کد خبر: 63423
ف
دکتر حریرچی تاکید کرد:
 کسی به دلیل درمان نباید متحمل هزینه های کمرشکن و فقرزا شود
دکتر حریرچی گفت: یکی از هدف گذاری های اصلی این است که نگذاریم کسی به خاطر هزینه های سلامت، متحمل هزینه های مشکل زا، کمرشکن یا فقرزا شود.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،در مراسم متمرکز افتتاح و کلنگ زنی 30 پروژه بهداشتی و درمانی در استان گلستان گفت: سالانه هفت هزار و 300 میلیارد دلار صرف سلامت مردم جهان می شود. یعنی اینکه 10.3 درصد تولید ناخالص ملی جهان به موضوع سلامت اختصاص پیدا می کند با این حال نیمی از مردم جهان دسترسی کافی به خدمات سلامت ندارند.

 
وی افزود: سالانه در جهان 100 میلیون نفر به دلیل هزینه های ناشی از سلامت به زیر خط فقر می روند و 16 درصد نیز به دلیل خدمات سلامت، متحمل هزینه های کمرشکن و فقرزا می شوند.
 
دکتر حریرچی با اشاره به شاخص های سنجش سلامت کشورها، گفت: افزایش سلامت مردم، امید به زندگی و کیفیت زندگی از جمله شاخص های سنجش سلامت است.
 
وی بیان کرد: در 4 دهه گذشته امید به زندگی در کشور از 50 سال به 75.6 سال و امید به زندگی سالم هم به بیش از 60 سال رسیده است که هنوز مکفی نیست. 
 
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بدترین نوع پرداخت در نظام سلامت، پرداختی در موقع دریافت خدمت است. در دنیا میزان متوسط پرداختی از جیب مردم 23.8 درصد است. در ایران نیز قبل از اجرای طرح تحول سلامت این میزان 50 تا 58 درصد بود اما بعد از اجرا به کمک مجلس و دولت این درصد به 37.7 درصد رسیده اما هنوز از متوسط دنیا بالاتر هستیم.
 
وی خاطرنشان کرد: این مسئله منجر به هزینه های فقرزا و کمرشکن می شود. 
 
وی گفت: باید شرمنده باشم که  به عنوان مسئول  بگویم در ایران و کشورهایی مانند ما 15 درصد فقر ناشی از هزینه های سلامت و بیماری ها است.
 
دکتر حریرچی اظهارکرد: یکی از هدف گذاری های اصلی این است که نگذاریم کسی به خاطر هزینه های سلامت، متحمل هزینه های مشکل زا و کمرشکن یا فقرزا شود. برای این باید خدمات، مطابق استطاعت مالی مردم فراهم شود.
 
وی گفت: 80 درصد مردم ما فقط استطاعت مراجعه به بخش دولتی را دارند، 16 درصد با دوپینگ بیمه تکمیلی استطاعت مراجعه به بخش خصوصی را دارند و فقط 4 درصد با خیال راحت به بخش خصوصی مراجعه می کنند.
 
دکتر حریرچی اظهارکرد: باید در استان گلستان کاری کنید که همه ساکنین استان گلستان، از شرق تا غرب، از شمال تا جنوب با هر مذهب و قومیتی، مطابق با استطاعت خود، خدمات درمانی دریافت کند.

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.