کد خبر: 59509
ف
۱۰ نکته برای تصحیح اولویت های انتخاب رشته در کنکور
همانطور که می دانید، داوطلبان شرکت در آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی کل کشور ، میتوانند در ۷ سیستم آموزشی گوناگون و در ۵ گروه ازمایشی: علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجی و هنر بدون توجه به مدرک دیپلم شرکت کنند. برای این کار، ثبت نام اینترنتی در آزمون از طریق سایت سازمان سنجش و خرید کارت اعتباری الزامی است. با خرید یک کارت در همه گروه ها نمیتوان ثبت نام کرد و در نهایت در هر سال، حق انتخاب و شرکت در ۲ گروه آزمایشی را خواهید داشت.

به گزارش بهداشت نیوز: بحث مهمی که برای داوطلبان وجود دارد، انتخاب رشته پس از اعلام تراز و رتبه در آزمون سراسری و انتخاب رشته و دانشگاه است. در گفتار امروز، شما را با روش تصحیح و جابجایی اولویت کد رشته محل هایی که در مراحل انتخاب رشته آزمون سراسری مشخص کرده اید،  آشنا میکنیم.

توجه داشته باشید که از طریق این لینک که تصویر ایندکس آن را در پایین مشاهده می کنید، میتوانید هر نوع سوالی درباره شرکت در آزمون های مختلفی که توسط سازمان سنجش برگزار می شود (غیر از آزمون های رشته های پزشکی) را پس از ورود به سیستم، ثبت کنید و یا در جستجو در سوالات متداول، اطلاعات لازم را بدست آورید.

با ما همراه باشید.

تصویر سیستم ثبت درخواست داوطلبان آزمون سراسری از سازمان سنجش آموزش کشور

انتخاب رشته: انتخابی سرنوشت ساز

بسیارند دانش اموختگانی که به دلیل انتخاب رشته نامناسب و مغایر با علایق و نیازمندی های شغلی و انتظارات علمی آنان، از مقطع کارشناسی خود، خاطره خوبی ندارند و بعضا مجبور هستند تا سالیان سال، در این رشته و گرایش انتخابی مشغول به کار باشند. هر سال پس از اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری که توسط سازمان سنجش انجام می شود و معمولا در نیمه دوم شهریور است، شماری از داوطلبان در رشته مورد علاقه خود پذیرفته نمی شوند و بعضا از ثبت نام در رشته و دانشگاه قبول شده، انصراف می دهند.

البته سازمان سنجش این امکان را به داوطلبان می دهد تا در صورت اشتباه در انتخاب رشته خود و ثبت درخواست، آن را در فرآیندی تصحیح کنند و با رشته هایی که انتخاب کرده اند، یک یا چند رشته را از نظر چینش، جابجا کنند.

چگونه متوجه شویم که در چه رشته ای شانس قبولی داشتیم؟

پاسخ: کافی است که در کارنامه سبز کنکور، در رشته پایین تر از رشته قبولی، علامت ستاره را مشاهده کنیم. این به آن معنا هست که در این رشته شما شانس قبولی داشتید، اما چون پایین تر از رشته قبول شده قرار گرفته، شانس قبولی قطعی را از دست داده اید. بنابراین برای بررسی اولویت های پایین تر که شانس قبولی در ان داشته اشد میتوانید از طریق سامانه ارسال درخواست سازمان سنجش و فعال کردن آپشن بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای انتخاب اولویت بعدی، درخواست را ثبت کنید.

اگر در این زمینه با سوالی روبرو شدید با سازمان سنجش به صورت اینترنتی و تلفنی تماس بگیرید.

اگر در  رشته  ای که اولویت بالاتر ما بوده است، پذیرفته شده و در کد رشته /محل های بعدی هم شانس قبولی داشته باشیم، می توان کد رشته محل بعدی را انتخاب کرد؟

پاسخ: بله. برای انجام فرآیند تصحیح انتخاب به پروفایل خود مراجعه کنید.

فرآیند تصحیح انتخاب اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری چگونه است؟

پاسخ: اگر از نظر شما، کد رشته /محل انتخاب شده، در اولویت های نادرست قرار گرفته و قصد دارید آن را تغییر دهید، نحوه ثبت درخواست شما برای بررسی این خطا در انتخاب رشته به صورت زیر است:

  • اول وارد پروفایل خود در سایت سازمان سنجش شده و کد کاربری و رمز عبور را وارد کنید.
  • وارد گزینه ورود به سیستم شده . پس از وورد به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، گزینه عضویت در سایت را کلیک کنید.
  • حال وارد قسمت بررسی اشتباه و انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی شوید.
  • شماره داوطلبی و شماره پرونده خود را وارد کرده و درخواست خود را ثبت و نهایی کنید.
  • اگر خواستید توضیحاتی را به مسولان اطلاع دهید، در بخش درج توضیحات، نظر خود را به صورت شفاف و صحیح بیان کنید.
  • پس از ارسال درخواست، می بایست منتظر بررسی و پاسخ سازمان سنجش باشید. این فرآیند بین ۱ هفته تا ۱۲ هفته به طول می انجامد چون حجم درخواست های جابجایی در رشته به دلیل انتخاب رشته نامناسب داوطلبان بسیار زیاد است و بررسی این فرآیند، وقت زیادی می طلبد.
  • در مدتی که سازمان مشغول بررسی درخواست شما است، میتوانید تماس تلفنی با کارشناسان این سازمان داشته باشید.
  • هر چه زودتر درخواست خود را وارد سیستم سازمان سنجش بکنید، سریع تر نظر شما بررسی و در صورت نیاز طبق مقررات، اصلاح و اعمال می شود.
  • توجه کنید که درخواست های ثبت شده درباره درخواست تصحیح اولویت های انتخاب رشته داوطلبان شرکت در کنکور سراسری، حتما پاسخ داده می شود و مراجعه حضوری، تاثیری در روند حل مشکل یا تسریع آن نخواهد داشت.

اگر از طریق سیستم، نسبت به درخواست تغییر و اصلاح اولویت های انتخاب رشته خود در آزمون سراسری اقدام کنید، نتیجه بررسی چه زمانی اعلام می شود؟

پاسخ: طبق روال همه ساله، نتایج  تا شروع نیمسال دوم دانشگاه ها که از اواخر دی آغاز می شود، اعلام می شود. پس در این حال، امکان تحصیل در نیمسال اول (مهر) را ندارید.

کارنامه سبز کنکور چیست؟

پاسخ: بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری در هفته اخر شهریور ماه، کارنامه ای سبز رنگ به نام کارنامه کنکور منتشر می شود و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. کارنامه سبز را کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه هم می نامند. این کارنامه برای ان دسته از داوطلبانی که در آزمون سراسری، مجاز به انتخاب رشته شده و در زمان مقرر، نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام کرده اند صادر می شود.

معمولا این کارنامه برای داوطلبانی صادر می شود که در یکی از انتخاب های خود قبول شده، اما از رشته قبولی رضایت ندارند. در این حالت، با بررسی اولویت های ستاره دار در کارنامه سبز میتوانید، بر اساس فرآیندی که در بالا توضیح داده شد، نسبت به ثبت درخواست تصحیح و جابجایی اولویت ها اقدام کنید.

پس، کارنامه سبز برای آن دسته از داوطلبانی است که امکان قبولی در اولویت های پایین تر برای آنها فراهم شده و قصد انتقالی به کد رشته /محل های پایین دارند.

آیا برای داوطلبان مردود شده هم کارنامه سبز صادر می شود؟

پاسخ: خیر. منحصرا کارنامه سبز در اختیار داوطلبانی قرار می گیرد که در آزمون مجاز به انتخاب رشته شده و انتخاب رشته انجام داده اند. اگر شما مجاز به انتخاب رشته نشده اید، میتوانید شانس خود را در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری یا تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی امتحان کنید.

فرق رتبه داوطلب با آخرین رتبه قبولی در کارنامه سبز چیست؟

پاسخ:  ستون در کارنامه سبز اهمیت دارد. عدد مندرج در ستون رتبه داوطلب، رتبه شما را نشان می دهد و دومین عدد موجود، ستون آخرین رتبه قبولی است. بایستی اعداد این ۲ ستون را با هم مقایسه کنید. اگر رتبطه شما از اخرین رتبه قبولی پایین تر باشد، قبولی شما محرز است.

پس با بررسی این ۲ ستون میتوانید بفهمید که آیا در کد رشته محل مورد نظر، نسبت به آخرین رتبه قبولی شانسی دارید یا خیر. برای یافتن انتخابی که در ان قبول شده اید، ستون نتیجه را ملاحظه کنید. اگر علامت ستاره در ستون نتیجه درج شده باشد، یعنی شما در آن رشته هم که پایین تر از کد رشته اولویت اول قبولی شما بوده نیز پذیرفته می شدید.

آیا کارنامه سبز، مجوز انتقالی یا جابجای داوطلب میان دانشگاه های مختلف در کشور است؟

پاسخ: توجه کنید که سازمان سنجش و آموزش کشور پس از انتشار کارنامه سبز، هیچ مسولیتی در قبال انتقالی یا جابجایی اولویت های انتخاب رشته داوطلبان (اولویت های پایین تر از کد رشته قبولی نهایی) ندارد و این وظیفه دانشگاه های مبدا و مقصد است که درخواست داوطلب را بررسی و تصمیم گیری کنند.

دانشگاه مبدا یعنی همان دانشگاهی که پس از انتشار نتایج نهایی آزمون سراسری، در آن قبول شده اید و می توانستید در مهر ماه در آنجا ثبت نام کنید. دانشگاه مقصد، یعنی همان دانشگاهی که در اولویت پایین تر از اولویت اول بوده و دوست دارید در کد رشته محل آن دانشگاه مشغول به تحصیل (نیمسال دوم) شوید.

علامت و اعداد در کارنامه سبز برای تصحیح انتخاب رشته به چه معناست؟

پاسخ: اگر علامت ستاره (*) را در ستون نتیجه ملاحظه کردید، یعنی شما در آن کد رشته محل قبول شدید. اگر عدد ۱ را مشاهده کردید، یعنی انتخاب بر اساس شرایط خاص است. اگر عدد ۲ درج شده بود به معنی آن است که برای قبولی نهایی، باید در آزمون مصاحبه دانشگاه شرکت کنید.

اگر عدد ۳ نشان داده شد، یعنی با توجه به داشتن نمره در رشته محل انتخابی، در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی و یا جنسبت دیگر پذیرفته شده اید.

اگر عدد ۴ درج شده بود، یعنی وضعیت علمی شما توسط وزارت آموزش و پرورش در حال بررسی است.

اگر عدد ۵ مشاهده شد، یعنی با توجه به ضوابط عمومی گزینش در رشته های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی، امتیاز لازم را کسب نکرده اید و در اولویت جذب نیستید.

بنابراین تا ۲۰ آبان هر سال فرصت دارید تا درخواست مجدد پرونده بکنید و به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل سکونت معرفی شوید.

اگر عدد ۷ ملاحظه شد، یعنی عدم حسب حد نصاب امتیاز در مصاحبه تخصصی و یا عدم احراز شرایط عمومی مانند ویژگی جسمانی و سن و معدل.

اگر عدد ۸ را ملاخظه کردید، یعنی قبولی در رشته های چند گروهی  تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان که ویژه داوطلبان آزاد یا تربیت معلم سابق است که در ان رشته ضوابط انتخاب را نداشتید.

اگر عدد ۹ درج شده بود به منزله بررسی وضعیت علمی و عمومی داوطلب توسط یکی از دانشگاه های: شاهد، بقیه الله، دکترای پیوسته، بیمه اکو، دانشگاه علامه طباطبایی، غیر انتفاعی رفاه و علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری است.

فرصت اعتراض به کارنامه علمی چقدر است؟

پاسخ: طبق اعلام سازمان سنجش، از ۲۸ شهریور لغایت ۲۰ مهر (این زمان هر سال متفاوت است) داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده بودند و در یکی از انتخاب های خود قبول شده اند، به نتیجه (کارنامه سبز) اعتراض کنند و پس از مهلت مقرر، امکان اعتراض ان ها ثبت نخواهد شد.

داوطلب گرامی.همواره بهترین راهنما برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری، سایت سازمان سنجش و مشاوران رسمی  این سازمان هستند. برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه خود، از مشاوره های تلگرامی و اینترنتی از منابع غیر واجد شرایط خودداری کنید.

منبع: روزیاتو


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.