کد خبر: 53622
ف
خدا با ماست اگر...
انسان همواره در زندگی پر فراز ونشیب خود و در کوران حوادث بدنبال تکیه گاهی است. خداوند آن تکیه گاهی است که عبادت، پرداخت حقوق مالی و ولایت پذیری سه عامل مهم در همراهی او با ماست.

به گزارش بهداشت نیوز، انسان همواره در زندگی پر فراز ونشیب خود و در کوران حوادث بدنبال تکیه گاهی است تا به پشت گرمی و حمایت او لحظه های سخت و حوادث ناگوار را پشت سر گذاشته و به سلامت از آنها عبور کند.

نیاز به تکیه گاه از جمله نیازهای فطری انسان است که در اثر القاء شیاطین و هواهای نفسانی از مسیر فطری خود منحرف می شود و نتیجه ای جز رو آوردن به بت ها و خدایان دروغین، سحر و جادو، عرفان های نوظهور و گمراهی از مسیر حق و حقیقت ندارد.

اما اگر این نیاز فطری به صورت صحیح پاسخ داده شود؛ در واقع لبیک به هدایت اولیه و عمومی است؛ که خداوند در فطرت هر کس قرار داده است.

مرحوم علامه طباطبایی در ذیل آیه « [بقره/5] آنان برخوردار از هدایتى از سوى پروردگار خویشند» درباره هدایت اولیه که نتیجه فطرت سالم و هدایت ثانویه ناشی از آن است چنین آورده:

« این وجدانى همه ما است که اگر فطرت کسى سالم باشد، ممکن نیست که به این حقیقت اعتراف نکند، که من موجود محتاجم، و احتیاجم به چیزى است که خارج از ذات خودم است و آن امر و آن چیز، امرى است که سلسله همه حوائج بدو منتهى میشود، شخص سلیم الفطره بعد از آنکه بچنین موجودى غیبى ایمان آورد، و اعتراف کرد، فکر مى کند که این مبداء که حتى دقیقه اى از دقائق از حوائج موجودات غافل نمی ماند چگونه ممکن است از هدایت بندگانش غافل بماند، و راه نجات از اعمال مهلک ، و اخلاق مهلک را بآنان ننماید؟ این سوال و سئوالات دیگرى که از آن زائیده میشود سر از مسئله توحید و نبوت و معاد در مى آورد.»

و این ایمان و هدایت اولیه سبب می شود تا خداوند بواسطه ی سعی و تلاش افراد در شناخت حق بر ایمان آنها بیفزاید. خدای متعال درباره اصحاب کهف که در محیطی مشرک رشد و نمو یافته بودند می فرماید:«[کهف/13]آنان جوانانى بودند که به پروردگارشان ایمان آورده بودند و بر هدایتشان افزودیم.»

چنین افرادی در این مسیر به جایی می رسند که تکیه گاه آنها تنها خدای متعال می شود و این همان خواست خداوند از مومنین است «[آل عمران/122]و مؤمنان باید تنها بر خدا توکل کنند» لذا خداوند نیز همواره و در همه جا یار و مددکار آنهاست و همه ذرات عالم را نیز در خدمت آنها قرار می دهد.

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرماید:«کسی که برای خدا باشد خدا برای اوست»داستان به آتش افکندن حضرت ابراهیم(علیه السلام) و درخواست او تنها از خداوند از نمونه های عالی اینگونه افراد است.

حال سوال اساسی این است که در چه صورتی و چه زمانی خداوند همراه ما خواهد بود؟ جواب این سوال را باید از لابه لای آیات قرآن که خود کتاب هدایت برای افرادی است که به دنبال یافتن هدایت اولیه رفته اند جستجو کرد. خدای متعال در سوره مائده شرایط همراهی خود را بیان داشته و در ضمن آن پاداش عاملان وعذاب تارکین را بیان داشته است.

«و خدا فرمود: «من با شما هستم.» اگر نماز برپا دارید و زکات بدهید و به فرستادگانم ایمان بیاورید و یاریشان کنید و وام نیکویى به خدا بدهید، قطعاً گناهانتان را از شما مى‌زدایم، و شما را به باغهایى که از زیر [درختان‌] آن نهرها روان است در مى‌آورم. پس هر کس از شما بعد از این کفر ورزد، در حقیقت از راه راست گمراه شده است.»

به نظر می رسد که هر یک از موارد ذکر شده در این آیه شریفه نماینده ی بخشی از عوامل سعادت انسان است:نماز نماینده عوامل عبادی،زکات و کمک به نیازمندان نماینده حقوق مالی و ایمان به رسولان الهی و کمک به آنها نشان ولایت پذیری هستند.

بنابراین عبادت، پرداخت حقوق مالی و ولایت پذیری سه عامل مهم در همراهی خداوند با ماست که هر زمان این شرایط سه گانه در کسی جمع شود قطعا یاری و مدد الهی را به همراه خواهد داشت.

ما در اینجا این سه عامل را به صورت خلاصه بیان می کنیم:

عبادت

یکی از شروط اساسی همراهی ومعیّت خداوند عبادت و بندگی اوست. بنابراین اگر کسانی بنده ی خدا نبوده و در بند شیطان، هوای نفس و قدرتهای مادی بودند بناچار ولایت رسولان الهی و یاری آنها را نیز نمی پذیرند و بعضا در جبهه مقابل آنها قرار می گیرند و در این حال هرچند اهل کمک به نیازمندان هم باشند آنها را از رحمت خداوند دور کرده و هر روز به عذاب خوار کننده ی الهی نزدیکتر میکند.

لذا باید طوق بندگی خداوند را به گردن انداخت و دائما مراقبه نمود تا شیطان و یاران جنی وانسی او ما را از این مسیر جدا نکنند زیرا شیطان قسم یاد کرده که همه ی فرزندان حضرت آدم (علیه السلام ) را گمراه کند. « شیطان‌گفت: پس به عزّت تو سوگند که همگى را جداً از راه به در مى‌برم»

حقوق مالی

خمس، زکات و کمک به نیازمندان که در اینجا به عنوان « قرض الحسنه به خداوند» از آن یاد شده عوامل اقتصادی هستند که خداوند مردم را موظف به پرداخت آنها کرده است.در آیات متعددی از قرآن کریم امر به پرداخت زکات شده که در 29 مورد به همراه نماز ذکر شده که نشان از ان دارد که از دیدگاه خدای متعال هیچکدام از عبادات بدون پرداخت حقوق مالی الهی عامل معراج انسان نیستند بلکه آن دو مانند دو بال یک پرنده هستند که باعث پرواز تا ملکوت می شوند و به تنهایی عامل گمراهی و هلاکت خواهند بود.

ولایت پذیری

پذیرش ولایت رسولان الهی و یاری آنها تابعی از پذیرش عبودیت و بندگی خداوند است، لذا کسانی که عبد شیطان، هوای نفس و خدایان باطل دیگر هستند به راحتی زیر بار ولایت پیامبران الهی و اطاعت از آنها نمی روند در صورتی که خداوند در قرآن به رسولان خود وعده داده که آنها را یاری کند« [غافر/51] در حقیقت، ما فرستادگان خود و کسانى را که گرویده‌اند، در زندگى دنیا و روزى که گواهان برپاى مى‌ایستند قطعاً یارى مى‌کنیم»

بنابراین ما برای آنکه نصرت و همراهی خداوند را برای خود بخریم باید بهای آن یعنی پذیرش ولایت رسولان او را بپردازیم و با جان و دل پای این میثاق الهی بایستیم.

نتیجه

کسانی که ولایت رسولان الهی واولیاء او را می پذیرند و با جان و دل به آن وفادار می مانند، حقوق مالی الهی را به تمامه پرداخت می کنند و در عبودیت و بندگی استوار بوده، تنها او را عبادت می کنند، تنها از او یاری می جویند و تنها بر اوتوکل می کنند در دنیا یاری و نصرت و غفران الهی و در آخرت بهشت رضوان او را برای خود بدست آورده اند«لَّ[مائده/12] قطعاً گناهانتان را از شما مى‌زدایم، و شما را به باغهایى که از زیر [درختان‌] آن نهرها روان است در مى‌آورم»

اما آنها که با فطرت الهی خویش به مخالفت بر می خیزند ضمن آنکه از نصرت الهی و عدم غفران گناهان خویش بی بهره می مانند و در مسیر ضلالت طی طریق می کنند مورد لعنت خداوند نیز قرار گرفته از رحمت او دور می شوند و دلهای آنها دچار قساوت می شود ودیگر آیات قرآن که برای افراد دارای فطرت سالم مایه ی هدایت است در هدایت آنها به سوی سعادت و کمال تأثیری ندارد و باید خود را برای تحمل عذاب سخت الهی آماده کنند.«[بقره/175]آنان همان کسانى هستند که گمراهى را به [بهاى‌] هدایت، و عذاب را به [ازاى‌] آمرزش خریدند، پس به راستى چه اندازه باید بر آتش شکیبا باشند! »

 

منبع: رهروان ولایت


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.