کد خبر: 67275
ف
منشاء بیماری های فصل بهار
منشاء بیماری های فصل بهار حرکت اخلاط و مواد مضر بدن می باشد و بهترین درمان، خارج کردن این مواد از بدن می باشد، لذا تقویت بدن با تنقیه بدن و دفع مواد زائد از آن از طریق فصد و حجامت، قی و اسهال از بهترین روش ها و سودمندترین آن هاست.

به گزارش بهداشت نیوز، عین اله ولی زاده فوق تخصص تغذیه و مدرس دانشکده تغذیه دانشگاه تبریز با بیان این که هر فصلی از دیدگاه حکمای طب سنتی دارای مزاج می باشد اظهار کرد: فصل بهار دارای مزاج گرم و تر، تابستان گرم و خشک، پاییز سرد و خشک و زمستان دارای مزاج سرد و تر می باشد.

وی با تاکید بر اهمیت اعتدال و روان سازی اخلاط در این فصل ابراز کرد: در فصل بهار موادی که در فصل های پاییز و زمستان به لحاظ سردی و برودت هوا در بدن تغلیظ و فشرده و منبسط گشته اند به حرکت در می آیند و لذا باید با ارائه راهکاری نسبت به اعتدال بدن و روان سازی اخلاط و خروج آن از بدن دست یازید.

ولی زاده با اشاره به گرم و تر بودن مزاج این فصل خاطر نشان کرد: با توجه به این که فصل بهار دارای مزاج گرم و تر بوده و حتی در برخی کتب قدیمی معتدل،  چنانچه محمد کاظم گیلانی در کتاب ( حفظ صحه ناصری ) ذیل فصل ربیع اشاره می نماید بدین شرح که: " ربیع که بهار باشد بر حسب مزاج معتدل درکیفیات اربعه است که حرارت و برودت و رطوبت و یبوست باشد به سبب این که آفتاب قریب به سمت الرأس می رسد و با حد مسامنه نمی رسد که به انعکاس آن در هوا گرمی و خشکی به هم رسد و با همه سنن موافق است. "

وی افزود: نظر به اعتدال فصل بهار این فصل با تمام سنین موافق و با تمامی مزاج ها سازگار می باشد بالاخص با سنین کهولت و صاحبان مزاج سرد و خشک یا سودایی و همچنین مزاج گرم و خشک یا صفرایی.

این پزشک تغذیه در پاسخ به این سوال خبرنگار مبنی بر این که علت بیماری های فصل بهار چه عواملی می تواند باشد گفت: در فصل پاییز و زمستان به دلیل انباشت اخلاط حاصل از هضم مواد غذایی در بدن این اخلاط فشرده شده و در بدن رسوب می کند که در فصل بهار هر بیماری که ماده آن در بدن ساکن بوده روان شده و غلیان و هیجان می نماید و نعوض یافته و دفع می گردد که از این رو بیماری هایی مانند حساسیت، خارش، دمل و جوش، تورم و خشکی گلو، تورم رعاف و رمد و انواع سر درد ها و مالخولیا بیشتر می باشد و همانطور که ذکر شد علل بیماری نه از خود ماده ساکن در بدن بلکه بدلیل انضاج مواد و دفع آن می باشد.

وی ادامه داد: منشاء بیماری های فصل بهار حرکت اخلاط و مواد مضر بدن می باشد و بهترین درمان، خارج کردن این مواد از بدن می باشد، لذا تقویت بدن با تنقیه بدن و دفع مواد زائد از آن از طریق فصد و حجامت، قی و اسهال از بهترین روش ها و سودمند ترین آن هاست. لذا لازم است در اول فصل بهار قبل از این که اخلاطی که در زمستان ساکن و منجمد شده اند و در اثر گرمی هوا به جریان افتند بعضی از اعضا را بر حسب نیاز و ضرورت و زیادتی خون از طریق اعمال یداوی همچون فصد و حجامت و سایر اعمال از بدن خارج نماید.

ولی زاده در پاسخ به این سوال خبرنگار که چه نوع غذا هایی برای مصرف در این فصل مناسب است بیان کرد: در فصل بهار باید از غذا هایی که لطیف کننده و کاهنده حرارت بدن است استفاده نمود، مثل شربت زرشک، غوره، رب انار، رب غوره، شربت نارنج و لیمو و همچنین با توجه به فراوانی گیاهان خوراکی مانند ریواس کنگر و انواع سبزیجات کوهی برای طبخ غذا از چنین گیاهانی استفاده و میل گردد.

وی با تاکید بر پرهیز از استعمال مواد غذایی سنگین و غلیظ در این فصل ابراز کرد: غذا هایی مانند گوشت گاو، غذا های کارخانه ای، کنسرو های مرغ و ماهی، غذا های چرب بالاخص چربی ها و روغن های صنعتی اجتناب کرد. همچنین در این فصل از غذا های مولد خون مثل گوشت شیرینی و نیز غذا های تلخ و شور پرهیز کرد.

 

منبع: خبرگزاری علم و فناوری


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.