کد خبر: 57509
ف
 ضرورت توجه به سلامت اجتماعی از منظر قرآن
عضو هیئت علمی قرآن و عترت وزارت بهداشت توجه به استخراج مفاهیم سلامت اجتماعی از منظر قرآن و کاربردی کردن آن‌ها را موجب ارتقای سطح سلامت و رفاه مردم و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سلامت دانست.

به گزارش بهداشت نیوز، اسلام آقاپور، عضو هیئت علمی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با بیان اینکه مفهوم سلامت اجتماعی از منظر قرآن کریم یک موضوع مغفول از سوی ساختارهای دانشگاهی و محققان میان رشته‌ای قرآن و سلامت است، اظهار کرد: ساختارهای موجود در دولت و سمن‌ها اگر بتوانند بعد مربوط به سلامت اجتماعی از منظر قرآن را مطرح کنند به یک ساختار واضح از منظر پژوهش در قرآن می‌رسیم که می‌تواند کاربردی شده و اثرات بسیاری را بر امر رفاه و سلامت جامعه داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر دو پرسش مطرح می‌شود که می‌تواند آینده این حوزه را تعیین کند نخست اینکه در ساختارهای اداری و دولتی و از آن سو ساختارهای غیر دولتی و سمن‌های قرآنی چگونه به سلامت اجتماعی از منظر قرآن نگریسته و دوم اینکه آیا محققانی که در حوزه پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن و سلامت کار می‌کنند درکی از مفهوم سلامت اجتماعی از منظر قرآن دارند یا خیر؟

عضو مرکز قرآن، حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله ادامه داد: اگر نگاهی که در جامعه نسبت به طب اسلامی یا طب قرآنی را کنار بگذاریم و بعد سلامت اجتماعی را از قرآن استخراج کنیم بسیاری از شبهاتی که در این حوزه برای محققان وجود دارد از بین می‌رود.

آقاپور بیان کرد: آیات قرآن اشاراتی به سلامت اجتماعی دارند که با تأکید بر بعد زندگی فردی و جمعی ما دقیقا مطابق با سبک زندگی اسلامی و تأثیر آن بر ابعاد دیگر اشاره دارد.

وی عنوان کرد: دیدگاه سلامت اجتماعی از منظر قرآن به پیشگیری می‌پردازد اساس طب اسلامی و طب قرآنی یا طبی که از دین ما بر می‌خیزد بر پیشگیری استوار است و نه درمان؛ این پیشگیری از جایگاهی می‌آید که سلامت اجتماعی در آن مطرح است؛ بعدی که در نهایت انسان را به یک رفاه نسبی در جامعه می‌رساند.

 آقاپور بیان کرد: امیداورم دولت جدید و فضای سیاسی حاکم بتوانند از منظر قرآن سلامت اجتماعی و تعیین‌کننده‌های اجتماعی سلامت را به مردم بشناسانند.

وی یادآور شد: این موضوع در دو حوزه پیشگیری از آسیب در زندگی فردی می‌تواند بسیاری از هزینه‌‌ها را در جامعه کم کند، ما اگر در طرح تحول سلامت هم با استفاده از آموزه‌های دینی، این آموزه‌های اجتماعی را بتوانیم درست تبیین کنیم و به زندگی مردم حاکم کنیم قادر خواهیم بود هزینه‌های بسیاری از بیماری‌ها که هزینه‌های درمان است را کم کنیم.

این پژوهشگر قرآن و سلامت تأکید کرد: با این نگاه می‌توان ساختارهای موجود در نظام سلامت را تغییر داد و با استفاده از تعیین کننده‌های اجتماعی برگرفته از قرآن می‌توان کارکرد خود را تغییر داده و بیشتر به حوزه پیش‌گیری روی آورد.

وی یادآور شد: حوزه درمان در نظام سلامت حوزه هزینه‌بری است؛ در حالیکه اگر ما مؤلفه‌‌های سلامت اجتماعی را از منظر قرآن استخراج کنیم، هزینه‌های حوزه سلامت پایین می‌آید، اگر ما همه این آیات و روایات را در قالب طرح‌های پژوهشی کاربردی کنیم و الگوهای اجتماعی را از قرآن استخراج کنیم در هم در اقتصاد مقاومتی موفق‌ خواهیم بود و هم سطح رفاه و سلامت مردم را ارتقا می‌دهیم.

 

منبع: ایکنا


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.