کد خبر: 56633
ف
رستاخیزی که هر سال تکرار می شود
با فرا رسیدن ایام نوروز و فصل بهار، زیبایی های عالم طبیعت جلوه گر شده و طراوت و نشاط، جهان هستی را فرا می گیرد.

به گزارش بهداشت نیوز، با فرا رسیدن ایام نوروز و فصل بهار، زیبایی های عالم طبیعت جلوه گر شده و آدمی را به یاد خالق زیبا آفرین آنها می اندازد و طراوت و نشاط، جهان هستی را فرا می گیرد. برای کسانی که تربیت شده مکتب قرآن هستند، این تحول و دگرگونی عالم، یادآور عرصه محشر و زنده شدن مردگان برای حساب است. چرا که در بینش توحیدی، زنده شدن زمین در بهار، از مظاهر و آثار رحمت الهی و نشانه ای برای قیامت و زنده شدن مردگان شمرده شده است.

آثار رحمت الهی را نظاره کن
خداوند عزیز در کتاب آسمانی قرآن، مخاطبین خود را به دیدن و نظاره این آثار رحمت امر نموده و فرموده است: «[روم/ ۵۰] به آثار رحمت الهی بنگر که چگونه زمین را بعد از مردنش زنده می‏ کند، آن کس(که زمین مرده را زنده کرد)، زنده کننده مردگان در قیامت است و او بر همه چیز تواناست.»

آثار رحمت الهی چیست؟
«اثر به معناى باقى مانده اى از چیزى است که بعد از رفتنش بماند، و به هر بیننده بفهماند که قبلا چنین چیزى مانند اثر پا، و اثر ساختمان در اینجا بوده است. و مراد از رحمت خدا بارانى است که از ابرها فرو مى ریزد، ابرهایى که به وسیله بادها گسترش یافته، و آثار باران گیاه و درخت و میوه اند که هم آثار باران و هم آثار زنده شدن زمین بعد از مردن آن  هستند. و برای همین در آیه شریفه فرمود: «نظر کن به آثار رحمت خدا، که چگونه زمین را بعد از مردنش زنده مى کند.»

زنده شدن زمین با تدبیر الهی
خداوند با تدبیر خود ابر و باران و باد را آفریده و زنده شدن زمین بعد از مردن نیز تدبیر الهی و از آثار رحمت خدا است؛ نباتات و اشجار و میوه ها از آثار زنده شدن زمین و از آثار رحمت خداوند هستند. در ادامه آیه خداوند رابه عظمت یادنموده و فرموده است: «آن(خداى تعالى)مردگان را، (چه از انسان و چه سایر جانداران) زنده می کند.»

خداوند، زنده کننده زمین مرده و مردگان است
زنده کردن مردگان، مثل زنده کردن زمین مرده است، چون در هر دو مرده اند و آثار حیات از آنها سلب شده است، در فصل بهار، زمین داراى اثر حیات شده و خداوند آن را زنده می کند، و حیات انسان و حیوان نیز این چنین است. خداوندی که مى تواند از بین چند چیز مثل هم، یکی را بعد از مردن زنده کند، چرا نگوییم که مى تواند آنها را نیز بعد از مردن زنده کند؟ بنابراین وقتى مى بینیم زمین و نبات مرده را زنده کرده، بى درنگ باید قبول کنیم که حیوان و انسان را هم مى تواند زنده کند و در پایان آیه می فرماید: «و او بر همه چیز تواناست.» و چرا خدا نتواند مردگان را زنده کند؟ در حالی که قدرت او عمومى، و غیر محدود، و غیر متناهى است، و قدرت غیر متناهى، زنده کردن مردگان بعد از مرگ را نیز شامل مى شود.»
 یکی دیگر از آیاتی که به موضوع زنده شدن مردگان اشاره دارد، آیه نهم سوره مبارکه فاطر است، خداوند در این آیه این گونه معرفی می نماید: «[فاطر/ ۹] و خداوند کسى است که بادها را مى ‏فرستد که ابرى را بر مى ‏انگیزد، آنگاه آن را به سوى سرزمینى پژمرده مى ‏رانیم، و بدان زمین را بعد از پژمردنش زنده مى ‏داریم، رستاخیز هم همین‏ گونه است.»‏ در آیه فوق، خداوند زنده شدن مردگان را، مانند زنده ساختن سرزمین مرده بر شمرده است.

قیامت را بسیار یاد کنید
حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله و سلم) در سخنان نورانی خویش، مسلمین را به زیاد یادکردن قیامت دستور داده و فرمودند: « هنگامی که بهار را دیدید، پس زنده شدن(درقیامت) را، زیاد یادکنید؛ چقدر بهار به زنده شدن(در آخرت) شباهت دارد.» بنابراین انسان باید با دیدن، این آیه بزرگ الهی(زنده شدن زمین)، زنگار غفلت را از دل زدوده و به یاد روزقیامت که مردگان برای رسیدگی به حساب زنده می شوند، افتاده و خود را برای این روز آماده نماید.

 آماده شدن برای سفر طولانی آخرت
 امام دوم شیعیان حضرت امام حسن مجتبی(علیه السّلام) درباره طولانی بودن سفر آخرت و آمادگی برای آن فرمود: «هرکه دورى راه سفر را به یاد آرد، [با توشه گرفتن] آماده شود.»  انسان بعد از مرگ راهی بسیار طولانی در پیش دارد و بهترین دخیره برای این مسیر هولناک، کارهای شایسته و اعمال نیک است که آدمی باید با انجام آن خود را در مقابل خطرات این راه، ایمن سازد.

آفرینش این مناظر زیبا بیهوده نیست
دیدن آثار رحمت الهی در فصل بهار می تواند، ذهن و فکر صاحبان بصیرت را به چنین معنای بزرگی انتقال دهد، که خالق این مناظر زیبا و سرسبز این همه زیبایی را عبث و بیهوده نیافریده است، و کسی که این سبزه ها را از دل زمین خارج می کند، در روز واقعه همه مردگان برای حساب اعمال نیک و بد زنده خواهد کرد. و این یک حقیقت قرآنی است، که در جاهای مختلف قرآن به آن اشاره شده است. بنابراین کسی که در ایام عید و شادی و ایام دیگر، این گونه فکر کند، خود را از آلوده شدن به گناهان حفظ خواهد نمود. و عید واقعی روزی است که خداوند درآن معصیت نشود.
به امید اینکه سال جدید سال پیروزی و سالی پر برکت برای مسلمین باشد.

 

منبع: رهروان ولایت


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.