کد خبر: 62295
ف
۱۴ راز کلیدی برای داشتن ازدواج موفق
فرقی نمی کند که تازه عروس و داماد باشید یا اینکه زمان زیادی از ازدواج تان می گذرد، در همه زندگی های مشترک مشکلاتی به وجود می آید. ممکن است این اختلافات کلیشه ای و در سکوت باشند، اما از ویژگی های زندگی مشترک هستند. استرس، خستگی و اختلال در روابط اجتماعی از خصوصیات زندگی مشترک می باشند. در ادامه به بررسی رازهای رسیدن به ازدواج موفق میپردازیم.

به گزارش بهداشت نیوز، فرقی نمی کند که تازه عروس و داماد باشید یا اینکه زمان زیادی از ازدواج تان می گذرد، در همه زندگی های مشترک مشکلاتی به وجود می آید. ممکن است این اختلافات کلیشه ای و در سکوت باشند، اما از ویژگی های زندگی مشترک هستند. استرس، خستگی و اختلال در روابط اجتماعی از خصوصیات زندگی مشترک می باشند. در ادامه به بررسی رازهای رسیدن به ازدواج موفق میپردازیم.

برای تجربه یک ازدواج موفق باید بدانید:

    پس از ازدواج، وظایف زیادی بر دوش شما قرار می گیرد
پس از ازدواج وظایف زیادی بر عهده شماست اما منظور از وظایف ازدواج، صرفا تمیز کردن توالت و بیرون بردن زباله ها نیست. تلاش برای ازدواج موفق ( ازدواج شاد، اصولی و متقاعد کننده ) از وظایف ازدواج می باشد که شادی و کامیابی زندگی را فراهم می کند.

طبق نظرسنجی های انجام شده بین زوج های خوشبخت، از آن ها خواستیم که کلید رسیدن به ازدواج موفق را بیان کنند و در اینجا ۱۴ مورد را برای رسیدن به ازدواج موفق را برای شما بیان می کنیم.

برای رسیدن به ازدواج موفق باید مستقل باشید
از نکات بسیار مهم ازدواج موفق ، مستقل بودن طرفین است. برای اینکه در یک رابطه، احساس شادی کنید ابتدا این شاد بودن باید درونی باشد. در واقع، این مهم ترین کلید ازدواج موفق می باشد. با توجه به این نکته، زن و شوهر باید زمانی را به خودشان اختصاص دهند، و از تفریحات و سرگرمی های فردی شان لذت ببرند. این کار، نه تنها باعث علاقه بیش تر طرفین می شود بلکه پس از آن، زوجین با روحیه ی بیش تری کنار هم بر می گردند، و با احساس رضایت از رفع تمایلات، اهداف و خواسته های شخصی شان وارد خانه می شوند.

از سوی دیگر وابستگی، عزم و اراده شما را به عنوان یک فرد آزاد اندیش ضعیف می کند. وقتی استقلال تان را حفظ می کنید، همیشه سر میز شام موضوعی برای صحبت کردن با همسرتان دارید، و در نظر شریک زندگی تان قوی تر، سالم تر و جذاب تر خواهید شد.

شنونده خوبی باشید
درست است که همه خانم ها باید هنر خوب گوش کردن را یاد بگیرند، اما ما در این باره به مردان بیش تر تاکید می کنیم. اغلب مردان نمی دانند که هنگام صحبت کردن همسرشان باید به او توجه کنند. این به خاطر عملکرد مغز آن ها و نحوه آموزش آن ها در ارتباط برقرار کردن با دیگران است. جدا برای داشتن ازدواج موفق باید هنر خوب گوش کردن را یاد بگیرید.

به خاطر داشته باشید که گوش کردن با شنیدن متفاوت است. گوش دادن با قلب ارتباط دارد. قلب تان را باز کنید و به آنچه که همسرتان می گوید گوش کنید، وقتی صحبت می کند به او نگاه کنید، حتی گاهی صحبت های او را تفسیر کنید و به او قوت قلب دهید. گوش دادن، یک کلید اصلی برای رسیدن به کامیابی در ازدواج می باشد، البته این موضوع برای هر گونه روابطی توصیه می شود.

نظر واقعی تان را بیان کنید حتی اگر مخالف نظر همسرتان باشد
رابطه خوب بدین معنی نیست که زن و شوهر در هر چیزی با هم موافق باشند. اکثر زوج هایی که با آن ها مصاحبه شده است، در واقع دارای نگرش، عقاید و نظرات متفاوتی هستند و حتی در برخی موارد اختلاف نظراتی داشتند. مسلما همه زوج ها در برخی موارد اختلاف نظراتی دارند. زوج های موفق وشاد به عقاید یکدیگر احترام می گذارند و حتی در مباحثی که با هم اختلاف نظر دارند با هم شوخی می کنند. سعی کنید دیدگاهی که با دیدگاه شما متفاوت است را بپذیرید، بدیهی است نظرات یکی از شما صحیح نیست.

ارتباط برقرار کردن راه رسیدن به ازدواج موفق

    زبان عشق شریک زندگی خود را بشناسید
چندین و چند کتاب برای شناختن زبان عشق وجود دارد. مفهومی در روانشناسی وجود دارد که هر فرد برای بیان عشق خود، شیوه ی منحصر به فردی دارد. اگر از علایق و خواسته های شریک زندگی تان شناخت دارید پس درک کنید که ممکن است همسرتان احساساتش را غیر مستقیم بیان کند و علاقه خود را به شما نشان دهد.

به کارهایی که همسرتان انجام می دهد تا عشق خود را به شما اثبات کند، توجه کنید. مثلا وقتی ماشین را می شوید یا وسایل بچه ها را مرتب می کند، و یا وقتی خانم تان حمام را مرتب می کند یا لباس های شما را اتو می کند، بیانگر عشق او به شماست. یا گاهی همسرتان عشق و علاقه ش را با جملات، نامه ها ومحبت هایش به شما اثبات می کند.

زبان عشق طرف مقابلتان را بشناسید تا بدانید که چگونه با او صحبت کنید. زن و شوهر ها اغلب به زبان عشق اهمیتی نمی دهند اما باید تاکید کرد که زبان عشق، راز موفقیت یک رابطه شاد و ازدواج موفق است.

پذیرش شخصیت همسرتان
یکی از مهم ترین مشکلات زندگی زناشویی، عدم پذیرش شخصیت طرف مقابل است که معمولا بیش تر از سوی خانم ها صورت می گیرد. به خاطر داشته باشید که شما همسرتان را همان گونه که بوده و هست، پذیرفته اید. حتی اگر تلاش کنید که شخصیت او را تغییر دهید، این امر ممکن نیست.

وقتی او را وادار به تغییر کردن می کنید، در واقع فقط روی نقاط ضعف او تاکید می کنید. طرز برخوردتان را با او تغییر دهید و به جای آن، روی نقاط مثبت او تمرکز کنید.

مسئولیت پذیر باشید
مسئولیت پذیری از اسرار ازدواج موفق می باشد. هنگامی که شما در یک پروژه همکاری می کنید، مسئولیت شکست و موفقیت آن را بر عهده می گیرید پس وقتی با شریک زندگی تان بحث و اختلاف نظر دارید، به یاد داشته باشید که پس از آن باید مسئولیت گفته ها وکارهای تان را نیز به عهده بگیرید، مخصوصا اگر با بی ملاحظگی با طرف مقابل تان رفتار کنید و او را رنجیده خاطر و ناراحت کنید.

توقع بیجا داشتن از یکدیگر را کنار بگذارید
توقع بیجا داشتن از شریک زندگی تان یکی از عوامل ایجاد مشکلات زناشویی است. وقتی زوج ها زندگی آسوده ای داشته باشند، می توانند آرامش بیش تری را به یکدیگر منتقل کنند. درواقع، این موضوع به سرشت انسان مربوط است، درست است که وقتی با کسی صمیمیت بیش تری داشته باشیم، احساس راحتی بیش تری می کنیم اما هرگز نباید از شریک زندگی تان توقع بیجا داشته باشید.

بدون توجه به اینکه شریک زندگی تان چه کارهایی برایتان انجام می دهد، به او احترام بگذارید. غرور و خودبینی را کنار بگذارید و در صورت امکان در هر شرایطی شریک زندگی تان را خوشحال کنید.

از قرار گذاشتن با همسرتان غافل نشوید
از میان نکات با اهمیت ازدواج موفق ، زوجین این نکته را بیش تر نادیده می گیرند، به ویژه کسانی که زمان زیادی از ازدواج شان می گذرد. فرقی نمی کند که پیشنهاد این قرارها از طرف کدام یک از طرفین مطرح می شود. هنگامی که وقت تان را با هم می گذرانید، پیوند بین شما مستحکم تر می شود.

وقتی با همسرتان بیرون می روید، گوشی های تان را خاموش کنید و کنار بگذارید و تمام حواس تان را فقط به همسرتان اختصاص دهید. در خانه با هم به تماشای فیلم بنشینید یا با هم به پیاده روی یا کوه نوردی بروید. سعی کنید کارهای متفاوتی انجام دهید تا در مستحکم شدن رابطه تان موثر و مفید باشد.

کارهای عاشقانه انجام دهید
برای داشتن یک ازدواج موفق کارهای عاشقانه می تواند بسیار موثر باشد، به همسرتان گل بدهید یا یک یادداشت عاشقانه در کیف پول یا کیف دستی او بگذارید. غذای مورد علاقه همسرتان را درست کنید و او را سوپرایز کنید، یا با هم به تماشای غروب خورشید بپردازید. ایده های بسیاری برای سوپرایز کردن همسرتان وجود دارد؛ و از این که این کارهای کوچک عاشقانه چقدر در بهتر شدن رابطه تان موثر است، شگفت زده خواهید شد.

از همسرتان تعریف کنید
به قول معروف ” داشتن یه روز خوب دو نفره، طلاق را از شما دور می کند. ” ویژگی های مثبت شریک زندگی تان را بشناسید و از او تعریف و تمجید کنید. مثبت نگر باشید و جنبه های مثبت شخصیت همسرتان را به خاطر بسپارید. وقتی همسرتان عصبانی می شود و خصوصیات بد خود را بروز می دهد.

    به جای تمرکز بر جنبه های منفی خصوصیات او، به ویژگی های مثبت وی بیندیشید و سعی کنید با تعریف کردن از ویژگی های مثبتش او را آرام کنید

با هم مهربان باشید
پشت هر احساس خشمی، نوعی مشکل درونی نهفته است؛ این اصطلاحی است که روانشناسان روی آن تاکید می ورزند. وقتی خشمگین وعسبانیمی شویم، معمولا در حال پنهان کردن احساسات دیگری مانند غم و اندوه، ناامیدی و یا حسادت هستیم. همه ما اغلب از خشم فقط به عنوان یک احساس نهفته برای محافظت از آسیب پذیری های مان استفاده می کنیم. وقتی طرف مقابل تان عصبانی است، با ملایمت با او رفتار کنید تا علت خشم او را متوجه شوید و با احساسات او همدردی کنید.

برای تجربه ازدواج موفق توهم و تخیل را کنار بگذارید
متاسفانه، همه ما تخیلاتی از زندگی مشترک در ذهن مان می پروریم و ممکن است این تصورات غلط را تا بزرگ سالی به همراه داشته باشیم. داشتن یک زندگی مشترک خوب، کار آسانی نیست. انتظارات واقع گرایانه ای از ازدواج موفق داشته باشید و زندگی تان را قربانی تخیلات تان نکنید، زیرا با تخیلات، فقط احساس ناامیدی را در خودتان پرورش می دهید.

همسرتان را کنترل نکنید
معمولا افراد متاهل گاهی به نقطه ای می رسند که سر رشته زندگی شان را گم می کنند، دچار حسادت می شوند یا فراموش می کنند که باید حریم خصوصی شریک زندگی شان را حفظ کنند و او را کنترل می کنند. اغلب اوقات زوجین سهوا این اعمال را انجام می دهند، زیرا هر چه زمان بیش تری از ازدواج بگذرد، انتظارات افراد از یکدیگر بیش تر می شود. روابط اجتماعی و زمانی که زوجین به خود اختصاص می دهند، مسیر زندگی آن ها را هموار می کند.

هیچ وقت درباره طلاق صحبت نکنید
اگر واقعا نمی خواهید از همسرتان طلاق بگیرید، پس او را تهدید نکنید. زوج هایی که در جر و بحث های شان در مورد جدایی صحبت می کنند از طلاق به عنوان یک مکانیسم کنترل استفاده می کنند. زوج هایی که یکدیگر را به طلاق تهدید می کنند، احتمال بیش تری دارد که از هم طلاق بگیرند.

همسران موفق و شاد از این دستور العمل ها پیروی می کنند. این نکات به شما کمک می کند که به موفقیت و کامیابی در ازدواج موفق دست یابید. با این نکات نه تنها مشکلات زندگی مشترک تان را برطرف می کنید، بلکه از زندگی زناشویی تان لذت خواهید برد.

 

منبع: ویکی روان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.