کد خبر: 62549
ف
عکسی که سرو صدا‌ی زیادی در فضای مجازی به ‌پا کر‌د
طی روز‌های گذشته تصویری از کتاب فارسی یکی از مقاطع تحصیلی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که سروصدای زیادی در فضای مجازی به‌پا کرد. اصل ماجرا به حذف ۶ بیت از کتاب فارسی سال دهم دوره دوم متوسطه برمی‌گردد.

حذف این ۶ بیت که مفاهیمی مانند «مهدویت»، «شهیدان» و «انتظار» در آن وجود داشت برخی از منتقدان و کسانی که اطلاع کمتری دارند را به اشتباه انداخت که این موضوع تعمدی بوده و در راستای اجرای سند ۲۰۳۰ بوده است.

اما بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد هرچند ابیاتی که این ۳ کلمه در آن وجود داشته حذف شدند، اما نگاه جزئی و دقیق‌تر نشان می‌دهد هیچ برنامه‌ریزی برای حذف مفاهیم انتظار و شهادت وجود ندارد چرا که حداقل در ۸ درس از همین کتاب به مفاهیم دینی، ارزشی و انقلابی به طور مستقیم اشاره شده است.

عکسی که سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کردعکسی که سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد نکته دیگری که در این مورد باید اشاره کرد، مفاهیم ارزشمندی است که درهمین درس هفدهم به آن اشاره شده است، ولی منتقدان حتی به خود زحمت ندادند تا حداقل به متن کامل همین درس مراجعه کنند.

 

برایی توضیح بیشتر در این خصوص و حذف همین چند بیت اشاره شده، خبرنگار فارس به سراغ کوروش امیری‌نیا معاون متوسطه دفتر تالیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی رفت که وی چنین گفت: حذف بخش‌هایی از درس سپیده‌دم به درخواست مکرر دبیران سراسر کشور بر می‌گردد، زیرا آن‌ها عنوان کرده بودند که پیچیدگی و ابهام در انتقال مضمون و شبهات موجب دریافت‌های مختلف دبیران شده و انتقال نامناسب آن به دانش‌آموزان وجود دارد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر تغییری که صورت گرفته طبق نظر گروه درسی و کارشناسی زبان و ادبیات فارسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به منظور رفع ابهام و دشواری محتوایی بوده است تا دانش‌آموزان بتوانند به راحتی محتوا را درک کرده و فرا بگیرند.

سال گذشته نیز حذف بیت «در هر کجایت خون شهیدان پیوسته جاری است‌ای خاک ایران» که از درس‌ای ایران زیبا کتاب فارسی دوم دبستان حاشیه‌هایی را در فضای مجازی به وجود آورده بود.

مانی طهرانی مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش‌وپرورش در همان زمان با رد ارتباط این موارد محذوف با سند ۲۰۳۰ تاکید کرد: تصمیم شورای برنامه‌ریزی این بوده است که بیت «در هر کجایت خون شهیدان پیوسته جاری است‌ای خاک ایران» تشبیه و استعاره‌ای دارد که از سطح یادگیری عینی وارد سطح یادگیری انتزاعی می‌شود و این سطح از یادگیری در پایه دوم به لحاظ سطوح شناختی مناسب نبوده است و هیچ دلیل دیگری نداشته است.

همچنین برداشت شورا این بوده است که بیت «در هر کجایت خون شهیدان پیوسته جاری است‌ای خاک ایران» تشبیه و استعاره‌ای دارد که از سطح یادگیری عینی وارد سطح یادگیری انتزاعی می‌شود و این سطح از یادگیری در پایه دوم به لحاظ سطوح شناختی مناسب نیست.

فارس


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.