کد خبر: 60451
ف
عاملی که امنیت روانی خانواده را تضمین می کند
حجاب و عفاف، نقش کلیدی در امنیت روحی و روانی افراد جامعه دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، کمتر عاقلی در نقش حجاب و عفاف برای امنیت روانی خانواده تشکیک می‌کند؛ امنیتی که شاید با مبالغ هنگفت پول و امکانات به دست نیاید؛ امنیتی که از ایمان به خدا و ارزش‌های او سرچشمه می‌گیرد.

امنیت روانی حجاب، مولود ایمان
خدای بزرگ راجع به امنیت روانی حاصل شده از تشکیل خانواده، می‌فرماید: «[روم/21] و از نشانه‏‌هاى قدرت اوست که برایتان از جنس خودتان همسرانى آفرید تا در کنار ایشان آرامش یابید و میان شما دوستى و مهربانى ایجاد. در این موضوع، عبرت‌هایى است براى مردمى که تفکر مى‏‌کنند.»
در این آیه بر وجود آرامش و امنیت روانی ازدواج و تشکیل خانواده تأکید شده است؛ آرامشی که با وجود حجاب و عفاف و پایبندی به ارزش‌های الهی خانواده، قوام اصلی خودش را پیدا می‌کند.
هر چه در خانواده به عفاف و حجاب و توجه به یاد خدا اهمیت بدهند؛ شاهد آرامش و امنیت روانی بهتری خواهند بود؛ زیرا که خداوند متعال فرمود است: «‏[رعد/28] آگاه باشید! دل‏ها فقط به یاد خدا آرام مى‏‌گیرد.» معمولاً خانواده‌های با ایمان، بیشتر به حجاب و عفاف و ارزش‌های خانوادگی مثل وفاداری به هم و احترام گذاشتن به همدیگر پایبندند و این موضوع، آرامش روانی مطلوبی را برای آن خانواده‌ها به ارمغان می‌آورد.

قید «ایمان به خدا» در بحث داشتن حجاب و عفاف، شاه‌کلید بحث است؛ به عبارت دیگر، علاوه بر حجاب ظاهری، باید به حریم محرم و نامحرم نیز پایبند بود؛ وجود این دو نکته (هم حجاب و هم ایمان) باعث به وجود آمدن امنیت روحی و روانی قابل قبولی خواهد شد. خدا به زنان پیامبر، و در حقیقت به تمام زنها، پایبندی به شئونات حجاب را گوشزد می‌کند: «[احزاب/32] ای زنان پیامبر، ‌شما همانند دیگر زنان نیستید، ‌اگر از خدا بترسید. پس به نرمی سخن مگویید تا آن مردی که در قلب او مرضی هست به طمع افتد و سخن پسندیده بگویید.»
در این آیه به زنان پیامبر که سرمشق زنان دیگرند؛ توصیه به سنگینی و وقار در هنگام حرف زدن با نامحرمان دارد؛ نکته‌ای که با امنیت روانی جامعه در ارتباط است؛ یعنی زنان علاوه بر داشتن حجاب اسلامی، سنگینی و وقار خود را حفظ کنند تا امنیت روحی و روانی دیگران در مقابل گناه و تبعات آن، حفظ شود. ناگفته نماند که به مردان نیز توصیه می‌کند که از نگاه به نامحرم پرهیز نموده و با احترام گذاشتن به حریم او (نامحرم)، امنیت روحی و روانی او را دچار خدشه نکنند.

در آیه دیگری، خداوند به پیامبرش می‌گوید که به زنان مؤمن بگو:«[نور/31] و زنان مؤمن را بگو تا چشمها (از نگاه ناروا) بپوشند و فروج و اندامشان را (از عمل زشت) محفوظ دارند و زینت و آرایش خود جز آنچه قهرا ظاهر مى‌‏شود (بر بیگانه) آشکار نسازند، و باید سینه و اطراف آن را به مقنعه بپوشانند و زینت و جمال خود را آشکار نسازند جز براى شوهران خود یا پدران یا پدران شوهر یا پسران خود یا پسران شوهر یا برادران خود یا پسران برادران و پسران خواهران خود یا زنان خود (یعنى زنان مسلمه) یا کنیزان ملکى خویش یا مردان اتباع خانواده که رغبت به زنان ندارند یا اطفالى که هنوز بر عورت و محارم زنان آگاه نیستند (و از غیر این اشخاص مذکور احتجاب و احتراز کنند) و آن طور پاى به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود. و اى اهل ایمان، همه به درگاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار شوید.»
این آیه زنان مسلمان را، علاوه بر داشتن حجاب، به ملزومات حجاب نیز دعوت می‌کند؛ دعوتی که از ایمان انسان سرچشمه گرفته و آرامش روحی و روانی مطلوبی را به زن نوید می‌دهد. قاعدتاً وقتی که زنی دستورات گفته شده در آیه را رعایت کند؛ علاوه بر بالا بردن مقام معنوی خود، آرامشی را در زندگی خود احساس می‌کند؛ آرامشی که در آیه ابتدای مقاله (21 روم) از آن بحث شد.

یک خانواده که با حجاب دینی خود را مقید کرده است؛ کمتر سراغ دیدن فیلم‌های غیراخلاقی و ...می‌رود، کنترل بیشتری بر فرزندان خود، در هنگام رفتن به فضای مجازی دارد و بیشتر پایبند به حلال و حرام خدا هست؛ رعایت همین نکات، امنیت روانی بیشتری را برای خانواده به وجود می‌آورد؛ امنیتی که در خانواده‌ای غیر مذهبی کمتر دیده می‌شود. خیلی از مشاجرات روزگار ما در خانواده‌ها، بر سر دیدن یا ندیدن ماهواره و کلیپ‌های غیر اخلاقی است.

نکته: شکی نیست که برای وجود امنیت و آرامش روانی در خانواده، باید پول و امکانات مادی به قدر کافی نیز باشد؛ ولی امنیت و آرامش روانی را نباید مختص به مادیات کرد و باید دانست؛ این معنویات است که پشتوانه محکم‌تری برای امنیت روانی خانواده است؛ امنیتی که حول محور حجاب و عفاف می‌چرخد.

سخن آخر
خانواده کانون آرامش و امنیت روانی اشخاص است، به شرطی که این آرامش و امنیت، با نام و یاد خدا توأم شود. یک خانواده با ایمان هم حجاب و عفاف را رعایت کرده و هم پایبندی کاملی به دیگر ارزش‌ها مثل رعایت حریم محرم و نامحرم دارد، و در سایه این آرمان‌ها به امنیت روحی و روانی مطلوبی می‌رسد.

 

منبع: رهروان ولایت


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.