کد خبر: 66740
ف
 استراق سمع عجیب گیاهان از همسایگانشان
«اگر مشکلی با همسایگانمان داشته باشیم، می توانیم نقل مکان کنیم؛ اما گیاهان نمی توانند این کار را انجام دهند. آن ها این را پذیرفته و از سیگنال ها برای اجتناب از موقعیت های رقابتی و آمادگی برای رقابت آینده استفاده می کنند.»

به گزارش بهداشت نیوز: دانشمندان با مطالعه گیاهچه های ذرت، به این نتیجه رسیدند که آن ها سیگنال هایی را زیر خاک ارسال کرده و مجاورت همسایگانشان را به هم دیگر اعلام می کنند

بر پایه تحقیقات و شواهدی که نشان می دهند، گیاهان فرم های ارتباطی منحصر به فرد خودشان را دارند، گیاهان از ریشه هایشان برای استراق سمع همسایگانشان استفاده می کنند.
این مطالعه همچنین بیانگر این است که گیاهان موجود در یک محیط شلوغ، مواد شیمیایی را به خاک ترشح می کنند و موجب می شوند، همسایگانشان رشد تهاجمی تری داشته و از قرار معلوم، از ماندن در سایه خودداری کنند.

ولمیر نینکوویچ، اکولوژیست دانشگاه علوم کشاورزی سوئد در آپسالا و نویسنده اصلی این مطالعه، می گوید: «اگر مشکلی با همسایگانمان داشته باشیم، می توانیم نقل مکان کنیم؛ اما گیاهان نمی توانند این کار را انجام دهند. آن ها این را پذیرفته و از سیگنال ها برای اجتناب از موقعیت های رقابتی و آمادگی برای رقابت آینده استفاده می کنند.»

این در حالی است که پیشتر دانشمندان گفته بودند، زمانی که برگ های گیاهان با برگ ها و شاخه های همسایگان تماس پیدا می کنند، آنها استراتژی های رشدشان را تغییر می دهند.

در این باره دیده شده، درختان بالغ در شرایط شلوغ «کمرویی سایبانی» را در رشدشان تجربه می کنند. گیاهان دیگر با در پیش گرفتن رویکرد ستیزه جویانه تر منابع را از رشد ریشه ها به شکوفایی سریع تر بالای زمین تغییر می دهند.

جدیدترین مطالعه آشکار می سازد، عامل این رفتار نه تنها نشانه های مکانیکی پیدا شده توسط برگ ها بلکه ترشحات شیمیایی موجود در خاک نیز است.

این مطالعه که در ژورنال Plos One منتشر شد، روی گیاهچه های ذرت متمرکز بود که در محیط دچار تنش رشد زیادی دارند. نیکوویچ و همکاران، لمس گیاهان مجاور را با ضربه زدن روزانه یک دقیقه ای به برگ ها با استفاده از برس آرایش شبیه سازی کردند.

زمانی که آن ها گیاه را خارج کرده و گیاه جدیدی را در محلول رشد آن قرار دادند، دریافتند گیاه جدید هم منابعش را به رشد برگ های بیشتر و ریشه های کمتر تغییر داد. این در حالی است که گیاهچه های کاشته شده در محلول رشدی که قبلا میزبان گیاهان دست نخورده بود، این الگو را نشان ندادند.

این احتمال که گیاهان ارتباط برقرار می کنند، مرتبا به عنوان فکر واهی نمایان شده است. در دهه 1980، پیشنهاد شد درختان پالس های الکتریکی را به نام امواج W زمانی که همسایگانشان قطع می شدند، ارسال می کردند.

اما در سال های اخیر، شواهد جدید نشان داده اند، گیاهان همواره سیگنال هایی را ارسال و دریافت می کنند که دانشمندان اکنون آن ها را استراق سمع می کنند.

در این باره باید گفت، گیاهان نه تنها از کمرویی سایبانی و تهاجم، بلکه گیاهان همسایگانشان را از حملات قریب الوقوع شته ها نیز مطلع می کنند. این کار از طریق فیلامنت های رشته مانند قارچ ها که ریشه ها را در شبکه های ارتباطی پیچیده ای به هم وصل کرده و می توانند شناسایی کنند، آیا توسط «بیگانگان» یا خویشاوند خودشان محصور شده اند، صورت می گیرد.

منبع: تابناک


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.