانی، یک پدیده آسیب شناختی تلقی می شود اما اگر بخواهیم آن را از نگاه اجتماعی بررسی کنیم، باید گفت، ازدواج و طلاق فرایند طبیعی زندگی هستند.
وی با یادآوری قوانین حوزه خانواده ادامه داد: نخستین قانون مدنی ایران مصوب سال 1313 مباحثی درباره طلاق و حضانت فرزند دارد؛ زمانی که پدیده اجتماعی در قوانین مطرح می شود، به معنای حق مدنی است.
این جامعه شناس اضافه کرد: اگرچه حق طلاق در قانون مدنی مصوب 1313 و در ماده 1133 فقط برای مردان لحاظ شده اما تبصره هایی نیز دارد که در آنها حق طلاق برای زنان محفوظ نگه داشته شده است.
حسینی افزود: البته این قانون در سال 1348 و 1353 اصلاح شد و نوعی برابری اجتماعی برای حقوق زنان و مردان را دنبال کرد که با پیروزی انقلاب اسلامی منسوخ شد. 
این جامعه شناس ادامه داد: شورای انقلاب بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، قانونی با عنوان دادگاه مدنی خاص تشکیل داد و افرادی که قصد طلاق داشتند، باید به این دادگاه ها مراجعه می کردند و دارای 2 شاهد هم بودند.
به گفته وی، مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از آن در سال 1372، مجموعه بندهایی برای برابری حقوق اجتماعی زنان و مردان مصوب کرد و قانون خانواده در سال 1392 تصویب شد.
حسینی افزود: با مراجعه به قوانین می توان دریافت که نگاه قانونگذار به موضوع طلاق، آسیب شناختی است در حالیکه هیچگاه ازدواج و طلاق موضوع طبیعی انگاشته نشده است.
وی ادامه داد: وقتی 2 نفر در زندگی با یکدیگر مشکلی پیدا می کنند، باید عوامل نابسامانی آنها بررسی و عوامل قبل و بعد از طلاق واکاوی شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران یادآور شد: بیشتر انتخاب های امروزی در زمینه ازدواج، شخصی و آزادانه است؛ به همین دلیل، اگر انتخاب بدی صورت گرفته باشد، می تواند به جدایی و طلاق منجر شود.
وی با بیان اینکه طلاق مساله ای اجتماعی است که به مشکلات قبل و پس از آن به خوبی توجه نشده، افزود: سازمان ها و نهادهایی اجتماعی آن را آسیب تلقی می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در صورتی که دولت رفاه در کشور تشکیل شود، همراه با قوانین و آموزش و پرورش مناسب باشد و برابری آموزشی، اقتصادی و اشتغال برای زنان مود توجه قرار گیرد، در آن صورت طلاق تبعات منفی کمتری دارد و انتخاب های درست تری خواهیم داشت که از وقوع پدیده طلاق جلوگیری می کنند. 
سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی به همت انجمن جامعه شناسی ایران و مرکز مطالعات و تحقیقات دانشگاه تهران و با همکاری نهادها و سازمان های متولی از دیروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران آغاز شد و امروز به کار خود پایان می دهد.
پنل تخصص آسیب‌های حوزه خانواده با حضور تقی آزاد ارمکی، باقر ساروخانی، حسن حسینی از استادان برجسته جامعه شناسی و مطالعات خانواده وجمعی از استادان، پژوهشگران و دانشجویان برگزار شد.
 
منبع: ایرنا

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.