کد خبر: 63435
ف
حفاظت مالی از بیماران از جمله اهداف مهم نظام سلامت
مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماریها با بیان اینکه بیماران خاص و صعب العلاج علاوه بر درمان، به حمایت های دیگری هم نیاز دارند، بر حمایت مستمر از این بیماران اشاره کرد و گفت: این بیماران از چند دغدغه همزمان رنج می برند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر جمشید کرمانچی درخصوص هفته سلامت و اقداماتی که در حیطه درمان بیماری های خاص و صعب العلاج در جهت دسترسی عادلانه آنها به خدمات سلامت صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: بیماران خاص و صعب العلاج بیش از بیماران دیگر نیازمند توجه هستند، چراکه این بیماران از چند دغدغه همزمان رنج می برند. 

 

وی با بیان اینکه، تشخیص بیماری، هزینه درمان، هزینه های جانبی، توانبخشی و حمایت های اجتماعی در بیماران خاص و صعب العلاج مدنظر است، گفت: نظام سلامت وقتی احساس می‌ کند، بیمار به دسترسی عادلانه به خدمات نیاز دارد، به صورت مستقیم به ایفای نقش می پردازد، تا بیماران جز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشند.

 

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماریها، با بیان اینکه تنها ایجاد دسترسی کافی نیست، بلکه حفاظت مالی از بیماران از جمله اهداف مهم نظام سلامت محسوب می شود، بر ارائه خدمات باکیفیت به بیماران تاکید کرد و گفت: با توجه به گستردگی و وسعت کشور با دورشدن از مراکز استان‌ ها دسترسی به خدمت به آسانی انجام نمی‌ پذیرد و باعث کاهش کیفیت خدمت میِ ‌شود و دسترسی به آن کمتر خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه محرومیت بیمار از خدمت سلامت، با سیاست ‌های نظام سلامت مغایرت دارد، گفت: بنابراین ما با در نظرگرفتن زیرساخت‌ های لازم و اعزام نیروهای مرتبط در نقاطی که امکان دسترسی مشکل و غیرممکن بود، دسترسی بهتر ایجاد کردیم، برای مثال، در مورد بیماری EB تقریبا تا سال 95 مداخله جدی ‌ای صورت نگرفته بود، اما از زمانی که مشکلات بیماران مطرح شد و علیرغم اینکه جمعیت این بیماران حدود 700 نفر است و در مقابل جمعیت 80 میلیون نفری رقم چشمگیری نیست، 11 قطب درمانی جامع در سرتاسر کشور تعریف شد.

 

دکتر کرمانچی افزود: این اقدامات به این دلیل بود که این بیماران در نقاطی دور و نیازمند دریافت خدمت زندگی می کردند و مجبور بودند برای دریافت خدمات به شهرها و استان‌ های نزدیک ‌تر مانند تهران یا یکی دو تا استان دیگر مراجعه کنند.

 

وی گفت: راه اندازی مراکز جامع بیماری EB با این نیت صورت گرفت که بیماران با مراجعه به این مراکز، بسته خدمتی مورد نظر را دریافت کنند، بنابراین ما با توسعه مراکز درمانی توانستیم دسترسی این بیماران را به خدمات موردنیاز درمانی آسان ‌تر کنیم. 

 

وی در خصوص هزینه های درمان بیماران گفت: بیمار در قبال درمان باید هزینه پرداخت کند، چراکه درمان هزینه‌ بر است. تلاش ما این است که بیماران تحت پوشش بیمه ‌ای قرار گیرند تا خدمات را در سطح کشور با دفترچه بیمه دریافت کنند، اما فرانشیز بسیاری از خدمات درمانی، بیش از حد توان مالی بیماران است، با این وجود بیماران صعب‌ العلاج و خاص به دلیل گران بودن هزینه درمان باز هم قادر به پرداخت فرانشیز نیستند، در چنین شرایطی از اعتبارات متمرکزی که در اختیار داریم، فرانشیز را به حداقل یا صفر می ‌رسانیم، به طوری که بیمار از خدمت استفاده ‌کند، اما هزینه ‌ای برایش در بر ندارد. بنابراین وقتی که خدمت را در دسترس بیمار قرار دادیم، آن خدمت را با استفاده از مکانیزم‌ های دیگر حمایت می‌ کنیم تا بیمار به دلیل این بیماری دچار هزینه‌ های درمانی کمرشکن نشود. 

 

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماریها، درخصوص ارتقای کیفیت خدمات درمانی بیماران خاص و صعب العلاج گفت: یکی دیگر از محورهای مورد بحث، ارتقای کیفیت خدمات درمانی است، یعنی خدمتی که ارائه می ‌شود باید از استاندارد برخوردار باشد که به این منظور، برای بیماری های مختلف، کمیته‌ هایی علمی و مشورتی را تشکیل می ‌دهیم، تا از اساتید و صاحب نظران دانشگاهی، برای تولید بسته‌ های خدماتی بیماران بهره بگیریم. 

 

وی خاطرنشان کرد: ممکن است، خدمت درمانی در استان‌ها و دانشگاه‌ های دوردست تکلیف شود، اما به دلیل نداشتن استاندارد، بازهم در شیوه ارائه خدمت با چالش‌ هایی مواجه شوند و بیماران بسته خدمتی را به طور شایسته و با کیفیت مطلوب دریافت نکنند، بنابراین ما با تولید بسته های خدمتی سعی می ‌کنیم، کیفیت خدمت را، با تولید زیرساخت، دسترسی را و با تخصیص اعتبارات، حفاظت مالی را تضمین می کنیم.

 

دکتر کرمانچی با اشاره به اینکه برخی بیماری ها در کشور با شیوع بالایی مواجه است، گفت: با توسعه زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، بیماری های غیرواگیر درحال افزایش است، برای مثال بیماری دیابت، 10 تا 13 درصد جامعه شهری را درگیر کرده است، در چنین شرایطی به دلیل نیازی که بیماران داشتند، حتی قبل از مداخله ما، بیماران دیابتی خدمات درمانی را دریافت می کردند، اما چون ارائه خدمت به این بیماران عمدتا سرپایی بوده و بیشتر پرداخت‌ ها تحت پوشش بیمه است، بازهم در یکی دو مقوله مجبور به پرداخت هزینه های هنگفتی می‌شوند، اینجاست که به مداخلات ما نیاز پیدا می کنند، مثلا ما به آنها بسته خدمت ارائه می دهیم. 

 

وی گفت: با ایجاد 150 مرکز مراقبت دیابت سطح دو، دسترسی بیماران را برای دریافت بسته های خدمتی آسان تر کردیم، در این مراکز باحضور پزشکان، متخصصان، مشاوران، کارشناسان تغذیه و پرستاران، خدمت با کیفیت را در اختیارشان قرار دادیم، بیماران دیابتی باید بدانند که درمان دیابت فقط کنترل قند خون نیست و شامل عوامل مختلفی همچون تغذیه، روانشناسی و مراقبت های روحی نیز می شود. لذا تیم درمانی مستقر در این مراکز اینگونه خدمات را در اختیار بیمار قرار می دهند. 

 

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماریها، در خصوص سکته‌ های قلبی و مغزی گفت: یکی از شایع‌ ترین علل مرگ ‌ومیر در کشور سکته های قلبی و مغزی است و با توجه به اینکه زمان، عنصر حیاتی برای درمان سکته ها محسوب می شود و چنانچه درمان مناسب نگیرند، بیمار دچار مرگ با معلولیت می شود، برنامه مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی را پیگیری کردیم. 

 

دکتر کرمانچی با بیان اینکه سکته ها ممکن است ناتوانی های جسمی، حرکتی و معلولیت برای بیمار ایجاد کنند و این معلولیت ها باری اضافه بر سلامت عمومی جامعه است، خاطرنشان کرد: در این راستا، 50 مرکز برای درمان سکته‌ های مغزی و 50 مرکز( ارائه مراقبت) برای درمان سکته‌ های قلبی در سطح کشور راه اندازی شد، با این اقدام باز هم به همان آرمان که دسترسی عادلانه و همگانی به خدمات درمانی است، نزدیک شدیم


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.