کد خبر: 67056
ف
مسیرهای تامین دارو در صورت تحریم احتمالی مشخص شد
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: مسیرهای موازی برای تامین دارو در صورت تحریم های احتمالی پس از خروج آمریکا از برجام در نظر گرفته شده است.

به گزارش بهداشت نیوز: کیانوش جهانپور افزود: این سازمان با استفاده از ظرفیت های موجود در فضای بین المللی اعم از موسسه ها و سازمان های مردم نهاد بین المللی و برخی کشورها، مسیرهای موازی را برای تامین داروی خارجی در صورت ایجاد شرایط تحریمی در نظر گرفته است.

 
وی با تاکید بر اینکه جای نگرانی چندانی برای تامین دارو در کشور وجود ندارد، افزود: این مسیرها به گونه ای پیش بینی شده است تا در صورت تحمیل تحریم ها، غافلگیر نشویم و کمبود حادی در کشور بوجود نیاید.
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: بر حسب ظاهر و آنچه بر روی کاغذ نوشته می شود، دارو، تجهیزات پزشکی و غذا نباید هدف تحریم ها قرار گیرد اما بدلیل اینکه ملت ها و افزایش آلام آنها هدف تحریم هاست هر تحریمی به طور غیر مستقیم بویژه بدلیل تراکنش های مالی بر روی سلامت عمومی جامعه تاثیر می گذارد.
 
جهانپور افزود: ما همواره بدبینانه ترین شرایط احتمالی را برای تامین دارو در نظر می گیریم تا در صورت وقوع چنین وضعیتی غافلگیر نشویم.
 
وی با اشاره به اقدام های انجام شده در حمایت از تولید داخل در صنایع داروسازی نیز گفت: در زمان حاضر 96 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.
 
به گفته وی، چهار درصد دیگر داروی مورد نیاز کشور که از خارج وارد می شود بیشتر شامل داروهای نادر یا جدید بدون مشابه داخلی و داروهای بیماری های خاص و صعب العلاج است.
 
جهانپور وضعیت فعلی بازار داروی کشور را آرام خواند و گفت: پیش بینی می شود که این بازار در آینده نیز آرام باشد.
 
وی اضافه کرد: توان تولیدی کارخانه های داروسازی کشور به اندازه ای است که می تواند جمعیت 200 میلیون نفری را پوشش دهد.
 
جهانپور با تاکید بر اینکه کمبود دارو با 'کمبود برند خاص از یک داروی خاص' تفاوت دارد، گفت: ممکن است بیماری به دلیل توصیه پزشک یا تمایل شخصی خود خواهان برند خاصی از دارو باشد در حالیکه نمونه مشابه داخلی یا خارجی آن موجود است و این به معنای کمبود دارو نیست.
 
به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو ،بر اساس برنامه ششم توسعه نباید بیش از 10 درصد بازار داروی کشور به واردات داروهایی که تولید مشابه داخلی دارند، اختصاص یابد.
 
جهانپور خاطرنشان کرد: در پنج سال گذشته کشور با کمبود 350 قلم دارو مواجه بود که بدلیل اقدام های حمایتی انجام شده بویژه در قالب طرح تحول نظام سلامت اکنون این رقم به 50 تا 60 قلم کاهش یافته است.
 
وی با بیان اینکه این کمبود داروها مقطعی است، تصریح کرد: کمبود دارو به صورت مقطعی در همه کشورها وجود دارد.
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره قیمت دارو نیز توضیح داد: قیمت و قیمت گذاری داروها بر اساس روال گذشته صورت می گیرد و تغییر خاصی در آن بوجود نیامده است.
 
جهانپور با بیان اینکه قیمت داروها توسط کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و داروی کشور، تعیین می شود، گفت: قیمت دارو حداکثر تا سقف نرخ تورم سالانه و با توجه به شرایطی مانند مصالح عمومی و قیمت مواد اولیه افزایش می یابد.
 
به گفته وی ،با نظام و ضوابط جدید قیمت گذاری سازمان غذا و دارو، ممکن است قیمت برخی از برندهای خارجی و وارداتی کاهش یابد.
 
وی از مردم خواست در صورتیکه تصور می کنند دارویی را گران تر از قیمت واقعی خریداری کرده اند آن را به شماره تلفن 190 گزارش کنند.
 
منبع: ایرنا

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.