کد خبر: 59214
ف
تاثیر دوش آب سرد بعد از تمرین؛ افسانه یا حقیقت؟
بسیاری از افراد از اینکه بعد از تمرین، دوش آب سرد بگیرند یا گرم، مطمئن نیستند و نمی دانند که کدام‌یک برای تمریناتشان بیشترین فایده را دارد؛ اما فرضیه‌های بسیاری در این مورد وجود دارد، مثلاً اینکه دوش آب سرد بعد از ورزش به کاهش وزن و چربی‌سوزیِ بیشتر کمک شایانی می‌کند، یا اینکه ۱۰ دقیقه دوش آب سرد به کاهشِ گرفتگی عضلانی بعد از تمرین کمک می‌کند.

به گزارش بهداشت نیوز، بسیاری از افراد از اینکه بعد از تمرین، دوش آب سرد بگیرند یا گرم، مطمئن نیستند و نمی‎دانند که کدام‌یک برای تمریناتشان بیشترین فایده را دارد؛ اما فرضیه‌های بسیاری در این مورد وجود دارد، مثلاً اینکه دوش آب سرد بعد از ورزش به کاهش وزن و چربی‌سوزیِ بیشتر کمک شایانی می‌کند، یا اینکه ۱۰ دقیقه دوش آب سرد به کاهشِ گرفتگی عضلانی بعد از تمرین کمک می‌کند. عده‌ای نیز بر این باورند که دوش آب سرد، باعث افزایش حجم عضلانی و ترشح تستوسترون در بدن می‌شود. به‌نظر شما کدام‌یک از این فرضیه‌ها حقیقت دارد و آیا اصلاً دوش آب سرد بعد از انجام تمرینات، کارساز خواهد بود؟ گروه فیتامین تمامی این موارد را براساس تجربه، مورد بررسی قرار خواهد داد.

افسانه در مورد دوش آب سرد

۱افزایش چربی‌سوزی

۲افزایش سطح تولید تستوسترون

۳ریکاوری بهتر عضلات

۴افزایش ایمنی بدن

۵بهبود پوست و مو

افسانه شماره ۱: افزایش چربی‌سوزی با دوش آب سرد ممکن است؟

این افسانه یعنی چربی‌سوزی و کاهش وزن در اثر دوش‌گرفتن با آب سرد، بدون شک با چربیِ قهوه‌ایِ موجود در بدن انسان مرتبط است. برطبق این اصل، وظیفه اصلیِ چربی‌های سفید، ذخیره کالری برای آینده و چربی‌های قهوه‌ای، کمک به حفظ دمای بدن با چربی‌سوزی است.

زمانی‌که بدنتان در معرض آب سرد قرار می‌گیرد، چربی‌های قهوه‌ای تحریک‌شده و سعی در بالا بردن متابولیسم بدن می‌کنند؛ اما باید بگوییم که متأسفانه این اثر در حدی نیست که موجب لاغری و کاهش وزن شود. به این نکته توجه داشته باشید که دوش‌گرفتن با آب سرد، باعث افزایش اشتها خواهد شد! بنابراین با این کار، چربی‌سوزی و سوخت‌وساز بدنتان بیشتر می‌شود؛ ولی آن‌قدری نیست که به چشم بیاید. اگر قصد لاغری داشته باشید، باید حداقل چند ساعت در روز را زیر دوش آب سرد باشید؛ البته آن هم بستگی به ژنتیک شما دارد؛ پس وقت خود را تلف نکنید.

نتیجه: دوشِ آب سرد تا حدودی موجب کالری‌سوزی بیشتر می‌شود، ولی باعث چربی‌سوزیِ فوق‌العاده سریع نخواهد شد.

افسانه شماره ۲: دوش آب سرد باعث افزایش تولید تستوسترون می‌شود؟

این روزها بسیاری از مردم دوش‌گرفتن با آب سرد را بهترین شیوه برای هورمون‌تراپی و درمان اختلالات هورمونی مطرح می‌کنند. به گفته این افراد، غدد جنسی در این شرایط و در دمای پایین فعالیت بهتری خواهند داشت. البته مطالعات دیگری در این زمینه وجود دارد که نشان‌دهنده عملکرد بهتر سلول‌های جنسی مانند اسپرم در فصل زمستان و بهار است.

با وجود همه این نتایج، بازهم نمی‌توان گفت که دوش‌گرفتن با آب سرد، می‌تواند دمای غدد داخل بدن را کاهش دهد و بر روی عملکرد آن‌ها نیز تا این حد تأثیر داشته باشد. اگر هم تأثیری هست، به‌خاطرِ تماس بیشترِ آب با سر، شانه‌ها و قفسه سینه قطعاً جزئی است.

نتیجه: هیچ‌گونه شواهد قابل استدلالی در مورد تاثیر دوش آب سرد بر افزایش ترشح تستوسترون در بدن وجود ندارد.

افسانه شماره ۳: دوش آب سرد باعث افزایش سرعت ریکاوری عضلات می‌شود؟

مطالعات نشان داده است که حمام یخ می‌تواند باعث کاهش درد عضلانی شده و به ریکاوری سرعت ببخشد؛ اما رفتن داخل وانِ آب سرد، به مدت ۱۰ دقیقه، چنین تأثیری نخواهد داشت. بر طبق تحقیقی که در زمینه تاثیر دوش آب سرد بعد از تمرین صورت گرفت، نشان داد که دوبار دوش‌گرفتن در روز با آب یخ، به مدت ۱۰ دقیقه باعث می‌شود تا حجم‌گیری‌تان به شدت کاهش بیابد. این اتفاق به احتمال قوی به این علت است که آب سرد باعث سرکوب‌کردن سیگنال‌رسانیِ مولکول‌های مسئول حجم‌گیری عضلات می‌شود.

نتیجه: دوش‌گرفتن با آب یخ به مدت ۱۰ دقیقه، بعد از تمرین، باعث کاهش درد عضلانی می‎شود؛ اما مانع از رشد عضلات و افزایش توان جسمی شما خواهد شد. دوش آب سرد تأثیر چندانی برروی مواردِ گفته‌شده نخواهد داشت.

افسانه شماره ۴

دوش آب سرد باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

بررسی‌های زیادی در مورد تاثیر دوش‌گرفتن با آب سرد بر بهبود ایمنی بدن انجام گرفته است که در این مطلب، به همه این موارد خواهیم پرداخت. طبق یکی از مطالعات صورت گرفته در این زمینه، بیشتر شناگران و ورزشکارانِ ورزش‌های زمستانی، دارای سطح بالایی از آنتی‌اکسیدان در خون بوده و نسبت به دیگر افراد، کمتر به بیماری‌های فصلی مبتلا می‌شوند. یکی دیگر از مطالعات نیز نشان‌دهنده این بود که نشستن در آب سرد به مدت یک ساعت، آن هم سه بار در هفته، باعث افزایش گلبول‌های سفید خواهد شد.

اینکه خودمان را در معرض آب یا هوای سرد و یخ قرار دهیم و مطمئن باشیم دیگر بیمار نخواهیم شد، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ اما از نظر علمی ثابت شده است که این کار باعث افزایش ترشح بعضی از مواد شیمیایی در بدن شده و احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که برای دیدن تاثیرِ این کار، باید این شیوه طولانی‌مدت دنبال شود.

نتیجه: برای تقویت سیستم ایمنی بدن باید هفته‌ای چندبار دوش آب سرد (زیر صفر درجه) آن هم به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بگیرید تا کمی سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود. در غیر این‌صورت، دوش‌گرفتن با آب سرد، آن هم به‌صورت تفریحی ممکن است هیچ تاثیر خاصی بر روی سیستم ایمنی بدن نداشته باشد.

افسانه شماره ۵

دوش آب سرد به بهبود پوست و مو کمک می‌کند؟

این افسانه مربوط به سلامت پوست و مو با دوش آب سرد می‌شود. تصور بر این است که دوش آب سرد باعث بسته‌شدنِ منافذ سطح پوست شده و از بروز آکنه و جوش‌های سر سیاه جلوگیری می‌کند؛ علاوه‌بر این، دوش‌گرفتن با آب سرد به حفظ روغن‌های طبیعیِ روی سطح پوست و مو کمک کرده و باعث حفظ طراوت، شادابی و درخشانی آن‌ها خواهد شد.

نکات پایانی

خب حالا وقت آن رسیده که به‌سراغ مطالعات برویم و ببینیم که کدام‌یک از مواردِ گفته شده، صحت دارد. اولین مطالعات، نشان‌دهنده این موضوع بود که اندازه منافذ پوست به سن، ژنتیک و نژاد هر فرد بستگی دارد و کار چندانی برای تغییر اندازه منافذ پوستی، برای همیشه وجود نخواهد داشت. همچنین با بالا رفتن سن افراد، به مرور زمان منافذ پوست آن‌ها بازتر شده و قطعاً دوش‌گرفتن با آب سرد تأثیر شگفت‌انگیزی روی پوستِ افراد مسن نخواهد داشت.

البته بررسی‌های زیادی نشان داده که آب سرد باعث بهبود سلامت پوست و مو خواهد شد؛ اما نه با تغییر اندازه منافذ پوستی، بلکه با افزایش جریان خون، زیرِ پوست صورتتان چنین بهبودی اتفاق خواهد افتاد.

نتیجه: متأسفانه هیچ مدرک معتبر و محکمی برای تأیید اینکه دوش‌گرفتن با آب سرد باعث بهبود کیفیت پوست و موی شما می‌شود، وجود ندارد.

 

منبع: فیتامین

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.