کد خبر: 61952
ف
اداره نظام سلامت بدون مشارکت همه گروه ها امری محال است
دبیرکل خانه پرستار، با عنوان این مطلب که مشکلات پرستاری با وزارت بهداشت، ریشه ای، بنیادی، مزمن و کلان است، گفت: گروهی خاص اجازه نمی دهند بقیه گروه ها در تصمیم گیری ها مشارکت کنند.

به گزارش بهداشت نیوز، محمد شریفی مقدم به مشکلات لاینحل جامعه پرستاری اشاره کرد و افزود: زیاده طلبی و تفکر منفعت طلبانه و انحصار طلبانه گروهی خاص در وزارت بهداشت، باعث شده تا مشکلات پرستاری حل نشود.

وی با طرح این مطلب که دل کندن این گروه خاص از منافع کلان سخت است، گفت: متاسفانه این گروه خاص اجازه نمی دهند سایر گروه ها اعم از پزشکی و غیرپزشکی در برنامه ریزی ها، تصمیم سازی ها و سیاستگذاری های سلامت مشارکت کنند.

شریفی مقدم ادامه داد: این گروه خاص با کسب اکثریت مناصب مدیریتی و...، این اجازه را به دیگر گروه ها نمی دهند که حتی برای برنامه ها و سیاست های حوزه خودشان تصمیم گیر باشند. زیرا، اهداف، ساختار و برنامه ریزی ها به شکلی است که نهایتا منجر به تامین منافع گروه خاص می شود.

دبیرکل خانه پرستار با عنوان این مطلب که اگر کسب منافع اولویت نظام سلامت شود، منافع مردم و دیگر گروه ها نادیده گرفته می شود، افزود: قدرت این گروه خاص، باعث می شود انباشت ثروت به سمت آنها سرازیر شود و در نتیجه عدم تعادل در نظام سلامت رخ می دهد.

وی توضیح داد: اگر گروه خاص که ۵ درصد ارکان نظام سلامت را شامل می شوند در یک کفه ترازو ببینیم و بقیه گروه ها که ۹۵ درصد نظام سلامت را تشکیل می دهند، در کفه دیگر ترازو قرار دهیم، قدرت و ثروت گروه خاص باعث می شود وزنه به نفع آنها سنگینی کند و این عدم تعادل در سیستم را ایجاد می کند.

شریفی مقدم با اشاره به طرح تحول سلامت که بدون هیچ گونه پشتوانه قانونی در یک شب ابلاغ و اجرایی شد، افزود: این در حالی است که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ به تصویب مجلس رسیده ، اما هنوز اجرایی نشده است.

دبیرکل خانه پرستار با عنوان این مطلب که دستور مقامات ارشد دولت در ادوار مختلف برای اجرای قانون تعرفه پرستاری موجود است، گفت: این گروه خاص آنقدر قوی هست که جلوی اجرای این قانون را گرفته است. در حالی که هر روز به راحتی قوانین، آیین نامه و دستورالعمل های مختلفی برای اجرا ابلاغ می شود.

شریفی مقدم، تعامل یک سویه و یک طرفه را ناکارآمد خواند و افزود: اینکه فقط پشت میز بنشینیم و صحبت کنیم، مشکلی را از پرستاری حل نمی کند و خروجی برای پرستاران نخواهد داشت.

دبیرکل خانه پرستار، بر ضرورت اصلاح ساختار نظام سلامت با همراهی و همفکری همه گروه های پزشکی و غیرپزشکی تاکید کرد و گفت: علاوه بر پرستاران، بقیه گروه های بهداشتی درمانی که پزشکان عمومی، رزیدنت ها و پزشکان طرحی را شامل می شود، می بایست با هم متحد شوند تا بتوان یک تصمیم خلاق برای نظام سلامت اتخاذ کرد.

وی با انتقاد از ابلاغ نحوه اداره بخش های بیمارستانی بدون نظر خواهی از همه گروه های دخیل در امر سلامت، افزود: اداره نظام سلامت بدون مشارکت همه گروه ها امری محال است و همه صاحبان فرایند ارائه خدمات، در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها مشارکت کنند.

 

منبع: مهر

 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.