کد خبر: 63853
ف
بیماری های دهان با بیماری های بدن چه ارتباطی دارد؟
طبق تحقیات انجام شده مشخص شده است که بیماری های دهان و دندان با برخی بیماری های بدن انسان مرتبط هستند.

به گزارش بهداشت نیوز، رییس هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی گفت:ارتباط میان بیماری های دهان و دندان بویژه بیماری پریودنتال با بیماری های سیستمیک بدن به اثبات رسیده است.بیماری های دهان

دکتر محسن یزدانیان، عضو هیأت مدیره انجمن پریودنتولوژی ایران و درباره بیماری های تاثیرگرفته از بیماری پریودنتال گفت:شواهد علمی معتبر طی دو دهه اخیر بر نقش سلامت دهان و دندان بخصوص سلامت پریودنتال بر سلامت کلی بدن افراد صحه گذاشته اند.

نتایج این تحقیقات اثبات کرده که بیماری پریودنتال بعنوان یکی از ریسک فاکتورهای اصلی بیماری دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و برخی از انواع سرطان ها مانند سرطان پانکراس مطرح است و بر روی بارداری تاثیر منفی دارد.

بنابراین بیماران باید آگاه باشند که ممکن است بیماری پریودنتال پیش زمینه ابتلا به برخی بیماری های سیستمیک یا بالعکس باشد. ارتقای آگاهی و نگرش در سلامت دهان و دندان و جلب مشارکت آحاد مردم در برنامه های فردی و کشوری باید در دستور کار مدیران نظام سلامت کشور قرار گیرد. 

وی درباره اقدامات قابل انجام برای ممانعت از توسعه بیماری های پریودنتال، توضیح داد:درمان هایی که بطور معمول توسط یک پریودنتیست انجام می شود شامل حذف عفونت از بافت های نگهدارنده دندان، حفظ دندان ها و جایگزین نمودن دندانهای از دست رفته می شود.

مسیری که از oral health promotion یا ارتقای سلامت دهان آغاز شده و باید با Health promotion ادامه یابد نیازمند همکاری متقابل پزشک و دندانپزشک با یکدیگر است که تاکنون شاهد تعاملی در این راستا در کشور نبوده ایم.

رییس هفدهمین کنگره پریودنتولوژی درباره نقش برنامه تحول سلامت در بهبود وضع سلامت دهان و دندان نیز گفت:اگر این برنامه بخواهد در کنترل بیماری های دهان و دندان کارآمد باشد، لازم است سیاست های پیشگیری از بیماری های دهان و دندان را در برنامه های سلامت جامعه و بهداشت عمومی قرار دهد. در این راستا انجمن های پزشکی و دندانپزشکی، سازمان های تجاری حوزه پزشکی، دندانپزشکان بویژه دندانپزشکان عمومی، پزشکان بویژه پزشکان عمومی در ارتقای سلامت دهان و دندان نقش مهمی را ایفا می کنند.

وی یادآور شد:انجمن پریودنتولوژی ایران بر توسعه بسترهای پیشگیری در حوزه سلامت دهان و دندان تاکید ویژه دارد و در همین ارتباط پنل اختصاصی ارتقای سلامت دهان و دندان جهت تاکید بر اهمیت اقدامات پیشگیرانه و تلاش جهت تغییر رویکرد نگاه درمان محور به رویکرد دندانپزشکی سلامت محور در هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی ایران که بیست و پنجم مهرماه در تهران برگزار خواهد شد، نمونه ای از تلاش های انجمن پریودنتولوژی کشور در تقویت اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت دهان و دندان است.

 

منبع:نمناک


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.