کد خبر: 62319
ف
تشکیل کمیته چندجانبه بین دولت و مجلس درباره طرح تحول سلامت
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: جلسات مشترکی بین وزارت بهداشت، کمیسیون های بهداشت و درمان و برنامه و بودجه مجلس و با حضور رییس مجلس درباره طرح تحول سلامت برگزار خواهد شد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر محمد نعیم امینی فرد در خصوص طرح تحول سلامت، با اشاره به موفقیت این طرح و اهتمام وزارت بهداشت در چهار سال گذشته برای اجرای موفقیت آمیز آن، گفت: بیمه سلامت تحولی در حوزه سلامت و بهداشت کشور بوده است اما این طرح با چالش های اساسی از جمله کمبود منابع مالی رو به رو است.


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: مساله مهمی و برجسته در حوزه سلامت در دوران گذشته و قبل از اجرای طرح تحول سلامت، نابسامانی‌هایی در خصوص تضمین ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بود و از طرف دیگر دولتی انتخاب شد که برخلاف دولتهای گذشته، سلامت را یکی از اولویت‌های درجه اول خود قرار داد بنابراین مجموع این دو رویداد و عزم جدی که وزارت بهداشت در دوره جدید پیدا کرده بود منجر به ارائه این طرح شد. در حال حاضر با گذشت سه سال از اجرای این طرح، رضایتمندی مردم از این طرح در درجه بالایی قرار دارد و توفیقات خوبی را در این زمینه شاهد هستیم.


وی در ادامه به چالش‌هایی که بر سر راه این طرح وجود دارد اشاره کرد و گفت: چالش‌های قابل توجهی در ارتباط با تضمین طرح تحول سلامت برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به وجود آمده است که شاید مهمترین آن تضمین منابع پایدار برای ادامه این طرح است و برای حل این مشکل باید تلاش کنیم تا موانع بر سر راه این طرح برطرف شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در حال حاضر برای تضمین منابع طرح تحول سلامت در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون تلفیق و کمیسیون بهداشت و درمان حداکثر تلاشمان را انجام می دهیم، بیان کرد: برای تخصیص بیشتر منابع برای این طرح تلاش خواهیم کرد و باید توجه ویژه ای به مدیریت مصرف به عمل بیاوریم که مهمترین آن می تواند اجرایی کردن برنامه ششم توسعه باشد که اهم در آن، موضوعاتی مانند نهادینه کردن پزشک خانواده، اجرایی کردن پرونده سلامت الکترونیک مورد توجه قرار گرفته که مجموع آنها می تواند در چالش هایی که بر سر راه ادامه این طرح وجود دارد، فائق آید.


دکتر امینی فرد افزود: با توجه به چالش های جدی که در این زمینه وجود دارد برنامه ای پیش بینی شده و قرار است جلسات مشترکی بین وزارت بهداشت و درمان، کمیسیون بهداشت و درمان و همچنین کمیسیون برنامه و بودجه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی را در آینده نزدیک برگزار شود تا چالش های اساسی این حوزه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و تشکیل این کمیته بسیار مهم است و یک فرآیند چند جانبه دولتی و مجلسی است.


وی گفت: اخیرا وزیر بهداشت به همراه معاونین خود در کمیسیون حضور یافته و گزارشات خوبی را در ارتباط با اجرایی کردن پرونده سلامت الکترونیک و تعریف کردن بسته های پایه خدمت در سطوح مختلف ارائه کردند که اگر با این روند پیش برود به نظر می رسد، در نقطه خوبی قرار خواهیم گرفت.


این نماینده مجلس در ادامه به نقش قابل توجه سازمان تامین اجتماعی در اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از پرونده سلامت در اختیار تامین اجتماعی است، هماهنگی بیشتر با حفظ منافع بیمه شدگان از طرف تامین اجتماعی با سیاست گذار اصلی حوزه سلامت یعنی وزارت بهداشت، می تواند موثر باشد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: بر اساس ارزیابی و نظر سنجی هایی که انجام گرفته است در چند سال اخیر، رضایتمندی از طرح تحول سلامت همچنان در درجه بالایی قرار دارد و در مجموع این طرح را موفق ارزیابی می کنم اما چالش های اساسی روبروی ادامه این طرح وجود دارد که باید با هماهنگی هرچه بیشتر مجلس و دولت بر این مشکلات غلبه کنیم.

 

منبع: ایسنا

 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.