کد خبر: 53723
ف
 خشونت علیه کادر درمان
اگر محیط درمانی محل رفتارهای خیابانی باشد چه پیامدهایی خواهد داشت؟

به گزارش بهداشت نیوز، خشونت در جامعه به یک پدیدهٔ فزاینده بدل شده است. سطح و گستردگی کنونی خشونت قابل قبول نمی‌باشد و مهمتر آنکه مردم عادی در حال خو گرفتن و تغییر الگوی رفتاری (توجیه کردن در اصطلاح عوام) هستند. اینکه یک جدال به نفع چه کسی تمام می‌شود در بعد اجتماعی اهمیتی ندارد زیرا در هر صورت افراد بطور مستقیم و غیر مستقیم قربانی «فرهنگ خشونت» می‌شوند. در این نوشتار نشان می‌دهم که اگر این روند پزشکان را متاثر کند چه نتایجی به بار خواهد آورد.
 
پزشکان با حالات فوق‌العاده و بحرانها بیگانه نبوده و از روشهای «طب سوانح» استفاده می‌کنند. این قسمت از طب اورژانس، وقتی فعال می‌شود که ضیق منابع وجود دارد و یا خود سیستم پزشکی در خطر آسیب دیدن باشد؛ مانند میدان جنگ. در این موقعیتها پزشک نمی‌تواند دست به «بهترین اقدام برای بیمار» بزند بلکه ناچار است به پارامترها و اولویتها از جمله امنیت خود توجه کند. هرچند وقتی پزشکان وارد مناطق بلا دیده می‌شوند از این نوع طب استفاده می‌کنند، اما اگر بلایا وارد بیمارستان شوند نیز همان قاعده برقرار خواهد بود. روز گذشته وزیر بهداشت هنگام عیادت از پزشکی که در حین انجام وظیفه، مورد هجوم اشرار قرار گرفته بود به همین نکته اشاره کرده و تجویز می‌کند: "شما که دیدی مریض داره اکسپایر میشه، خودت رو یواش یواش میکشیدی کنار"

امیدوارم خواننده متوجه شده باشد که قصد من پیشبینی آینده نیست بلکه متذکر شدن یک نکته ساده است که اگر شرایط فوق‌العاده بر بیمارستانها حاکم شود، تصمیمات پزشک از «جان بیمار» به سوی «اولویتها» تغییر کرده و بیش از همین افرادی که شغل پر خطر دارند از «کنار کشیدنها» صدمه خواهند دید. یک مثال بارز منظور مرا روشن خواهد کرد:

سال ۷۸ یکی از شخصیتهای معروف در تهران مورد اصابت گلوله به سر قرار می‌گیرد. هنگامیکه به بیمارستان منتقل می‌شود علائم حیاتی نداشته و مرده اعلام می‌شود. یکی از پزشکان اورژانس، بر خلاف نظر تمامی اساتید «خود را کنار نکشید» و دست بکار احیای وی می‌شود، و در کمال ناباوری، این اقدام شجاعانه باعث شد که علیرغم صدمات شدید، هنوز زنده باشد.

آیا وقت آن نیست که اجازه ورود خشونت به محیط درمانی گرفته شده و اجازه داده شود کادر درمانی به وظیفه خود در کمال آرامش و تلاش اقدام کنند یا پزشکان هم از پی مقامات امنیتی، انتظامی و قضایی خود را یواش یواش کنار بکشند؟ اینکه پزشکان در آینده چه روندی را دنبال خواهند کرد انتخابی است که به تلاش مسئولین کشور بستگی دارد.

 

منبع : دکتر حامد یحیی‌زاده

پزشکان وقانون

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.