کد خبر: 59827
ف
تولید برخی تجهیزات پزشکی درداخل توجیه اقتصادی ندارد
نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه درهیچ کشوری تمامی کالاهای مصرفی تولید داخل نیست، تصریح کرد: باید دید تولید برخی تجهیزات پزشکی برای کشور صرفه اقتصادی دارد یا خیر، اما نیاز است که وزارت بهداشت و درمان دربرخی زمینه ها از جمله تولیدات تجهیزات پزشکی مطالعات بیشتری انجام دهد.

به گزارش بهداشت نیوز، محمد نعیم امینی فرد با اشاره به تاکیدات وزیربهداشت ودرمان مبنی براینکه نمی توان به اسم حمایت از تولید داخل دارو و تجهیزات بی کیفیت را دراختیار مردم قرار داد، گفت: با توجه به سیاست تبیین شده از سوی مقام معظم رهبری درخصوص حمایت از کالای ایرانی درسال 97 به طورحتم مجلس و دولت به طورکامل متعهد به حمایت از کالای با کیفیت ایرانی هستند؛ بنابراین مهم ترین کار درخصوص تحقق شعار سال فراهم آوری مقدمات لازم برای تولید کالای ایرانی با کیفیت و با صرفه اقتصادی است.

نماینده مردم ایرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه درحوزه بهداشت و درمان فرصت زیادی برای آزمون و خطا وجود ندارد، افزود: به طورحتم باید استانداردسازی کالاهای داخلی انجام شده و درصورتی که واقعا ضوابط استانداردی رعایت شود،کالای ایرانی دراولویت مصرف قرار دارد؛ البته درخصوص تجهیزات پزشکی متاسفانه بسیاری ازکالاهای ایرانی استانداردهای قابل قبول را ندارد؛ بنابراین نمی توان به یکباره کالای پزشکی بدون کیفیت داخلی را به تولید خارجی ترجیح داد.

امینی فرد با اشاره به اینکه تولید بسیاری از تجهیزات پزشکی برای بازار داخلی توجیه اقتصادی ندارد، گفت: یعنی صنعتگران و فعالان تجهیزات پزشکی باید دریک برنامه مشخصی بازارهای هدف را درکشورهای پیرامونی درنظرگرفته و درصورتی که غنای تکنولوژیک آنها درحد استاندارد بودند، بازارهای داخلی و خارجی را می توانند هدفگذاری کنند؛ البته این کار دریکسال شدنی نیست.

وی با بیان اینکه درتولید کالاهای مصرفی پزشکی توفیقات قابل قبولی کسب شده است، افزود: درحال حاضر بخش اعظم بازار کالاهای پزشکی دردست صنعتگران داخلی است، اما بخش بزرگ تجهیزات پزشکی با تکنولوژی بالا دردست کشورهای خارجی قرار دارد، بنابراین ممکن است برخی با استناد به شعار سال جاری بدون توجه به صرفه اقتصادی و بومی سازی تکنولوژی بالا رانت ایجاد کنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه درهیچ کشوری تمامی کالاهای مصرفی تولید داخل نیست، تصریح کرد: باید دید تولید برخی تجهیزات پزشکی برای کشور صرفه اقتصادی دارد یا خیر، اما نیاز است که وزارت بهداشت و درمان دربرخی زمینه ها از جمله تولیدات تجهیزات پزشکی مطالعات بیشتری انجام دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براینکه درحوزه تولیدات دارویی استانداردهای قابل قبولی وجود دارد، تصریح کرد: به جز اقلام دارویی که به لحاظ صرفه اقتصادی بهتراست به کشور وارد شود، خوشبختانه بیش از 90 درصد داروهای مورد نیاز کشور درداخل تولید می شود.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.