کد خبر: 63868
ف
 روند بازنگری برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی
دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در اولین سمینار مدیریت و سیاستگذاری در آموزش پزشکی روند بازنگری برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را تشریح کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر عطا اله پور عباسی، دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، به بیان یک تجربه ملی در عرصه سیاستگذاری آینده نگارانه پرداخت و گفت: برنامه ریزی های حوزه آموزش عالی سلامت در دنیا پیشینهٔ بسیار مفصلی دارد و وقتی هر کدام از این اسناد را بررسی کردیم متوجه شدیم هر کدام نکاتی اساسی دارند که شاید ما در برنامه ریزی ها به آن توجه نکرده بودیم، از این رو این نکات مجددا با حضور اساتید مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد برنامه تحول حوزه آموزش اجرایی شود.

وی برخی از برنامه ها را واکنشی و برخی دیگر را آینده نگارانه خواند و تصریح کرد: در برنامه ریزی بسته های تحول، نگاه آینده نگرانه وجود دارد و مبتنی بر پاسخگویی به تحولات آینده است.

وی افزود: در طراحی این برنامه ها علاوه بر نقشه جامع علمی، برنامهٔ راهبردی دانشگاه های آموزش پزشکی سال ۱۳۸۲ و سند تحول و نوسازی آموزش پزشکی سال ۱۳۹۰ نیز مورد توجه و بررسی قرار گرفت. علاوه بر آن، استفاده از تجربیات گذشته نیز توانست منجر به پاسخ مناسبی برای نیازهای عرصه سلامت شود.

دکتر پور عباسی، تبدیل نقشه راه به برنامه استراتژیک را ضروری خواند و تصریح کرد: نقشه راه همان بسته های تحول و نوآوری است که ناظر بر اسناد بالا دستی بوده و تاکنون در حوزهٔ آموزش پزشکی وجود دارد. بسته ها بر مبنای الگوهای تئوریک برنامه ریزی و طراحی شده و اکنون به دوازده بستهٔ تحول و نوآوری تبدیل شده است که همهٔ تغییرات لازم در حوزهٔ آموزش را پوشش می دهد.

وی مدل استقرار سیاست ها را مدلی متفاوت دانست و یادآور شد: یکی از این الگوها مدل پیاده سازی بسته های تحول بود. در این زمینه حدود ۱۰۰ ماموریت یا اقدام عملیاتی که ناظر بر اجرایی شدن بسته های تحول بود، هر کدام با مدلی میان دانشگاه ها توزیع شد که برخی از آن ها ماموریت مشترک همهٔ مناطق بودند.

دکتر پورعباسی ضمن اشاره به ماموریت های ویژه دانشگاه ها گفت: بر اساس دو مطالعه انجام شده، کشور در آینده نیازمند حدود ۳۰۰ رشته مقطع جدید است که دانشگاه ها باید متناسب با آن نیروهای جدیدی را تربیت نمایند. از این رو فلسفهٔ ماموریت های ویژه دانشگاه ها از اینجا شکل گرفت و عمدهٔ فعالیت های ماموریت های ویژه، حول محورهای آموزشی بود.

دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، از واگذاری این ماموریت های ویژه به دانشگاه ها خبر داد و تاکید کرد: در ابتدای دولت دوازدهم احساس شد که بایستی در ماموریت های آموزشی دانشگاه ها بازنگری صورت گیرد. البته این امر تا حدودی از طریق سامانهٔ آتنا قابل رصد بود و می توانستیم اشکالات هر کدام از بسته ها را با توجه به تجربهٔ پیاده سازی مورد ارزیابی قرار دهیم. در این فاصله اسناد بالادستی مجددا مورد بازبینی قرار گرفت و مجموع این ها موجب شد که نسخهٔ بازنگری شده در جلسهٔ معاونین آموزشی ارایه شود.

وی افزود: لازم بود که در این دوره، مدل پیاده سازی و استقرار بسته‌ها و شفافیت آن ها مجددا مورد بازبینی قرار گیرد از این رو به سراغ صف بندی برنامه ها رفتیم و برای هر کدام (ستاد، مناطق آمایشی و دانشگاه ها) برنامه ریزی های روشنی انجام و مقرر شد تا هر منطقه اقدامات عملیاتی مشخصی را انجام دهند. البته عمدهٔ این تلاش ها ضمن نگاه آینده نگارانه به منظور حل مسایل عاجل حوزه آموزشی صورت گرفته است


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.