کد خبر: 60432
ف
4 درصد داروهای خاص از کشورهای دیگر تهیه می شود
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: « بی‌شک ایران کشور صادرات محوری نیست و بیشتر روی وارادات تأکید دارد. باید با چشم اندازهای کارشناسی و علمی به بازارهای خالی ورود پیدا کرده تا بتوانیم سهم خوبی برای صادرات دارو کسب کنیم. »

داشتن انرژی هسته‌ای تنها منوط به ساخت بمب هسته ای نیست. از این دانش دست آوردهای بسیاری می‌توان کسب کرد.  یکی از این دستآوردها در حوزه پزشکی و داروسازی است.

زمانی‌که موضوع برجام مطرح بود سیاسمتداران اعلام کردند که از این دانش در زمینه‌های بسیاری از جمله پزشکی، داروسازی و کشاورزی ... استفاده خواهد شد. حال پس از به سرانجام رسیدن برجام و گذشت چند سال  در روز جهانی بهداشت به دنبال دستآوردهای آن در عرصه داروسازی  رفته‌ایم.

به گزارش بهداشت نیوز، همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: «پزشکی هسته‌ای شاخه‌ای از پزشکی تخصصی است و در تشخیص و درمان پزشکی از آن استفاده می‌شود. همچنین در تشخیص برخی از بیماری‌ها از رادیولوژی و ایزوتوپ‌ها استفاده می‌شود و کار تشخیص و کمک به تشخیص را انجام می‌دهد. در آنالیز بیماری‌ و اخیرا در درمان هم ورود کرده‌ است.»

وی با بیان این مطلب که پیش از برجام هم در کشور پزشکی هسته‌ای وجود داشت، بیان کرد: «فرآورده‌های اولیه از داخل ایران، راکتور تحقیقاتی دانشگاه  تهران و سایر مراکز تهیه می‌شد. تأمین مواد اولیه به عهده سازمان انرژی اتمی ایران است.»

به گفته هاشمی بعد از برجام همچنان پزشکی هسته‌ای برقرار است و مشکل اساسی در این زمینه وجود ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از تولید بیش از 95 درصد دارو در داخل ایران خبر داد و گفت: «داروسازی، صنعت نوپایی در کشور نیست. مواد اولیه خارج از کشور تهیه می‌شود چون نمی‌توان بسیاری از مواد اولیه را از داخل کشور تهیه کرد. 95 درصد محصولات نهایی که به دست مردم میرسد تولید داخلی است و این موضوع یک افتخار تلقی می‌شود. ظرفیت صادرات کشور در صنعت دارو، مواد مصرفی پزشکی و تجهیزات پزشکی به وفور وجود دارد.»

وی در ادامه افزود: «به علت شرایط حاضر، 4 درصد داروهای خاص از کشورهای دیگر تهیه می‌شود البته واردات داروی‌های خاص تنها منوط به ایران نیست. عمده کشورها در برخی از موارد صادرکننده و وارد کننده هستند.»

هاشمی با بیان این مطلب که در دهه اخیر داروسازی و پرسنل مناسب با بارعلمی به وجود آمده‌اند، بیان کرد: «ظرفیت مناسبی در سه سال اخیر به وجود آمده و بازارهای خوبی شناسایی شده است. به سوریه، کشورهای عربی و برخی کشورهای اروپایی این محصولات دارویی با میزان کم صادر می‌شود.»

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان تصریح کرد: «بی‌شک ایران کشور صادرات محوری نیست و بیشتر روی وارادات تأکید دارد. این امر آسیب جدی به عرصه‌های مختلف از جمله دارویی  کشور وارد کرده است. باید با چشم اندازهای کارشناسی و علمی به  بازارهای خالی ورود پیدا کرد تا بتوان سهم خوبی برای صادرات دارو کسب کنیم. کشورهای متقاضی و صادرات دارو ایران شامل آمریکا جنوبی، روسیه، اکراین و بسیاری از کشورهای دیگر است. گاهی اوقات مستقیم دارو صادر می‌شود یا به عنوان شرکا شرکت‌های بزرگ وارد چرخه صادرات می‌شویم.»

 

منبع: برنا

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.