کد خبر: 61078
ف
چگونه در تمام عمر جوان بمانیم
آیا تا به حال به افرادی توجه کرده‌اید که در دهه هشتم عمر خو هستند و جوان ...

به گزارش بهداشت نیوز: آیا تا به حال به افرادی توجه کرده‌اید که در دهه هشتم عمر خو هستند و جوان به نظر می‌رسند و در مقابل افرادی چهل سال دارند، اما پیر به نظر می‌آیند.

البته این طبیعی است که جسم ما پیر می‌شود، ولی این موضوع کاملا تفاوت دارد با اینکه شخص «پیر شود». به علاوه، این احساس هر شخصی است که خودش را چقدر پیر ببیند.

هیچ‌کس پیر نمی‌شود، مگر اینکه خودش انتخاب کند که پیر باشد. به جای اینکه از شخصی بپرسیم «چند سال داری؟» بهتر است بپرسیم «چند سال زندگی کرده‌ای؟» یک راه ساده برای اینکه من و شما پیر نشویم این است که از تمام روزهای عمرمان استفاده کنیم. ما به عنوان جانشین خدا در زمین وظیفه داریم بهترین باشیم و بهترین کارها را بکنیم. هفت کار باید انجام دهیم تا در تمام عمرمان جوان بمانیم.

  1. همواره در حال آموختن باشیم

برای چیزی که از قبل می‌دانید وقت نگذارید؛ به محض اینکه شما مطلب جدیدی را بیاموزید به جوان ماندن خود کمک کرده‌اید. شروع به جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی مطالب با ارزش کنید؛ می‌توانید از کلام خدا شروع کنید؛ وقتی کتاب آسمانی را می‌خوانیم کلام خدا را در ذهن و قلبمان جای می‌دهیم و به کارهایی که او می‌گوید انجام دهیم فکر می‌کنیم. به محض اینکه همه چیز را از منظر او می‌بینیم، نگرانی و هیجانات ما به پایان می‌رسد. در همان زمان انرژی می‌گیریم و حس امید و انتظار در ما به وجود می‌آید. هنگامی که پر از ترس، اضطراب و ناامیدی نباشیم، جسم و روح ما به بهترین شکل وظایف خود را انجام می‌دهند. برای جلوگیری از پیری، هر روز مقداری از کلام خدا را بیاموزید. کتاب آسمانی یک نامه عاشقانه است برای پذیرش بی قید و شرط خداوند در رابطه با هر کسی که به سوی او برود. وقتی حقیقت عشق او را درک می‌کنیم و آن را با فکر و زندگی روزانه‌مان یکی می‌کنیم، جوان ماندن ما تضمین می‌شود. وقتی احساس اطمینان و پشت‌گرمی داریم، هر چیزی در درونمان به گونه ای دیگر جریان پیدا می‌کند.

به علاوه، باید به یادگیری هر چیز جدید درباره سلامتی خود ادامه دهیم؛ ما مسوول نگهداری جسمی هستیم که به ما امانت سپرده شده؛ و اگر بخواهیم سالم بمانیم باید نظم و انضباط را بیاموزیم. به خاطر داشته باشید که بدن همچون هدیه‌ای مقدس است که ما در برابر آن مسوولیم؛ کار ما فقط خوردن، خوابیدن و انجام تکالیف نیست؛ بلکه بایستی از جسم‌مان در برابر صدمات محافظت کنیم. اگر یادگیری را متوقف کنیم در جاده‌ی زندگی به سرعت به طرف پیری پیش می‌رویم. به دنبال مواردی که نمی‌دانید بروید؛ مثل چگونگی کار با کامپیوتر و یادگیری یک زبان خارجی؛ در این راه نیز پشت‌کار داشته باشید و خود را ملزم به فراگیری کنید. تداوم در یادگیری ذهن شما را جوان و کارآمد نگه می‌دارد.

  1. عشق بورزیم

خداوند دوست ندارد که بندگانش با تلخی و حرارت، اضطراب و رنجش خاطر یا دشمنی زندگی کنند؛ این گونه احساسات اثراتی منفی روی بدن، ذهن و تمام جنبه‌های زندگی ما می‌‌گذارند؛ و بایستی آنها را از زندگی حذف کرد. الگوهای رفتاری‌ای مثل حسادت، خودخواهی و خشم و کینه باید ترک شوند و عشق ورزیدن جایگزین آنها شود. خداوند می‌خواهد که ما ظرفیت دوست داشتن افراد را داشته باشیم و در این حالت است که زندگی ما به خوبی شکل می‌گیرد. پروردگار هنر عشق ورزیدن و دوست داشتن را در وجود ما نهاده است. دوست داشتن باعث می‌شود انرژی خاصی در زندگی ما جریان یابد و در این صورت است که جوان می‌مانیم؛ در غیر این صورت ناامیدی وجودمان را فرا می‌گیرد. اگر عشق نورزیم یا این احساس را در خود به وجود نیاوریم، خیلی زود به سمت پیری می‌رویم. برای اینکه جوان بمانید، خدا و انسان‌ها را دوست بدارید و اجازه بدهید که دیگران هم شما را دوست داشته باشند.

  1. لبخند بزنیم

آیا می‌دانید که خندیدن روی تمام سلول‌های بدن شما اثر می‌گذارد؟ وقتی که می‌خندیم، سیستم ایمنی بدنمان تحریک و به گونه‌ای که باید، فعال می‌شود. با این کار به جسم‌مان اجازه می‌دهیم تا دفاع بهتری در برابر آسیب‌ها داشته باشد.

اگر در زندگی گناه و سرکشی کنیم و در مسیر غلط گام برداریم، از خداوند دور می‌شویم و فردی ترشرو و اخمو خواهیم بود. در مقابل، خندیدن شادی را در قلب ما جای می‌دهد و ما را به خدا نزدیک می‌کند. شادی قلبی و واقعی از هر دارویی بهتر است؛ اما یک روح بیمار و کسل حتی روی استخوان‌های ما اثر می‌گذارد.

شاید شما با خود فکر کنید «من به علت شرایطی که دارم نمی‌توانم بخندم»؛ بله درست است؛ واقعیت‌هایی وجود دارند که خندیدن را برایمان دشوار می‌کنند؛ اما شادی و لذتی که ما از آن صحبت می‌کنیم، چیزی است درونی که به اوضاع و شرایط ما بستگی دارد. لذت واقعی وقتی به وجد می‌آید که راه و مسیر زندگی را درست تشخیص دهیم و بدانیم یک قادر مطلق در کنار ماست و از درون شاد باشیم. در این صورت است که می‌توانیم لبخند بزنیم.

بیشتر ما از نعمت سلامتی برخورداریم؛ مکانی برای زندگی کردن داریم؛  کسانی را داریم که دوستمان دارند؛ اینها والدین، فرزندان، خواهران، برادران یا همسران ما هستند آیا شما ترجیح می‌دهید به چیزهایی که ندارید توجه کنید و نیز به ناتوانی، درد، خطر، یا ترس؟ هر یک از ما باید قلبی شکرگزار داشته باشیم؛ و نتیجه این سپاسگزاری خوشی و شادابی است.

هنگامی که می‌خندیم مثل یک کودک می‌شویم. به یاد داشته باشید که خندیدن فقط برای بچه‌ها نیست؛ در کنار هر زنی هنوز یک دختربچه وجود دارد و درون هر مردی یک پسربچه؛ وقتی به کودک درونمان اجازه ابراز وجود بدهیم، می‌توانیم احساسمان را بیان کنیم و از زندگی لذت ببریم. در این شرایط عمری طولانی‌تر خواهیم داشت.

پس زندگی را کمتر جدی بگیرید و به مشکلات بخندید. اگر دوستی ندارید که شما را شاد کند، پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که می‌توانید با او با شادی زندگی کنید.

  1. فعال باشیم

«درختان قوی در پیری هم میوه می‌دهند»؛ معنای این کلام این است که باید در زندگی همواره مفید و فعال باشیم و به سن و سال‌مان فکر نکنیم. سعی و تلاش در زندگی برای امور دنیوی کار اشتباهی نیست؛ باز ایستادن از کار و تلاش اشتباه است. البته نباید به دنیا وابسته شویم.

به هر حال بایستی هرگز بازنشسته نشویم و پیوسته فعال باشیم؛ همانطور که مغز ما به بدنمان پیام می‌فرستد و این کار همواره ادامه دارد. وقتی پیر می‌شویم که دست از کار و فعالیت بکشیم. هنگامی که تجربه یا پولی به دست می‌آورید، از خداوند بپرسید که او می‌خواهد ما با این پول یا تجربه چه کاری انجام دهیم. هزاران راه برای خدمت به خداوند وجود دارد. بنابراین از او بخواهید که یک طرح و برنامه به شما بدهد. آیا دوست دارید جوان بمانید و خداوند برایتان خیر و برکت قرار دهد؟ اگر چنین است سعی کنید در زندگی مفید واقع شوید.

  1. گذشته را فراموش کنیم

افراد زیادی در گذشته زندگی می‌کنند و به خود صدمه می‌زنند. با سرزنش کردن خود به جسم‌تان آسیب نرسانید. حسادت را از خود دور کنید. با این کار از تلخی و مشکلات زندگی می‌کاهید؛ اما با رنجش خاطر و دشمنی ورزیدن خود را پیر می‌کنید. این‌گونه سختگیری‌های ذهنی روح و روان، احساسات و جسم شما را تحلیل می‌برد. خداوند هرگز دوست ندارد که بندگانش با این مشکلات زندگی کنند.

اگر یادگیری را فراموش کنیم و به گذشته‌ها هم فکر کنیم، به سرعت پیر می‌شویم و به ناراحتی‌های قلبی نیز مبتلا می‌‌شویم. خداوند دوست دارد که ما ذهنمان را بر حال و آینده متمرکز کنیم؛ پس باید بیاموزیم که دیگران و خودمان را ببخشیم و گذشته‌ها را فراموش کنیم.

  1. از آرزوهای زیاد بپرهیزیم

در رویاها فرو نروید که زود پیر می‌شوید. وقتی برای هدفی تلاش می‌کنید و فعال و با انگیزه هستید جوان می‌مانید.

هرگز به کارهای راحت و کوچک و نیز کارهایی که خداوند ما را از آن برحذر می‌دارد نیندیشید. به اهداف بزرگی فکر کنید که با کمک پروردگار محقق می‌شوند؛ و به این بیندیشید که خدا همواره با کارهای عجیب، بندگانش را شگفت‌زده می‌کند. از او بپرسید که برای من چه سرنوشتی را در نظر گرفته‌ای؟ به خاطر داشته باشید که خدا را همیشه و همه جا در کنار خود دارید. وقتی به این باور برسید، انرژی بیشتری می‌گیرید و ایمانتان قوی‌تر می‌شود.

  1. به چیزی دل نبندیم، به جز خدا

در قلبتان به خدا تکیه کنید و در اعمال وجودتان به او بینیشید. بدانید که او شما را به راه راست هدایت می‌کند. هرگز صحبت کردن با خدا و گوش دادن به فرامین او را ترک نکنید. به او عقیده داشته باشید و بدانید که می‌تواند هر کاری را انجام دهد. هنگامی که ما می‌آموزیم در همه‌ی کارها به خداوند تکیه کنیم و در مشکلات از او یاری جوییم، این خود باعث می‌شود که یک حس اطمینان و لذت در ما به وجود آید؛ و در این حال مشکلات، امتحان‌ها و غم و غصه‌ها ما را پیر نمی‌کند.

آیا جسم ما پیر می‌شود؟ بله، البته؛ اما بدانید که فکر، روح و قلبمان هرگز پیر نمی‌شود؛ و دیگر اینکه بهترین انتخاب خداوند است.

از امروز زندگی را با این اطمینان شروع کنید که خداوند در تمام امور زندگی با شماست، به شما قدرت انجام همه‌ی کارها را می‌دهد و قوای تازه به شما می‌بخشد.

منبع: مجله سلامت


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.