کد خبر: 55842
ف
تشدید نظارت های بهداشتی بر رستوران‌های بین راهی در ایام نوروز
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، از تشدید نظارت بر اماکن و رستوران های بین راهی در ایام نوروز خبر داد.

به گزارش بهداشت نیوز: محسن فرهادی در خصوص تمهیدات لازم جهت بهداشت محیط و نظارت بر اماکن و اغذیه فروشی ها در ایام تعطیل نوروز، گفت: برنامه های نوروزی بهداشت محیط و نظارت بر اماکن و رستوران ها از پانزدهم اسفند آغاز شده و تا ۱۵ فروردین ادامه دارد. 

وی با بیان اینکه مهمترین هدف مرکز بهداشت محیط، حفظ و ارتقای سلامت شهروندان خصوصا مسافرین نوروزی است، خاطرنشان کرد: نوع عملکرد، نظارت و کنترل های ما بر روی مراکز و اماکن عمومی متفاوت است، یعنی اولین اولویت ما بر بازدید از هتل ها، متل ها، پانسیون ها، رستوران ها با تاکید بر اماکن، مساجد، رستوران ها و پمپ بنزین های بین راهی است. 

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: همکاران بهداشت محیط از ابتدا تا پانزدهم اسفندماه نسبت به هماهنگی های برون بخشی اقدام می کنند، چراکه در فعالیت های نوروزی به همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تعزیرات حکومتی، قوه قضاییه و اتاق اصناف نیاز است و در این راستا تمامی ارگان ها، برنامه های اجرایی خود را نوشته و از ۱۵ اسفندماه وارد مرحله عملیاتی می شوند. 

 فرهادی با بیان اینکه برنامه های ما از ۸ صبح تا ۸ شب به صورت ثابت و از ۸ شب تا ۸ صبح به صورت کشیک های آنکال اجرایی می شود، گفت: شماره تلفن ۱۹۰ به صورت شبانه روزی آمادگی پاسخگویی به شکایات مردم را دارد. 

وی با اشاره به اینکه تیم های بازرسی به صورت ثابت و سیار آماده فعالیت هستند، تصریح کرد: در هر ستاد دانشگاهی کشیک ثابت خواهیم داشت و کشیک های سیار نیز به صورت دونفره به بازرسی، ارزیابی و رسیدگی به شکایات در فیلد عملیاتی اقدام خواهند کرد. 

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ترتیب اولویت نظارت ها در راستای اجرایی سازی برنامه های ویژه نوروز را بیان کرد و گفت: هر چه به پایان سال نزدیک می شویم، کنترل بر آرایشگاه های مردانه و زنانه، شیرینی فروشی ها و شیرینی پزی ها افزایش پیدا کرده و بعداز تحویل سال ۹۷، بر نظارت مراکز مسافرپذیر و در ایامی مانند روز طبیعت بر بهداشت محیط تفرجگاه ها، سواحل و پارک ها تاکید خواهد شد.

وی گفت: بازرسان و همکاران بهداشت محیط، جهت نظارت بر رستوران ها و کنترل بهداشت محیط، از دستگاه های پرتابل سنجش برای کنترل دما، کنترل ph، کنترل نمک و بار میکروبی آب و غذا استفاده می کنند و انتظار می رود، مداخله همکاران ما از سال های قبل بیشتر بوده و کنترل ها افزایش پیدا کند تا برنامه هایی که در قالب طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت مورد تاکید است، با هدف ارتقای بهداشت عمومی شهروندان به کار گرفته شود.

فرهادی با بیان اینکه در استان تهران از توان دفاتر خدمات سلامت بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد، ادامه داد: در مناطقی از تهران که از پوشش ضعیف تری برخوردار است، از بازوی بخش خصوصی در راستای نظارت های بهداشتی نوروزی بهره خواهیم برد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۲۴۰ تیم عملیاتی و نظارتی در راستای اقدامات نوروزی مرکز بهداشت محیط در ایام نوروز بسیج خواهند شد که روزانه ۸۲۰ تیم دونفره از ۸ صبح تا ۸ شب فعالیت خواهند کرد و ۴۲۰ تیم نیز در مراکز بهداشت شهرستان ها و معاونت بهداشتی دانشگاهی مستقر شده و به صورت کشیک روزانه ثابت فعالیت خواهند کرد.

فرهادی با تاکید براینکه تیم های عملیاتی ملبس به یونیفروم بهداشت و آرم ۱۹۰ هستند، تصریح کرد: خودروهای بازرسان نیز پژوپارس و سمند سفیدرنگ با آرم ۱۹۰ خواهد بود.

وی درخصوص کنترل های بین راهی توضیح داد: در زمینه کنترل بر اماکن و رستوران های بین راهی چهار نکته از اهمیت بیشتری برخوردار است، اول بهداشت فردی است، یعنی افرادی که در رستوران ها و اماکن بین راهی فعالیت دارند، در درجه اول باید بهداشت فردی خود را رعایت کنند، محور بعدی رعایت بهداشت مواد غذایی، نگهداری و شست و شوی آنها است. محور سوم بهداشت تجهیزات و ظروف رستوران ها است و محور چهارم مورد تاکید بر اماکن بین راهی بهداشت سازه و ساختمان محل رستوران ها و امکان بین راهی است.

فرهادی درتوضیح سطح رسیدگی به گستره جغرافیایی کشور درجهت بهداشت محیط گفت: برای نظارت گسترده تر از دو ترفند استفتاده کردیم، اول اینکه تیم ها بسیج شده و درحالت آماده باش هستند و دوم اینکه از حداکثر توان پرسنلی مان بهره گرفته ایم و چون تیم ها به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند، انتظار می رود، این پوشش کافی باشد. از طرفی استفاده از پتانسل بخش خصوص نیز کمک شایانی در این خصوص خواهد کرد، ضمن اینکه در ایام نوروز مراکز و تفرجگاه هایی که بیشترین بازدید را دارند، مورد تاکید خواهد بود


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.