کد خبر: 56678
ف
تدابیر درمان چاقى در طب سنتی
چاقى یکى از اقسام و اشکال بیمارى هاى سوءمزاجى مى باشد که از ناتوانى کبد و غدد درونى بدن (هیپوفیز، تیروئید و ...) پدیدار مى گردد، و آن نیز به علت ضعف و کاهلى اعضاى مذکور است که موجب سستى و کندى در اعمال شیمیایى بدن مى شود. از این رو پاره اى از مواد غذایى ناقص و نیمه سوز در بدن ایجاد مى گردند که هنوز به درستى مستحیل نشده و قابلیت جذب در یاخته هاى بدن را ندارند.

 به گزارش بهداشت نیوز، چاقى یکى از اقسام و اشکال بیمارى هاى سوءمزاجى مى باشد که از ناتوانى کبد و غدد درونى بدن (هیپوفیز، تیروئید و ...) پدیدار مى گردد، و آن نیز به علت ضعف و کاهلى اعضاى مذکور است که موجب سستى و کندى در اعمال شیمیایى بدن مى شود. از این رو پاره اى از مواد غذایى ناقص و نیمه سوز در بدن ایجاد مى گردند که هنوز به درستى مستحیل نشده و قابلیت جذب در یاخته هاى بدن را ندارند. همین مواد مستحیل نشده تولید بیمارى هاى گوناگون همانند سنگ کلیه، عوارض جلدى، ریوى، قلبى، عصبى و ... را مى نمایند.

یکى از اقسام سوء مزاج، تجمع چربى زیاد در بدن مى باشد. این چربى گاه در همه اعضاء و احشاء بدن به نسبت یکسان و گاه در بعضى نقاط بدن مانند کبد، قلب، شکم، باسن و پاها بیشتر و در برخى نقاط بدن کمتر جمع مى شوند. غالبا این چربى با «سودا» و «مواد لزج بلغمى» آمیخته و توأم مى گردد. چاقى ایجاد بیمارى هاى مختلف از قبیل تصلّب شرایین، فشار خون، عوارض ریوى، قلبى و کبدى مى نماید و گاه سبب سکته مى گردد. همچنین سستى و بى میلى در اعمال جنسى را در پى داشته و اعضاى دیگر بدن نیز از این اختلال بى سهم نخواهند ماند.

درمان- براى درمان چاقى به روش سنتى باید ابتدا فهمید که طبیعت بیمار چگونه است؟ آیا طبیعتش گرم است یا سرد یا آنکه بعضى از اعضایش گرم هستند و برخى دیگر سرد. فى المثل ممکنست جگر گرم و معده سرد باشد. گاهى نیز طبیعت بیمار متغیّر مى گردد. بدیهى است درمان هر یک از این اقسام با یکدیگر فرق مى کند و در صورت عدم توجه به این امر گاه داروها نتیجه بد و معکوس به بار خواهند آورد.

1- در مورد آنان که طبیعت سرد دارند پیشینیان ماء العسل را تجویز مى کردند.

ماء العسل عبارت است از یک بخش عسل و دو بخش آب. آب را مى جوشانند تا یک جزء آن بخار شود و محلول نیمى از آب و نیمى از عسل گردد. گاهى مصطکى، خولنجان، سیاهدانه، دارچین، انیسون و مدرّات گرم دیگرى را کوبیده، مقدارى در ماء العسل افزوده و به بیمار مى خورانند. این دارو رطوبت و بلغم را از بدن خارج ساخته و رفع چاقى نموده و یا جلوگیرى از بروز آن را مى نماید.

2- در مورد آنان که طبیعت گرم دارند پزشکان قدیم «تمر» مى دادند. روش شخصى اینجانب به شرح زیر است:

الف- اگر بیمار طبیعتى «گرم» و «صفراوى» داشته باشد، بنفشه، پوست بید، تمر هندى، پوست هلیله زرد، تربد مجوّف، عنّاب، گز خوانسار یا شیرخشت مى دهم.

همچنین در همین موقع عصاره تخم خرفه، تخم گشنیز و تخم خیار تجویز مى کنم و در صورت لزوم بعضى داروهاى «خنک» دیگر هم مى دهم.

ب- هرگاه آثار حزن، اندوه و ترس که دلیل بر غلبه سودا است در این گونه بیماران فربه و چاق دیده شود در این حالت افسنتین رومى، افتیمون شامى، پوست هلیله زرد، ترنجبین و بعضى داروهاى دیگرى که لازم باشد مى دهم.

تجویز مى کنم این محلول جوشانده را روزى دو فنجان پس از صرف ناهار و شام میل کنند. چنانچه در آن شکر قرمز بریزند بهتر از شکر سفید است. صبحانه باید سبک باشد.

بین صبحانه و ناهار غذاى دیگرى خورده نشود و فقط از آب میوه و سبزى استفاده گردد.

نان برشته بهتر است. غذاها را با کره یا روغن نباتى بپزند. با رعایت دقیق این دستور ظرف سه ماه بهبود حاصل خواهد شد.

روش درمانى دکتر رنه

دکتر رنه پزشک فرانسوى مدت بیست سال به تحقیقات در زمینه علت بروز و درمان چاقى پرداخت. او مى نویسد علت بروز بیمارى چاقى از اختلال دستگاه گوارش و مسمومیت به ویژه در کبد، کلیه ها و روده ها مى باشد. به عقیده او 99% علت چاقى از مسمومیت و نیز از اختلال اعمال غدد درونى (هیپوفیز، تیروئید و تخمدان ...)، پاره اى دردهاى عصبى، فشارخون هاى غیر طبیعى و بدى جریان خون است. از جمله عوارض بد چاقى کاهش عمر انسان از پنج تا ده سال مى باشد.
درمان هائى که تاکنون براى رفع چاقى با استفاده از حمام بخار، آب جوش و پرهیز از خوردن برخى غذاها و داروهاى سمى خطرناک مى نمودند علاوه بر آنکه نتیجه اى نمى داد گاه سبب خطر و مرگ نیز مى شد و اگر هم نتیجه اى مى داد پس از مدت کوتاهى دوباره به وضع اول بازمى گشت.
دکتر رنه به کمک دستگاه الکتریکى ساده اى که روى طبقات چربى زیر پوست و طبقات عمقى اثرات زیاد دارد به درمان مى پرداخت و در مدت کوتاهى آنها را از بین مى برد. این دستگاه قادر بود به تدریج از سموم بدن به ویژه سمومى که در سلولهاى زیر جلدى انباشته شده اند بکاهد و از انباشت مجدد زیرجلدى جلوگیرى کند.
براى تأمین تناسب اندام معمولا افراد از داروهاى گوناگون استفاده مى کنند.
مؤسساتى تبلیغات براى علاج چاقى مى نمایند. روش درمانى این مؤسسات اکثرا مفید نبوده بلکه موجب خطر هم مى شود زیرا پیروى از رژیم و نرسیدن ویتامین ها و مواد لازم به بدن فعالیت بدن را کاهش داده و یا متوقف مى سازد و بیمارى هاى دیگرى را موجب گردیده و حتى باعث مرگ انسان مى شود.

 

منبع: سایت جامع طب سنتی ایران


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.