کد خبر: 62586
ف
رفع چاقی با مصرف این میوه
پرتقال میوه ‏اى است لذیذ که با مصرف آن، کمبود ویتامین ها و املاح معدنى تأمین مى ‏شود و مقاومت طبیعى بدن زیاد مى ‏شود.

به گزارش بهداشت نیوز، میوه ‏ها از نعمت هاى باارزشى هستند که خداوند در اختیار ما قرار داده است. بدون میوه‏ ها، رژیم غذایى انسان کامل نخواهد بود. با مصرف میوه‏ ها  بسیارى از ویتامین ‏ها و ترکیبات لازم براى بدن تأمین مى‏ گردد. در سایه اصول زندگى طبیعى و تغذیه سالم، شما مى‏ توانید بانشاط، شاداب و سلامت زندگى کنید و از همه ناراحتى‏ هاى روحى و جسمى فاصله بگیرید.

پرتقال
میوه پرتقال طعم شیرین یا کمى ترش دارد. پرتقال میوه‏ اى است لذیذ که با مصرف آن، کمبود ویتامین ها و املاح معدنى تأمین مى ‏شود و مقاومت طبیعى بدن زیاد مى‏ شود. میوه پرتقال سرشار از ویتامین‏ هاى B، C و پروویتامین A است و داراى آهن، کلسیم، منیزیوم، سدیم، پتاسیم، مس، کلر، گوگرد، روى و غیره مى‏ باشد.
پرتقال را به صورت خام، پخته در شربت، مربا، بستنى و... استفاده مى‏ کنند. آب‏ پرتقال با مزه شیرین متمایل به ترش، سرشار از انواع ویتامین‏ ها و املاح معدنى و خصوصا از نظر ویتامین C بسیار غنى است، بنابراین توصیه مى‏ شود به منظور تأمین ویتامین C و ایجاد نیرو و مقاومت در مقابل انفلونزا و انواع بیماری ها، هر روز یک لیوان آب ‏پرتقال بنوشید. آب‏ پرتقال علاوه بر ویتامین‏ ها، حاوى پروتئین و املاح معدنى، خصوصا کلسیم مى‏ باشد. لذا یک ماده مغذى و مفید به حساب مى ‏آید و مى‏ توان به منظور تقویت عمومى بدن از آن استفاده نمود.

خواص درمانى پرتقال
-  پرتقال را همیشه به عنوان داروى ضد سرماخوردگى شناخته ‏ایم. پیشگیرى از عفونت‏ هاى ویروسى، از خواص پرتقال است. دانشمندان این خاصیت را صرفا مربوط به دلیل ویتامین C موجود در آن نمى ‏دانند، بلکه معتقدند که ممکن است یک ترکیب ناشناخته ضدویروسى درعصاره پرتقال موجود باشد.
- پرتقال به سبب داشتن ویتامین 2B از سرماخوردگى در فصل زمستان جلوگیرى و آنتى ‏اکسیدان فراوان آن، سموم و مواد زیان‏ آور سلول ‏ها و بافت‏ ها را دفع مى ‏کند.
-  آب پرتقال، اثر مقوى و نشاط‏ آور دارد و با مصرف آن، غلظت خون کاهش پیدا مى‏ کند، لذا مى‏ توان آن را محافظ سیستم عروقى به حساب آورد.
-  اگر آب پرتقال بدون پوست کندن میوه، تهیه شود، اثر مفیدترى دارد. آب پرتقال نوشابه هاى مفرّح ، باخاصیت مدرّ و داراى اثر ضدسمّ است، به‏ علاوه مقاومت طبیعى بدن را زیاد مى کند.
-  مصرف پرتقال بهترین درمان رفع چاقى است. براى معالجه چاقى و گرفتن رژیم لاغرى، یک عدد پرتقال و سه لیمو را به برش هاى نازکى ببرید و آن را مدت ده دقیقه در نیم لیتر آب بجوشانید. دو قاشق سوپ‏ خورى عسل را به آن اضافه نمایید و دوباره پنج دقیقه آن را بجوشانید، بعد آن را صاف کنید و بگذارید سرد شود و هرروز 3 استکان کوچک از آن را میل نمایید، کسانى که چاق هستند، اگر رژیم پرتقال بگیرند، در رفع چاقى بسیار مؤثر است.
-  نوشیدن دو لیوان آب‏پرتقال در روز، موجب کاهش کلسترول مى‏ شود.
- نارنگى هم از این خانواده است و داراى ویتامین‏ هاى C، 2B، 1B،A، پروتئین، چربى، قند و حاوى املاحى مانند فسفر و کلسیم مى‏ باشد. این میوه بسیار مفید است و به علت داشتن کلسیم و فسفر در تشکیل و حفظ سلامتى استخوان بسیار مفید مى‏ باشد.
-  این میوه خون را تصفیه و زیاد مى‏کند. پرتقال و مرکبات دیگر در اکثر رژیم‏ هاى غذایى جا دارند (براى اطلاع بیشتر به کتاب «شما هم مى‏ توانید لاغر شوید» از همین نویسنده و انتشارات مراجعه نمایید)
-  پرتقال منبع غنى از ویتامین C مى‏ باشد، تحقیقات نشان داده، پوست سفید آن بسیار مغذى‏تر از پرتقال است. ویتامین C یکى از عوامل مهم مهارکننده سرطان است. مصرف زیاد پرتقال، علاوه بر پیشگیرى از سرطان معده، در پیشگیرى از انواع دیگر سرطان‏ ها نیز مؤثر است.
-  محققان دریافته‏ اند که پرتقال و سایر مرکبات در پایین آوردن کلسترول خون نیز مؤثرند و این خاصیت به علت وجود پکتین یا ماده الیافى پوست و ورقه‏ هاى نازک مابین پره‏ هاى پرتقال مى‏ باشد. در مواردى که هدف، کاهش کلسترول و تأمین سلامت قلب و عروق مى‏ باشد، براى استفاده از حداکثر نیروى درمانى پرتقال، توصیه مى‏ شود که پرتقال را با لایه سفید رنگ زیر پوست و لایه ‏هاى نازک داخل پرتقال که حاوى پکتین هستند، مصرف کنید. به این منظور پرتقال را مانند سیب پوست بکنید، به طورى که لایه سفید آن باقى بماند، بعد آن را به قطعات کوچک بریده، داخل آبمیوه‏ گیرى بریزید. آب پرتقال باید شیرى رنگ باشد نه نارنجى رنگ، در این صورت بهترین و مفیدترین نوشابه آماده است.
-  پرتقال میوه‏اى لذیذ است که با خوردن آن کمبود مواد معدنى بدن تا حدودى رفع مى‏ شود و قدرت مقاومت طبیعى بدن افزایش  مى‏ یابد.
- در فصولى که پرتقال فراوان است، بهترین و طبیعى‏ ترین راه مبارزه با یبوست، خوردن روزانه یک لیوان آب‏ پرتقال است.
- وجود کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین A و C در پرتقال، شرایط لازم براى رشد و نمو استخوان‏ ها و رشد دندان‏ ها و استحکام آن ها را پدید مى‏ آورد، لذا براى تقویت و رشد بدن کودکان و تأمین مواد لازم و ضرورى بدن در دوران باردارى و شیردهى، مصرف پرتقال توصیه مى‏ شود.
-  افرادى که فشارخون بالایى دارند و براى کنترل آن دارو مصرف مى‏ کنند، پتاسیم بدنشان از حد طبیعى پایین‏ تر مى‏ آید و مشکلاتى در وضع سلامتى آن ها بوجود مى‏ آورد. لذا مصرف پتاسیم براى این افراد لازم است. آب‏ پرتقال سرشار از پتاسیم است و در یک لیوان آب‏ پرتقال، حدود 350 میلى‏گرم پتاسیم وجود دارد. وجود پتاسیم فراوان در پرتقال موجب افزایش حجم ادرار در طول شبانه روز مى‏ شود و از این طریق سموم بدن دفع مى ‏گردد، در نتیجه انسان را بانشاط و سلامت مى‏ سازد و به علت دفع سموم، چهره انسان باز و روحش باطراوت مى ‏شود.
-  آن عده از بیماران آسمى، روماتیسمى و ناراحتى‏ هاى پوستى که روزانه مقدارى کورتون مصرف مى‏ کنند، براى جلوگیرى از ایجاد آماس وعوارض دیگر باید مقدارى پتاسیم مصرف نمایند، بنابراین طبیعى‏ ترین راه مصرف پتاسیم، مصرف یک لیوان آب‏پرتقال مى‏ باشد.
- مالیدن آب پرتقال بر روى پوست صورت به مدت 20 دقیقه، سبب رفع چین و چروک صورت و شادابى و طراوت آن مى‏ گردد.
-  آب‏ پرتقال به علت دارابودن پروتئین و قند کافى، یک ماده غذایى و تقویت ‏کننده است و سبب تقویت عمومى بدن مى‏ شود. آب‏ پرتقال براى کسانى که از بستر بیمارى برخاسته ‏اند و دوره نقاهت خود را مى‏ گذرانند، مفید است.
-  محققان نشان داده ‏اند، ویتامین C موجود در پرتقال به کاهش تنش عصبى، خشونت، بى‏قرارى و اضطراب کمک مى ‏کند.
-  برگ درخت پرتقال نیز داراى خواصى است؛ اگر مقدارى برگ خشک شده درخت پرتقال را در آب جوش ریخته و به مدت 15 دقیقه دم و هر شب یک فنجان از آن را میل کنید، بى‏ خوابى را برطرف مى‏ سازد.
-  این دم ‏کرده معرق و مسکن است و سینه را نرم کرده و سرفه را تسکین مى‏ دهد. برونشیت، تپش قلب و سکسه را درمان مى‏ کند.
-  دم ‏کرده برگ پرتقال، عمل هضم غذا را آسان مى‏ کند و در درمان میگرن مؤثر است.
-  اسانس پرتقال خاصیت ضدعفونى کنندگى دارد، بنابراین در تهیه پمادهاى ضدعفونى کننده به کار مى ‏رود.
-  از این اسانس در تهیه ادکلن، محلول‏ هاى زیبایى و معطرکردن شربت ‏هاى طبى استفاده مى ‏نمایند.

 

منبع : دایره‏ المعارف خواص درمانى میوه‏ ها و سبزى‏ ها


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.