کد خبر: 60570
ف
تاسیس مراکز جامع توانبخشی در 10 استان کشور
معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر از تاسیس مراکز جامع توانبخشی شامل ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی در ۱۰ استان کشور خبر داد.

به گزارش بهداشت نیوز، حسن صفاریه در آغاز همایش معاونین بهداشت، درمان و توانبخشی سراسر کشور با تاکید اینکه بودجه سال 97 نسبت به سال گذشته افزایش نیافته و فقط دچار تغییراتی شده است که ما را به سمت اهدافمان معطوف می‌کند، اظهار کرد: در رابطه با اقداماتی که در سال جاری باید انجام دهیم بودجه‌های لازم مشخص شده و زمینه‌های لازم به منظور دستیابی به اهداف مهیا است.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در ادامه تاکید کرد: از آنجائیکه سال 2018 از منظر سازمان بهداشت جهانی سال توانبخشی است؛ بنابراین به دلیل نقش جمعیت هلال‌احمر در موضوع توانبخشی، قدمت حدود 60 ساله هلال احمر در این زمینه، رفع نیاز کشور و همچنین براساس نظر رئیس جمعیت و نظر ایشان جهت ایجاد تحول در بخش توانبخشی، در سال جاری اولویت ما از نظر عملکردی و بودجه نویسی به بخش توانبخشی تعلق گرفته است.

صفاریه با اشاره به بودجه درمان اضطراری در بودجه سال 97، عنوان کرد: بر اساس نقش درمان اضطراری در اساسنامه جمعیت هلال احمر و همچنین با توجه به ماده 77 برنامه ششم توسعه کشور، بودجه خاصی به این بخش به عنوان اولویتی دیگر تعلق گرفته است.

وی با اشاره به تقسیم بندی حوزه بهداشت و درمان به دو بخش اضطراری و عادی، عنوان کرد: در حوزه بهداشت و درمان عادی، مسئولیت خاصی در مورد بحث درمان داخل کشور نداریم چراکه رسیدگی به این بخش بر عهده وزارت بهداشت و درمان کشور است.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر افزود: براساس گزارش‌های عملکرد مقایسه ای سالهای 95 و 96 مشخص شد که تعدادی از درمانگا‌ه‌های ما در سطح کشور غیرفعال شدند و تلاش می‌کنیم تا مجددا آنها را به حالت فعال درآوریم که به سبب ادامه حیات مراکز یک همکاری تنگاتنگ جهت تامین نیروهای انسانی ضروری است.

صفاریه افزود: در رابطه با موضوع فعالیت‌های بهداشتی در سالهای گذشته مراکز مشاوره ای بیماریهای رفتاری را داشتیم که منجر به ایجاد نقش موثری از جمعیت در مقابله با این بیماری‌ها مانند ایدز و همچنین ارایه خدمات مشاوره ای به افراد شد، که به دلایلی این مراکز غیرفعال شدند. خوشبختانه در برنامه ریزیهای انجام شده بر روی راه‌اندازی این مراکز تاکید بسیاری شده است تا به کمک آنها علاوه بر بیماریهای رفتاری در زمینه بیماری مسری و غیر مسری، سبک زنذگی مردم، رفع مشکلات اجتماعی و... اقدامات موثری صورت خواهد گرفت.

وی در رابطه با عملکرد حوزه درمان اضطراری گفت: سال گذشته اقدامات شایسته ای در حوزه ستادی صورت گرفت که مهمترین آن تایید حضور تیم‌های بهداشت و درمان در عرصه بین المللی بود و همچنین اقدامات شایسته ای نیز در بخش‌های دیگر مانند حضور به موقع تیم‌های بهداشت و درمان در سانحه زلزله کرمانشاه و ارائه خدمات به مردم بنگلادش و ... صورت گرفت که منجر به ارقای جایگاه جمعیت هلال احمر شد.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی با تاکید بر موضوع آمایش سرزمینی درمان اضطراری عنوان کرد: در صورتی که تملک خوبی در این زمینه به ما تعلق بگیرد، سامانه درمان اضطراری را که در حال حاضر با ظرفیت و توانایی مشخصی در کشور وجود دارد را در بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری با توجه به وسعت سرزمینی ارتقا خواهیم داد.

صفاریه در ادامه با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر دارای 36 داروخانه در سطح کشور است، افزود: قرار براین است که در تمام مراکز استانی یک داروخانه داشته باشیم و همچنین برای رفع مشکلات موجود آنها نیز اقدامات بسیاری مانند ایجاد یک سامانه کنترلی در دست اقدام است.

وی عنوان کرد: نظر رئیس جمعیت هلال احمر مبنی بر این است که باید در حوزه توانبخشی انبساط قابل قبولی را از نظر کیفیت خدمات، کمیت خدمات، حرکت به سمت فن‌آوری‌های جدید و همچنین افزایش مراکز در سطح کشور ایجاد کنیم و به همین منظور تاسیس مراکز جامع توانبخشی شامل ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی در 10 استان در دستور کار است.

صفاریه با تاکید بر این مطلب که که در حوزه توانبخشی با چالش‌های بسیاری از جمله نیروی انسانی، ابنیه، تجهیزات، رقبا و تکنولوژی روبرو هستیم، عنوان کرد: نگاه ما در حوزه توانبخشی حرکت به سمت توانبخشی تخصصی است، بنابراین تاسیس کلینیک‌های تخصصی حرکت بعدی ما در این حوزه و راه اندازی مراکز توانبخشی تحت حاد را نیز در سطح کشور داشته باشیم.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالاهای ایرانی، افزود: بر همین اساس تلاش می‌کنیم تا در حد امکان از خرید اجناس غیر ایرانی ممانعت کنیم؛ بنابراین اقداماتی توسط حوزه توانبخشی انجام شده است و با ایجاد روابطی با دانشگاه‌های داخل کشور و شرکت‌های دانش بنیان در جریان حمایت از تولیدات ایرانی و توسعه یافتگی گام خواهیم برداشت.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.