کد خبر: 66264
ف
سالانه سه هزار نیازمند پیوند عضو در کشور می میرند
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: هر سال حدود سه هزار بیمار نیازمند پیوند عضو در کشور به دلیل نرسیدن به موقع عضو اهدایی، جان خود را از دست می دهند.
به گزارش بهداشت نیوز: دکتر کتایون نجفی زاده روز چهارشنبه در نشست خبری انجمن اهدای عضو ایرانیان اظهار داشت: این در حالی است که هر سال سه هزار مرگ مغزی قابل اهدا در کشور داریم که از این تعداد 2 هزار مورد مرگ مغزی به اهدا نمی رسد و حداقل 6 هزار عضو مرگ مغزی که قابلیت اهدا دارد، به خاک سپرده می‌شود.
وی شمار بیماران نیازمند پیوند در کشور را در زمان حاضر 25 هزار نفر برشمرد و گفت: روزانه بین هفت تا 10 نفر از این افراد به دلیل نرسیدن عضو جان خود را از دست می دهند؛ درحالی که هر مورد مرگ مغزی می تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند را از مرگ نجات دهد.
نجفی زاده اظهار داشت: طی سال گذشته اعضای 926 مورد مرگ مغزی در کشور به بیماران نیازمند عضو اهدا شد که در نتیجه آن، هزار و 281 بیمار توانستند عضو کلیه پیوند بزنند، 765 بیمار عضو کبد، 131 نفر عضو قلب، 10 بیمار عضو ریه و 21 نفر دیگر نیز لوزالمعده را پیوند زدند.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، همچنین شمار بیمارانی راکه سال گذشته با گرفتن عضو پیوندی از مرگ نجات یافتند، 2 هزار و 208 نفر عنوان کرد.
 
** 5 تا 8 هزار مرگ مغزی در سال 
نجفی زاده خاطرنشان کرد: هر سال 16 هزار نفر از هموطنان به دلیل تصادفات رانندگی جان خود را دست می دهند که شایعترین مرگ مغزی در کشور ناشی از همین تصادفات است.
به گفته وی، سالانه پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در کشور رخ می دهد که طبق آمار جهانی نیمی از آنان می توانند اهدای عضو کنند؛ این در حالی است که سالانه فقط یک چهارم موارد یادشده به اهدای عضو می رسند.
نجفی زاده در خصوص اصطلاح 'تعداد اهدای عضو در یک میلیون نفر جمعیت' (PMP) توضیح داد: PMP در ایران در حد 1.57 است؛ این در حالی است که عدد قابل قبول 30 و عدد ایده آل 48 است.
وی این نتیجه را گرفت که تعداد اهدای عضو در یک میلیون نفر از جمعیت کشور می تواند چهار برابر بیشتر شود؛ چراکه ما موارد مرگ مغزی زیادی داریم اما از اعضای آنها استفاده نمی کنیم و آنها را به خاک می سپاریم.
نجفی زاده دو مشکل را از مشکلات اصلی در مرگ های مغزی بیان کرد و گفت: این مشکلات شامل این است که جامعه، «مرگ مغزی را نوعی مرگ نمی شناسد» و دیگر اینکه «فرهنگ اهدای عضو در کشور ما نهادینه نشده است».
به گفته فعال پیوند عضو، ما در ایران مشکل انجام عمل پیوند نداریم؛ چراکه هم بیمار، هم پزشک و هم تجهیزات لازم را داریم فقط مشکل رضایت خانواده دارای مورد مرگ مغزی است که مانع انجام بسیاری از پیوندهای عضو می شود.
وی یادآور شد: خانواده های دارای عزیز دچار مرگ مغزی، به ظاهر نفس کشیدن فرد را می بینند و اینکه بدن او گرم است و باور نمی کنند که او مرده است و توسط دستگاه نفس می کشد؛ این در حالی است که فرد دچار مرگ مغزی کسی است که مغز وی فاسد شده است اما قلبش با دستگاه می تپد، به عبارت دیگر بافت مرده مغز موادی را در خون می ریزد که تمام اعضای فرد را دچار فساد می کند و اگر خانواده او رضایت ندهند یا دیر رضایت خود را اعلام کند، اعضای بدن فرد مرگ مغزی شده، قابلیت پیوند را از دست می دهد.
نجفی زاده، حداکثر زمانی که یک مورد مرگ مغزی را می توان نگاه داشت تا از عضو یا اعضای سالم او برای پیوند استفاده کرد، 2 هفته دانست اما در عین حال تاکید کرد که هرچه زودتر خانواده متوفی رضایت بدهد، شانس سالم بودن عضو یا اعضای پیوندی بیشتر است.
وی به عنوان نمونه به موردی از مرگ مغزی اشاره کرد که خانواده او چهار روز بعد از مرگ مغزی رضایت اهدا دادند اما به دلیل دیرشدن، اعضای متوفی فاسد شده بود و عملا هیچ اقدامی برای اهدا صورت نگرفت؛ این در حالی است که هر مرگ مغزی، جان یک تا هشت بیمار را نجات می دهد.
 
منبع: ایرنا

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.