کد خبر: 70664
ف
لازم نیست ثروتمند باشید تا همیشه سفر کنید
می‌خواهید برای مدتی دور دنیا بگردید و یا تنها در تعطیلات پیش رو به یک سفر کوتاه بروید؟ لازم نیست ثروتمند باشید. اما لازم است برای پس انداز کردن پول کمی خلاقیت داشته باشید!

به گزارش بهداشت نیوز، یک شایعه کاملا نادرست در بین مردم رواج پیدا کرده:” سفر یه تفریح گران قیمت است”. یعنی همه افرادی که زیاد سفر می‌کنند پدر و مادر پولداری داشته اند و یا بلیط بخت آزمایی شان برده! بقیه ما افراد عادی نمی‌توانیم زیاد به سفر برویم، خب ما فقط بهر تماشای جهان آمده ایم!

هیچ کدام از گفته‌های بالا حقیقت ندارد. من هم زمانی مثل شما فکر می‌کردم. به عنوان فردی که نمی‌دانست هاستل چیست و راه‌های سفر ارزان کدام است، فکر می‌کردم برای هر سفر داخلی یا خارجی باید پول زیادی خرج کنم. اما وقتی سفرم را شروع کردم تازه فهمیدم که همه آن فکرها تنها گمان نادرستی بیش نبوده اند.

۱- درمورد مسائل مالی مسئولیت پذیر شوید
مدرسه چیز زیادی راجع به پس انداز کردن پول به ما یاد نداد. کنترل خرج‌ها مهارتی است که به آن نیاز داریم. اما خیلی از ما راه و چاه آن را نمی‌دانیم تا زمانی که بزرگ شویم. اگر می‌خواهید برای سفرتان پول جمع کنید حالا زمان خوبی برای یاد گرفتن راه‌های کنترل خرج کردن پول و از بین بردن عادات بد (مثل ولخرجی و غیره) است.

۲- خرج‌هاتان را کنترل کنید
پول به خودی خود باعث استرس نمی‌شود. اینکه ندانید پول‌هاتان را خرج چه کرده اید و اینکه هنوز قسط وام‌تان را نداده حقوق‌تان تمام شود، این‌ها باعث استرس می‌شوند. راه حل این مشکل ساده است. همین آخر هفته گردش حساب‌تان را از بانک بگیرید و نگاه موشکافانه‌ای به آن بیاندازید. ببینید پول‌تان را صرف خرید چه چیزهایی کرده اید. بررسی کردن مخارج یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ولخرجی و پس انداز کردن پول است. شاید این روش را شنیده باشید اما تا به حال آن را هر روز انجام داده اید؟

۳- بودجه بندی کنید
در این هنگام شما به دو نوع بودجه نیاز دارید. بودجه‌ای برای زندگی و بودجه برای سفر. در ابتدا باید حساب کنید سفری که در پیش رو دارید چقدر هزینه خواهد داشت. اگر بدانید چه می‌خواهید بکنید می‌توانید مخارج سفرتان را کاهش دهید. میزان این مخارج ارتباط مستقیم با مقصدتان و مقتصد بودن خودتان دارد. اگر زرنگ و دوستانه برخورد کنید خرج جای خواب‌تان می‌تواند تقریبا نزدیک به هیچ شود!

۴- خرج‌های غیر ضروری را حذف کنید
یک تکه کاغذ بردارید و یک خط عمودی وسط آن بکشید. در گوشه سمت راست کاغذ بنویسید “ضروریات” و در گوشه سمت چپ آن  بنویسید “اقلام غیر ضروری”. سپس هر چیزی را که برای آن پول خرج می‌کنید در یکی از این دو ستون قرار دهید. آیا واقعا به آن لباس نیاز داشتید؟ آیا واقعا نیازی بود الان گوشی موبایل‌تان را عوض کنید یا می‌توانستید چند سال دیگر هم با آن کار کنید؟ کدام یکی از مواردی که برایش پول خرج کردید به راستی ضروری بودند و کدام یک فقط ولخرجی؟

۵- عاداتی را که به پس انداز کردن پول کمک می‌کنند، در خود به وجود آورید
نمی‌توانید صبح‌ها چند دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و به جای تاکسی گرفتن با اتوبوس، مترو یا پیاده به سر کار بروید؟ می‌توانید به جای اینکه در رستوران غذا بخورید، خودتان در خانه غذا درست کنید. به جای خرید دسرهای گران قیمت می‌توانید مواد آنا را تهیه کنید و خودتان آن را در خانه آماده کنید.
این‌ها چند مثال از عاداتی بودند که باعث می‌شدند پول کمتری خرج کنید. چه کارهای دیگری می‌توانید بکنید؟

۶- هزینه محل اقامت را کمتر کنید
این کار بی‌نهایت موثر است! اگر جایی که برای اقامت‌تان انتخاب کرده اید کرایه زیادی دارد، چه طور است که یک هم اتاقی پیدا کنید و هزینه‌ها را با هم نصف کنید؟ دو هم اتاقی چه طور؟! اگر این روش را دوست ندارید چرا یک اتاق کوچک تر کرایه نمی‌کنید و یا در محله‌ای ارزان تر اقامت نمی‌کنید؟ به جای رفتن به هتل‌های گران قیمت هاستل‌ها را انتخاب کنید. اگر به شهری سفر می‌کنید که اقوامی و دوستانی صمیمی در آنجا دارید، چند روزی به خانه آنها بروید.

۷- وسایل به درد نخورتان را بفروشید
اگر چیزی ارزش پول دادن را دارد اما به درد سفرتان نمی‌خورد، پس آن را بفروشید! سال‌ها پیش من هم همین کار را کردم، به ماشینم به دقت نگاه کرد، بعد آن را فروختم و به جای آن یک دوچرخه خریدم! پول حاصله را هم برای سفر کنار گذاشتم. نه فقط وسایل به درد نخور، که یک سری خدمات اضافی که هر ماه یا هر سال دریافت می‌کنید را هم کنسل کنید و به جای آن سفر بروید.
بعضی چیزها تنها در نگاه اول به درد بخور هستند اما اگر درست راجع به آنها فکر کنیم می‌بینیم مدت‌ها است از آنها استفاده نکرده ایم و در واقع اصلا نیازشان نداریم.

۸- راه‌های دیگری برای پس انداز
نه تنها ترک عاداتی مثل رستوران رفتن می‌تواند باعث شود خیلی بیشتر سفر بروید، که کارهای دیگری هم هستند که تغییری اساسی در پولی که برای سفر پس انداز می‌کنید به وجود می‌آورند.
– بیرون رفتن‌تان را کمتر کنید: به جای اینکه پول زیادی برای سینما رفتن خرج کنید، دوستان‌تان را دعوت کنید و در خانه فیلم تماشا کنید.
– بیشتر آشپزی کنید: حالا زمانی عالی برای یادگیری هنر آشپزی است!
– فروشگاه‌های ارزان فروش را پیدا کنید: آیا همیشه از یک جا خرید می‌کنید و نمی‌دانید کدام فروشگاه محصولاتش را ارزان تر می‌فروشد؟ آیا از سایت‌های گران قیمت خرید می‌کنید؟
– تلوییون را تعطیل کنید (یا کم کنید): تماشای تلویزیون هدر دادن وقت و برق است.
– کمتر خرید کنید: شما به جدیدترین موبایل موجود در بازار نیاز ندارید. شما هر ماه به لباس جدید نیاز ندارید.

۹- بیشتر پول درآورید
همه می‌خواهند پول بیشتری به دست آورند. خب این کار شدنی است حتی اگر همین الان هم یک کار تمام وقت دارید. کاری نیمه وقت پیدا کنید و یا کاری که برای انجامش به حضور فیزیکی شما نیاز نباشد، مثلا یک کار اینترنتی. مسافر کشی هم گزینه خوبی است که اگر ماشین دارید می‌توانید بعد از پایان ساعت کاری‌تان انجامش دهید و پول اضافه‌ای به دست بیاورید.
لازم نیست کاری که می‌کنید کار فوق العاده‌ای با حقوقی بالا باشد. چند هزار تومان بیشتر در هر روز می‌تواند شما را بارها و بارها به سفر ببرد!

۱۰- با رئیس‌تان صحبت کنید
از کاری که الان دارید پول کافی به دست نمی‌آورید؟ شاید وقتش باشد با رئیس‌تان صحبت کنید تا حقوق‌تان را اضافه کند. اگر رئیس‌تان با افزایش حقوق موافقت نکرد، باید به دنبال راهی دیگر بگردید. مثلا می‌توانید کارتان یا محل کارتان را عوض کنید. یا از رئیس‌تان بخواهید ساعات آزادی داشته باشید تا در کنار شغل الان خود کاری دیگر هم پیدا کنید و انجام دهید.

۱۱- در طول سفر پول درآرورید
این یکی بهترین راه است که نیازی ندارد در طول سال فشار زیادی هم به خودتان وارد کنید و پول زیادی ذخیره کنید. مثلا من خودم یک کار و کسب آنلاین فروش کتاب راه انداختم و از پول حاصل از آن که هر ماه به حسابم می‌آمد چند سال سفر کردم و در طول سفر هم پول درمی‌آوردم.
یک روش دیگر هم فروش صنایع دستی هر شهر یا کشور است. صنایع دستی محل زندگی یا شهرهایی که در طول سفر از آنها عبور می‌کنید را تهیه کنید و در سفر به کشورها یا شهرهای دیگر بفروشید.

برای پول در آوردن به روش آنلاین می‌توانید راه‌ها زیر را امتحان کنید:
– نویسندگی
– عکاسی
– برنامه نویسی کامپیوتر
– مترجمی

من نمی‌دانم شما چه توانایی‌ها و مهارت‌هایی دارید اما گزینه‌های بیشماری پیش روی‌تان است. کمی خلاقیت به خرج دهید!

 

منبع: فوت و فن


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.