کد خبر: 54212
ف
به سراغ سرچشمه خوبی ها بروید
خداوند سبحان سرچشمه همه خوبیها و زیبایی ها و منشأ همه خیرات و برکات است. حضرت محمّد(صلّی الله علیه وآله) مظهر خوبیها و اسماء نیکوی پروردگار و سرچشمه اخلاق نیک و زیبا است، ایشان همه خوبیها را برای جهانیان به ارمغان آورده است. خانواده ها با رجوع به روش و زندگی پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله) می توانند خود را به فضائل اخلاقی مزین کنند.

به گزارش بهداشت نیوز، خداوند سبحان سرچشمه ی همه خوبیها و زیبایی ها و منشأ همه خیرات و برکات است. وجود او، سراسر خیر و برکت است. «خَیْرُ النَّاصِرِینَ، خَیْرُ الرَّاحِمِین، خَیْرُ الرَّازِقِین» و نامهای...از نامهای زیبای او هستند. پروردگار قادری که با دست قدرت خویش همه زیبایی های جهان را آفریده و با نیکوترین صورت تصویر گری نمود. و با فضل و حکمت خویش خیرات و حسنات را به اشرف مخلوقات حضرت محمّد(صلّی الله علیه وآله وسلّم) عطا فرمود. پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) که مظهر خوبیها و اسماء نیکوی پروردگار و سرچشمه اخلاق نیک و زیبا است؛ از جانب پروردگار همه خوبیها را برای جهانیان به ارمغان آورد.

خداوند عزیز به پیامبر اعظم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: « [نساء/ 79] هر چه از خوبیها به تو مى‏رسد از جانب خداست و آنچه از بدى به تو مى‏ رسد از خود توست و تو را به پیامبرى براى مردم فرستادیم و گواه بودن خدا بس است.» بنابراین حسنات پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) نیز از جانب خداوند تعالی است.

ائمه معصومین(صلوات الله علیهم) نیز اصل و سرچشمه همه خوبیهای عالم هستی و واسطه ی فیض الهی هستند. امام صادق علیه السلام در این باره در حدیث نورانی می فرمایند: « ما اصل هر خیر - و خوبی - هستیم و هر چه خوبیست از فروع ما و در شمار خوبی هاست: توحید و نماز و روزه و فروبردن خشم و... و دشمنان ما ریشه هر بدی هستند و هر چه پلیدی و زشتی است از فروع آنهاست. پس  دروغ و بخل و سخن چینی و قطع رحم و رباخواری و... از آنهاست؛ بنابراین دروغ گفته هر کس که می پندارد که با ماست - و از ماست - در حالی که به فروع غیر ما - و بدی ها - تعلق دارد».

در روایت دیگر این‏گونه آمده است: قال ابو عبداللّه علیه السلام: «. امام صادق علیه السلام فرمودند: «ما اصل تمام خیرها هستیم، و فروع خیر، طاعت و بندگی خداوند است و دشمنان ما، اصل تمام شرّها هستند که فرع‏های آن نافرمانی خداوند است.»

انسان برای رسیدن به خیرات باید خود را در معرض نفحات رحمت الهی قرار داده و به درگاه الهی اظهار نیاز کند؛ چرا که همه ی خیر به دست او است. خداوند سبحان خطاب به پیامبر رحمت (صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: «[آل عمران/ 26] بگو: «بار الها! مالک حکومتها تویی، به هر کس بخواهی، حکومت می‏بخشی، و از هر کس بخواهی، حکومت را می‏گیری، هر کس را بخواهی، عزت می‏دهی، و هر که را بخواهی خوار می‏کنی. تمام خوبیها به دست توست، تو بر هر چیزی قادری.»

حضرت موسای کلیم (علیه السلام) نیز بعد ازخروج از مصر ازخداوند درخواست خیر نمود. حضرت هنگامی که متوجه جانب مدین شد، گفت: «امیدوارم پروردگارم مرا به راه راست هدایت کند. و هنگامی که به (چاه) آب مدین رسید، گروهی از مردم را در آنجا دید که چهارپایان خود را سیراب می‏ کنند، و در کنار آنها دو زن را دید که مراقب گوسفندان خویشند (و به چاه نزدیک نمی شوند، موسی) به آنها گفت: کار شما چیست ؟ (چرا گوسفندان خود را آب نمیدهید؟) گفتند: ما آنها را آب نمی‏دهیم تا چوپانها همگی خارج شوند، و پدر ما پیر مرد سالخورده ای است.»

«  [قصص/ 24] موسی به (گوسفندان) آنها آب داد، سپس رو به سوی سایه آورد و عرض کرد پروردگارا! هر خیر و نیکی بر من فرستی من به آن نیازمندم!» و پروردگار مهربان نیز عنایت ویژه ای به حضرت موسی(علیه السلام) نموده و زمینه ازدواج و شغل ایشان را فراهم کرد. و این داستان برای جوانانی که به فکر شغل و ازدواج هستند می تواند یک درس آموزنده باشد که علاوه بر سعی و کوشش، خداوند روزی دهنده و توانا را فراموش نکرده و از او طلب خیر کنند.

بنابراین انسان باید چشم طمع خود را از دیگران قطع نموده و فقط چشم امید به دست پر از خیر و بخشش خداوند مهربان که سرچشمه خوبیها است، داشته باشد و از  او طلب خیر نماید، چرا که او بر این خیر رسانی قادر و تواناست.

«[انعام/ 17] اگر خداوند زیانی به تو برساند هیچکس جز او نمیتواند آن را برطرف سازد و اگر خیری به تو رساند او بر همه چیز توانا است (و هر نیکی از قدرت او ساخته است»

 

منبع: رهروان ولایت


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.