کد خبر: 56583
ف
دستی که گل اهدا می کند،٬ خودش هم بوی گل می گیرد
احسان و نیکوکاری عملی است که در ثانیه ثانیه های زندگی انجام پذیر است.

به گزارش بهداشت نیوز، در روز چهاردهم اسفند ۱۳۵۷ بود که به فرمان امام خمینی نهادی با نام کمیته امداد در جهت کمک رسانی به مستضعفان و محرومان جامعه را اندازی شد تا به گوشه ای از اهداف تشکیل انقلاب اسلامی ایران٬ جامه عمل بپوشاند.

  تعداد افراد تحت پوشش  طبق آمار اعلام شده از سوی این نهاد در سال 92 نزدیک به چهار میلیون نفر بوده است که حاصل مشارکت مردم در این امر خدا پسندانه می باشد، بی شک هرعمل نیکی که با هدف جلب رضایت خداوند متعال انجام بگیرد٬ آن عمل نیکو برای رضای خداوند بوده است و قطعا تاثیرات آن را هم در دنیا و هم در آخرت خواهیم چشید، چنانکه خداوند متعال در قرآن پاداشهایی را برای آن بیان فرموده است:

۱- رضایت خداوند از نیکوکاران :
«ذاریات/16 ] در حالی که آنچه را پروردگارشان ( از نعمت های آخرت ) به آنان عطا کرده دریافت می کنند ، زیرا که آنان پیش از آن ( در دنیا ) نیکوکار بودند.»

۲-دوستی خداوند با نیکوکاران :
«‌[آل عمران/148 ] پس خداوند به آنها (نیکوکاران) ثواب دنیا و پاداش نیک آن جهان را داد و خداوند نیکوکاران را دوست دارد» ‌

۳-پاداش دنیایی برای نیکوکاران :
«‌  [نحل/28 ‌]برای کسانی که احسان می‌کنند در همین دنیا پاداشی است» ‌

۴-پشتیبانی الهی از نیکوکاران :
«‌ [عنکبوت/69 ] ‌خداوند هر آینه با نیکوکاران است» ‌

بررسی احسان و نیکو کاری در سه محیط  از زندگی
۱-در حوزه  فردی
شکی نیست که انجام هرگونه کار نیک و احسان از سوی انسان مختص به خود او می باشد و اثر هر عملی به خود او بازمی گردد، همانطور که خداوند در قرآن می فرماید : «  [اسراء /7] اگر نیکی کنید ، به خودتان نیکی می کنید و اگر بدی کنید باز هم به خود می کنید.... »بنابراین هر گونه عمل انسان چه در عقائد و چه در رفتار و گفتار و اعمال، دارای آثاری می باشد که بازگشت آن هم در دنیا و هم در آخرت به خود انسان خواهد بود.

۲-در حوزه خانواده
حوزه دیگری که برای احسان و نیکوکاری مصادیق فراوانی در قرآن و روایات ذکر شده است، حوزه خانواده می باشد؛ این آیات و روایات به اعمال و رفتار افراد خانواده با یکدیگر اشاره دارد که به مواردی از آن اشاره می کنیم :

۱-۲احسان و نیکی به پدر و مادر
یکی از مصادیق مهم احسان و نیکو کاری که در دین مبین اسلام به آن توجه ویژه ای شده است، احسان به پدر و مادر می باشد آنچنان که در موارد بسیاری خداوند متعال در قرآن نیکی به پدر و مادر را بلافاصله  بعد از ایمان به خدا ذکر برشمرده است که به نمونه ای از آن اشاره می کنیم :  «  [ اسراء / 23]  و پروردگارت (چنین)حکم کرد که جز او را مپرستید و به پدر و مادر، نیکی کنید. اگر یکی از آن دو یا هر دوی آنها در نزد تو به «سن» پیری رسند (حتی) به آنان (اف) مگو و بر آنان بانگ مزن و به نیکی با آنان سخن گوی و از (روی) مهربانی بال فروتنی بر آنان بگستران و بگو: پروردگارا! به آنان رحمت آور، چنان که (به سن) خردسالی مرا پروراندند»

۲-۲احسان و نیکی به همسر
یکی از مصادیقی که به معنای احسان و عمل نیکو بر شمرده شده است، رفتار نیک و خوب با همسر به ویژه زنان می باشد تا جایی که برای رفع اختلاف در زندگی زناشویی و حفظ آن به چشم پوشی از برخی حقوق اشاره می کند .چنانکه امام صادق علیه السلام فرموند:« رحم الله عبدا احسن فیما بیته و بین زوجته رحمت خدا بر آن بنده که با همسرش به نیکى رفتار کند، همانا خداوند زن را در اختیار او قرار داده و او را سرپرست وى کرده است.»
در جایی دیگر امیرالمومنین علی علیه السلام در مورد نیکو و زیبا صحبت کردن با همسر حتی زمانی که رفتار ناشایستی دارد می فرمایند:« فداروهن على کل حال و احسنوا لهن المقال لعلهن یحسن الفعال با زنها در هر حالى مدارا کنید (سخنان تند و زشت بر زبان نیاورید) شاید (در اثر این رفتار نیکویى شما) آنها کارهاى خود را درست کنند»

۳-۲احسان و نیکی به فرزند
اولین مکانی که کودک درآن چشم می گشاید و رشد می کند خانواده است. پدر و مادرهم به عنوان اولین مربیان کودک، شخصیت و اخلاق او را شکل می دهند. بنابراین نقش پدر و مادر در تربیت فرزندان و آموزش ارزشهای اخلاقی و اسلامی بسیار اساسی است و این آموزش صحیح محقق نمی شود مگر با اعمال و رفتار صحیح والدین، پس پدرو مادر موظفند با نیکی و احسان به فرزند این صفت نیکو را در او پرورش دهند. پیامبر اکرم صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه فرمودند :« خداوند رحمت کند پدری را که با نیکی نمودن و مهربانی به فرزندش و با آموزش دادن و ادب کردنش او را در نیکی به خود یاری می‌کند.

۳-در حوزه اجتماعی و جامعه
دین اسلام عمل نیکو را فقط در ارتباط با خدا وانجام عبادات مربوط به آن خلاصه نمی داند بلکه انسان را دریک سطح وسیع تر و مقیاس بزرگ اجتماعی می‌نگرد که در هر بعدی از ابعادش باید نکات و مسائلی را مد نظر داشته باشد. یکی از مسائلی که مورد توجه و توصیه فراوان اسلام قراردارد مسئله خدمت رسانی به مردم در حد توان می‌باشد؛ امام کاظم علیه السّلام  فرموند: « همانا مُهر قبول اعمال شما، برآوردن نیازهای برادرانتان و نیکی کردن به آنان در حد توانتان است و الا (اگر چنین نکنید)، هیچ عملی از شما پذیرفته نمی شود.»

فراموش نکنیم اسلام دین عمل است و هر شخص تا جایی که می تواند مشکلى را حل کند٬نباید کوتاهی کند.

 

منبع: رهروان ولایت


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.