کد خبر: 60325
ف
ویژگی‌های خانواده‌های موفق در پرورش کودک فرزندخوانده
پذیرفتن سرپرستی یک کودک، همچون سفری شیرین و دوست‌داشتنی است اما اگر خانواده‌ای در این زمینه به اندازه کافی آگاهی و در عین حال برنامه‌ریزی نداشته باشد، این سفر می‌تواند بسیار مشکل و طاقت‌فرسا شود.

به گزارش بهداشت نیوز:  اگر می‌خواهید سفری شیرین و رؤیایی را تجربه کنید، پیش از پذیرفتن فرزندخوانده، برخی از ویژگی‌های خانواده‌های موفق در این مسیر را مرور کنید.

آمادگی

متقاضیان فرزندخواندگی باید از نظر احساسی و جسمانی در سلامت باشند و اوضاع زندگی‌شان از ثبات مناسبی برخوردار باشد؛ در ضمن باید انرژی کافی داشته و به مهارت‌های ارتباطی و حل مشکل مجهز باشند. همچنین باید انگیزه خوبی برای سرپرستی یک کودک داشته باشند. اینکه احساس کنند، بدین‌ترتیب فرد کاملی می‌شوند یا تأیید دیگران را به‌دست می‌آورند و یا ازدواج در خطرشان را از سقوط نجات می‌دهند، نمی‌توانند انگیزه‌های خوبی باشند.

احساس مسئولیت

والدین موفق، در تمام امور زندگی و تربیت کودک فرزندخوانده‌شان، احساس مسئولیت می‌کنند. آنها معمولا با آگاهی کامل وارد این سفر می‌شوند و بنابراین در این راه کوتاهی نمی‌کنند.

شوخ‌طبعی

والدینی که شوخ‌طبع هستند و می‌توانند به‌خودشان و دنیا بخندند، در تربیت و پرورش کودکان، بسیار موفق‌تر عمل می‌کنند. آنها هرگز هنگام برخورد با مشکلات روحیه‌شان را از دست نمی‌دهند و می‌دانند که خنده، بهترین داروست.

نگرش مثبت

آنها به زندگی و تمام مسائل آن نگرش مثبتی دارند و می‌دانند همه‌‌چیز در حال تغییر است. اگر شرایط بدی در زندگی‌شان باشد همیشه معتقدند که فردا روز بهتری است. این افراد می‌توانند با تمام چالش‌های مربوط به فرزندخواندگی به درستی کنار آمده و با مثبت‌اندیشی، شرایط را به نفع کودک و خانواده تغییر دهند.

ریسک‌پذیری

والدین موفق در تربیت کودکان فرزندخوانده، معمولا ریسک‌پذیر هستند؛ البته نه به این معنا که افراد بی‌دقت و سر‌به‌هوایی باشند، بلکه از چالش‌ها و روابط جدید استقبال می‌کنند. آنها معتقدند که معمولا در معرض موضوعات جدید قرار گرفتن، آگاهی‌ها و فرصت‌های خوبی در اختیارشان قرار می‌دهد.

پذیرفتن و بروز احساسات

این ویژگی برای اینکه بتوان برای یک کودک فرزندخوانده والدین خوبی بود، بسیار مهم است. آنها به شکلی درست و صحیح احساسات خود را بروز می‌دهند و در این خصوص می‌توانند نمونه خوبی برای فرزندان خود باشند. کودکان نیز یاد می‌گیرند به راحتی و بدون هیچ نگرانی از دردها و رنج‌های خود صحبت کنند.

انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری ویژگی مهمی است که تمام والدین، به‌ویژه والدین کودکان فرزندخوانده باید داشته باشند. آنها باید بتوانند در برابر خطاها، چه از جانب خودشان و چه کودک‌شان، انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشند. وقتی کاری درست پیش نمی‌رود، باید بتوانند روش دیگری را امتحان کنند.

پذیرفتن تفاوت‌ها

علاوه بر موارد فوق، متقاضی فرزندخوانده باید بتواند تفاوت‌های موجود بین خود و کودک فرزندخوانده را بپذیرد. باید بتواند با گذشته کودک کنار بیاید. تمام کودکان، والدین و تاریخچه خانوادگی و ژنتیک خاص خود را دارند. والدین یک فرزندخوانده باید بتوانند با وجود چنین تاریخچه‌ای، تمام عشق یک پدر و مادر را به او بدهند.


منبع: همشهری

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.