کد خبر: 54897
ف
کمک دوهزارمیلیارد تومانی مردم به مددجویان کمیته امداد
رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: کمک های مردمی در 11 ماه سال جاری به این کمیته 30 درصد افزایش یافته و دو هزار میلیارد تومان مستقیم از مردم دریافت شده است.

به گزارش بهداشت نیوز، پرویز فتاح درنشست نمایندگان فراکسیون ولایی مجلس با بیان این که قانون پنج سال است اجازه داده تا این کمیته به جامعه هدف خود وام پرداخت کند،افزود:در تبصره های بودجه امسال سه هزار میلیاردتومان به کمیته امداد اختصاص یافت که اگر این روال در گذشته نیز پیگیری می شد، اکنون وضعیت تفاوت می کرد.
وی افزود: کمیته امداد نگاهی حمایتی دارد و 18 مورد خدمت در آن ارائه می شود که یکی از آنها موضوع معیشت است. در زمینه بهداشت و درمان نیز ورود کرده که 400 میلیارد تومان در این حوزه پرداخت شده است و در بخش مسکن نیز برای هر واحد تا 70 میلیون هزینه می کند.
رییس کمیته امداد امام (ره) خاطرنشان کرد: 70 هزار مورد جهیزیه برای جامعه هدف کمیته امداد تعیین شده است، در بین افراد تحت پوشش، نرخ ازدواج از متوسط جامعه بیشتر و طلاق از متوسط جامعه کمتر است.
فتاح یادآور شد: همچنین عدم وصول وام هایی که به افراد تحت پوشش کمیته امداد پرداخت شده کمتر از دو درصد است که نشان می دهد این جامعه اقساط وام های خود را پرداخت می کند.
وی با بیان این که در تبصره 14 قانون بودجه، 4 هزار میلیارد تومان با عنوان مستمری تعیین شده بود که دولت 9 ماه آن را به حساب یارانه ها واریز و به افراد تحت پوشش کمیته امداد پرداخت کرد، اظهار داشت: کمیته امداد در دی ماه این مستمری را به افراد تحت پوشش پرداخت کرد، همچنین یارانه افراد تحت پوشش را به صورت متمرکز پرداخت می کنیم.
رییس کمیته امداد امام (ره) تصریح کرد: با وزارت مسکن توافق کردیم تا 50 هزار واحد از مسکن مهر را ما بسازیم، اگر موفق شویم 30 هزار از این واحدها را تکمیل کنیم عدد بزرگی خواهد بود که وام و بلاعوض نیز از دولت دریافت نمی کنیم.
فتاح از افزایش 50 درصدی تمایل افراد برای تحت پوشش قرار گرفتن کمیته امداد خبر داد و افزود: مقرر شده تا به 140 هزار نفر وام بدهیم ولی به سرعت رها نمی کنیم، بلکه حمایت های لازم انجام می شود تا بتوانند امور خود را پیش ببرند.
وی افزود: اگر 100 هزار نفر از اعضای تحت پوشش کمیته امداد به توانایی برای اداره امور خود برسند و از تحت پوشش خارج شوند، به همین اندازه یا بیشتر تقاضا برای تحت پوشش قرار دادن چتر حمایتی این کمیته را شاهد خواهیم بود.
رییس کمیته امداد امام (ره) با بیان این که در منابع مردمی محدودیتی برای مسائل مالی شبیه آنچه که درخصوص بودجه وجود دارد را نداریم، افزود: به هر یتیم 145 هزار تومان پرداخت می شود و این مبلغ برای ایتام تهران 320 هزار تومان است، زیرا مردم این مبالغ را پرداخت می کنند.
فتاح خاطرنشان کرد: براساس قانون کمیته امداد اجازه تحت پوشش قرار دادن زنانی که متارکه نکرده یا بدسرپرست را ندارد، اعتیاد، تصادفات جاده ای و مهاجرت به حاشیه شهرهانیز مراجعات به کمیته امداد را افزایش داده است.
وی افزود: 770 هزار یتیم زیر 18 سال، 300 هزار دانش آموز، 70 هزار دانشجو، 30 هزار خانواده هایی که سرپرست آنها در زندان است و بیماران سرطانی و صعب العلاج نیز از جمله اقشاری هستند که تحت پوشش کمیته امداد هستند.
رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: لازم است بیمه ها را توسعه دهیم، هر چند 230 میلیارد تومان برای بیمه اجتماعی در نظر گرفته شده، ولی برای منفعت مردم باید این موضوع تقویت شود.
فتاح با تاکید بر ارتباط مناسب کمیته امداد با خیریه ها و خیرین افزود: در 11 ماهه سال جاری کمک های مردمی 30 درصد افزایش یافته و دو هزار میلیارد تومان مستقیم از مردم دریافت کردیم که 100درصد آن به جیب جامعه هدف کمیته امداد رفته است.
وی ادامه داد: 320 میلیارد تومان از طریق صدقات، 300 میلیارد تومان از طریق زکات و 500 میلیارد تومان اکرام ایتام و محسنین و جشن ها به کمیته امداد رسیده است، برای رفع مشکل تغذیه 100 هزار کودک در حدود 80 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که جا دارد تا 200 هزار کودک نیز تحت پوشش قرار گیرد، زیرا در صورت عدم تغذیه مناسب این کودکان باید بعدا هزینه درمان پرداخت شود.
رییس کمیته امداد امام (ره) تصریح کرد: لازم است برای جذب صدقات نیز به صورت الکترونیکی اقدام شود زیرا مشکلاتی مانند تخریب صندوق صدقات را شاهد هستیم.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.