کد خبر: 63616
ف
 نباید در استفاده از ظرفیت دین در حوزه سلامت، سطحی عمل شود
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در نخستین نشست علمی و پژوهشی مطالعات میان‌رشته‌ای سلامت و دین، با ابراز نگرانی از نگاه‌های اخباری‌گری و ابزاری به دین، انتساب اجتهادهای شخصی در حوزه سلامت به دین و ائمه را ظلم به دین و اسلام دانست.

به گزارش بهداشت نیوز، در نخستین نشست علمی و پژوهشی مطالعات میان‌رشته‌ای سلامت و دین که در خزرآباد ساری برگزار شد، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر جامعیت دین اسلام و ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت آموزه‌های اسلامی در تمام ابعاد زندگی، گفت: نحوه رویکرد و چگونگی استفاده از این ظرفیت نیز بایستی متفاوت از چیزی باشد که خدای ناکرده از دین استفاده ابزاری شود.

وی با اشاره به ورود افراد غیر پزشک به حوزه سلامت در سال‌های اخیر با ادعای استفاده صرف از آموزه‌های اسلامی در درمان بیماران، افزود: انتساب اجتهادهای شخصی در حوزه سلامت به دین و ائمه، ظلم به دین و اسلام است.

مشاور وزیر بهداشت تاکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های دین در حوزه سلامت نباید به دکانی برای کاسبی تبدیل شود که روکش آن آیات و روایات بوده و عده‌ای به دنبال بهره‌برداری شخصی خود از این فضا باشند.

دکتر خدادوست با بیان اینکه در نشست‌های فراوانی که در سال‌های اخیر با علما و بزرگان در حوزه سلامت و دین داشته‌ایم، نگرانی خود را از نگاه‌های اخباری‌گری و ابزاری به دین ابراز کرده و این نشست‌ها موجب شده است که نگاه افراطی و تفریطی به این حوزه نداشته باشیم، افزود: نباید در این عرصه سطحی عمل شود و بر این باوریم که قطعا پیچیدگی انسان فراتر از جسم و تعریف سلامت نیز فراتر از سلامت جسمانی است و تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت نیز در سالیان اخیر شمول بیشتری یافته است.

وی شان دین را بیان و تعیین تکلیف مسیرهای راهبردی عنوان کرده و افزود: نباید جایگاه دین را با نگاه‌های سطحی پایین بیاوریم و برگزاری چنین نشست‌هایی که آموزش روش تحقیق در آیات و روایات را برای پژوهشگران حوزه سلامت و دین در دستور کار دارد، بسیار راهگشا است.

مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید از اهل فن حوزه‌های دینی برای فراگیری روش‌شناسی تحقیق در این حوزه بهره ببریم، گفت: دفتر طب ایرانی نیز همپای علما و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و پژوهشگران این حوزه تلاش می‌کند تا با ایجاد درک درست از روش بررسی آیات و روایات، شناخت ابعاد مختلف دین از نگاه سلامت و اسلام فرصت استفاده از این ظرفیت عظیم به بهترین نحو در نظام سلامت، فراهم شود.

دکتر خدادوست با اشاره به اینکه نگاه ما به سلامت، معطوف به سلامت دنیوی نیست و به دنبال سلامت اخروی و فراهم کردن توشه برای آخرت‌مان نیز هستیم، افزود: تعریف انسان و سلامت در مکاتب الهی متفاوت است و اگر بنا است به این تعاریف برسیم، بایستی از ظرفیت دین اسلام به عنوان کامل‌ترین دین استفاده کنیم، البته نه با نگاه بازاری و اخباری‌گری.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.