کد خبر: 52193
ف
نقاط ضعف وقوت بودجه 97 در بخش سلامت
تشریح نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه 97 در بخش سلامت در گفت‌وگو با محمدنعیم امینی‌فرد عضو کمیسیون تلفیق مجلس

به گزارش بهداشت نیوز؛

سوال: شما در مجموع مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه 97 در بخش سلامت را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا گزارشی که از این کمیسیون به صحن مجلس ارائه شده، می‌تواند پاسخگوی نیازها و انتظارات حوزه سلامت کشور باشد؟
اگر ما یک نگاه حداکثری به لایحه بودجه داشته باشیم، طبعا بسیاری از انتظارات منطقی بخش بهداشت و درمان و جامعه پزشکی برآورده نشده و کمیسیون تلفیق در موارد قبل توجهی نتوانست به اجماع برسد. درعین‌حال نمی‌توانیم از امکانات خوبی که در اختیار حوزه سلامت قرار داده شده هم بگذریم. به‌هرحال اگر بخواهیم با یک نگاه واقع‌بینانه به مصوبات کمیسیون تلفیق بنگریم، نظر من درمجموع مثبت است به دلیل همراهی‌هایی که کمیسیون تلفیق در بسیاری موارد انجام داد ولی همانطور که اشاره کردم، همچنان مشکلات قابل توجهی در لایحه بودجه 97 وجود دارد.


سوال:لطفا چند مورد از این مشکلات را بیان کنید.
به عنوان مثال من علامت‌هایی که به نخبگان کشور داده شد را جزو نقاط ضعف این گزارش می‌دانم. مهم، افزایش حقوق و درآمد افراد نیست. مهم، علامت‌ها و پالس‌هایی است که ما به سمت این افراد می‌فرستیم. عدم افزایش حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، یک نمونه از این علامت‌ها است. مالیات 35 درصدی که بر درآمد پزشکان در بخش خصوصی و دولتی در نظر گرفته شده هم جزو نقاط ضعف این لایحه است. این موضوع در طرح پلکانی پرداخت هم وجود دارد و دو نوع مالیات هم نمی‌توان بر درآمد پزشکان وضع کرد. دیگر اینکه باتوجه به اثرات سوء مصرف بیش از حد حامل‌های انرژی، رویکرد محافظه‌کارانه‌ای که ما در ارتباط با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شاهد آن هستیم، می‌تواند یکی دیگر از نقاط ضعف این لایحه باشد. ضمن اینکه در این نوع قیمت‌گذاری، وجه عدالت اجتماعی هم برای کم‌‌مصرف‌ها و پرمصرف‌ها نادیده گرفته می‌شود. مورد دیگر، نگاه‌های منطقه‌ای است که گاهی در تصویب بندهای این لایحه دیده می‌شود. به‌هرحال ما به عنوان نمایندگان ملت باید نگاه فراگیرتر، ملی و استراتژیک داشته باشیم.
اینها بعضی از نقاط ضعف لایحه بودجه 97 در بخش سلامت است. درعین‌حال نباید انتظار داشته باشیم که همه مشکلات مملکت در یک لایحه بودجه یک ساله کاملا حل شود.


سوال:به این ضعف‌هایی که شما اشاره کردید، شاید بتوان عدم تصویب پیشنهاد افزایش مالیات بر محصولات دخانی را هم اضافه کرد. چون کمیسیون با این پیشنهاد موافقت نکرد و درنهایت این موضوع به دولت ارجاع شد تا براساس برنامه ششم توسعه عمل شود. درست است؟
بله یکی از نقاط ضعف لایحه بودجه همین مسئله است. متاسفانه ما در ارتباط با کالاهای آسیب‌رسان به سلامت به بهانه حمایت از تولید ملی با مقاومت نمایندگان کمیسیون تلفیق روبه‌رو شدیم. عدم تصویب عوارض بر کالاهای دخانی هم یکی از نمونه‌های این مقاومت‌های بود. کالاهای آسیب‌رسان به سلامت است. البته با تلاش‌هایی که صورت گرفته، قرار بر این شده که این مسئله مجددا امروز (چهارشنبه) در کمیسیون تلفیق مطرح شود. ما هم امیدوار هستیم که دست کم، یک نتیجه حداقلی در ارتباط با این موضوع به دست آوریم.


سوال:آقای دکتر! منشاء این مقاومت‌ها‌ کجاست. مثلا درمورد همین موضوع مالیات بر سیگار، وقتی خارج از مجلس در جلساتی با نمایندگان صحبت شده و استدلال‌های موجود برای آنها بیان می‌شود، اکثریت قاطع آنها دلایل را می‌پذیرند و حداقل این است که نرمش نشان می‌دهند ولی وقتی همان پیشنهادات در کمیسیون مطرح می‌شود، رای نمی‌آورد. مشکل چیست؟
ببینید در تصویب یک پیشنهاد چندین عامل دخیل هستند. یکی اینکه موافقین و مخالفین چقدر بتوانند تلاش کنند. عامل دیگر نظر مرکز پ‍‍ژوهش‌های مجلس به عنوان یک نظر تخصصی است و عامل دیگر هم نظر دولت در زمینه آن پیشنهاد است. در موضوع وضع مالیات بر مواد دخانی وقتی دولت صراحتا اعلام می‌کند که با افزایش مالیات بر سیگار مخالف است و این کار را به ضرر تولید ملی، باعث ایجاد بیکاری و کاهش میزان اشتغال می‌داند، طبعا بر نظر نمایندگان تاثیر می‌گذارد.


سوال:وقتی شما از دولت یاد می‌کنید، منظورتان سازمان برنامه و بودجه است. درباره وضع مالیات بر سیگار، نظر این سازمان با نظر وزارت بهداشت متفاوت بود؟
بله. نظر سازمان برنامه و بودجه با نظر وزارت بهداشت متفاوت بود. ضمن اینکه نمایندگان وزارت بهداشت حق حضور در جلسات کمیسیون تلفیق را ندارند.


سوال:اینکه گفته می‌شود در تصویب لوایح بزرگی مانند لایحه برنامه یا بودجه، لابی‌های سنگینی می‌شود و از جاهای مختلف به‌خصوص مراکز اقتصادی فشار زیادی به نمایندگان وارد می‌شود و یا حتی در برخی موارد، پای تهدید و تطمیع به میان می‌آید، تا چه اندازه قرین به صحت است؟
من حقیقتا به تهدید و تطمیع که اعتقادی ندارم. حداقل در قالب کمیسیون تلفیق مطلقا چنین مواردی را شاهد نبوده‌ام. تهدید که عملا امکانپذیر نیست؛ تطمیع را هم من دور از شان امنای ملت می‌دانم. اما قطعا مشکلاتی وجود دارد و شاید مهمترین این مشکلات، مربوط به زمانی است که نگاه‌های بخشی بر تصمیمات سایه‌افکن می‌شود. مثلا در فلان منطقه یک کارخانه دخانیات وجود دارد. مدیریت و کارگران آن کارخانه در چنین مواقعی به نمایندگان‌شان به هرنحوی که منافع‌شان در نظر گرفته شود، ‌فشار می‌آورند. این قبیل فشارها وجود دارد ولی حداقل من اعتقادی به اینکه نمایندگان مورد تهدید یا تطمیع واقع می‌‌شوند ندارم.


سوال:به مواردی از نقاط ضعف لایحه اشاره کردید. نقاط قوت لایحه بودجه درارتباط با حوزه سلامت چیست؟
ما تلاش کردیم امسال به عنوان نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان و به نوعی به عنوان نمایندگان جامعه پزشکی حضور موثری در کمیسیون تلفیق داشته باشیم و در همه تصمیماتی که اتخاذ شد، مشارکت داشتیم. از طرفی برای اینکه فضا را مناسبتر کنیم، اقدام به تشکیل کمیته سلامت کردیم که با حضور نمیاندگان بهداشت و درمان و اعضای دیگری از کمیسیون تلفیق شکل گرفت تا این شائبه ایجاد نشود که ما نگاه صنفی به موضوعات داریم. این کمیته چندین جلسه مفصل با نمایندگان کمیسیون بهداشت، دکتر نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، دکتر هاشمی وزیر بهداشت، سازمان‌های بیمه‌گر و نمایندگانی از دولت مانند معاونت سازمان برنامه و بودجه که می‌تواند نقش مهمی داشته باشد، برگزار کرد. یکی از اهداف ما هم این بود که به نمایندگان مجلس بقبولانیم که ما فقط رویکرد هزینه‌‌ای نداریم و دغدغه صرفه‌جویی و مصرف بهینه منابع را هم داریم. لذا چندین حکم در لایحه آوردیم که بیشتر در زمینه کنترل هزینه‌ها است. مثل اینکه به دولت تکلیف کردیم تا جایی که می‌تواند، خدمات گلوبال را بیشتر تعریف کند؛ بر سیستم ارجاع تاکید موکدی شد؛ به دولت تاکید کردیم که همپوشانی‌هایی که وجود دارد را حتما حذف کند؛ و احکام دیگری که بیشتر جنبه صرفه‌جویی و مصرف بهینه منابع داشت.


در زمینه ردیف‌ها هم ما توانستیم ردیف یک درصد ارزش افزوده را تضمین کنیم و از 5200 میلیارد تومان به 5900 میلیارد تومان ارتقا دادیم؛ همچنین ده‌درصد هدفمندی یارانه‌ها را تضمین کردیم و صراحتا مقرر کردیم که حتما باید در قالب موافقتنامه‌هایی که با وزارت بهداشت رد و بدل می‌شود و در اموری که قانون هدفمندی یارانه‌ها با آن اشاره دارد، هزینه شود؛ همچنین در ارتباط با بدهی انباشته بیمه سلامت در کمیسین تلفیق اقدام مهمی انجام شد. پیشنهاد ما که رای آورد این بود که 7500 میلیارد تومان اوراق قرضه و اسناد برای تسویه حساب بدهی‌های انباشته بیمه سلامت در اختیار این سازمان قرار داده شود. ضمن اینکه ما موفق شدیم از محل صندوق ذخیره ارزی، 100 میلیون دلار برای واکسن پنوموکوک و روتاویروس اختصاص دهیم؛ همچنین سهم وزارت بهداشت را از بودجه‌ای که برای پژهش درنظر گرفته شده تضمین کردیم.
البته خود شما توجه دارید که همه این مواردی که عرض کردم، در صحن کمیسیون تلفیق بودجه 97 تصویب شده و لازم است که در مرحله بعدی در صحن علنی مجلس هم به تصویب نمایندگان برسد. ضمن اینکه ما حتما باید در این روزهای باقیمانده به تلاش خودمان ادامه دهیم و سعی کنیم تا حدی که امکان دارد با جلب نظر نمایندگان مردم، مشکلاتی که وجود دارد مثل منابع پزشک خانواده که درحال حاضر با هزار میلیارد تومان کسری مواجه است را حل و فصل کنیم.


سوال:اگر همین موادی که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده در صحن مجلس هم بی‌کم و کاست به تصویب نمایندگان برسد، نیازهای حوزه سلامت را تامین می‌کند و مثلا سازمانی مانند بیمه سلامت می‌تواند حداقل بخشی از بدهی‌های انباشته خودش را پرداخت کند؟ یا اینکه ما سال آینده هم در بخش‌های مختلف مثل وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر با کسری منابع مواجه خواهیم بود؟
درمورد بدهی‌های انباشته بیمه سلامت اگر همان 7500 میلیارد تومان اوراق قرضه‌ای که ما پیش‌بینی کرده‌ایم به اضافه اعتباراتی که دولت در لایحه در نظر گرفته، به تصویب نمایندگان برسد، حداقل 80 درصد این بدهی‌ها قابل تادیه است. اما در بقیه بخش‌ها ما حتما با کسری مواجه خواهیم بود. باتوجه به اینکه ما برای استخدام‌شدگان سال گذشته، سال فعلی و سال آینده نتوانستیم منبعی تهیه کنیم و از طرفی برخلاف گذشته که درآمد حاصل از کسورات مالیات پلکانی به حساب درآمدهای اختصاصی واریز می‌شد، مالیات در نظر گرفته شده برای پزشکان به درآمدهای عمومی واریز می‌شود و وزارت بهداشت هیچ دسترسی به منابع عمومی ندارد. بنابراین پیش‌بینی من این است که اگر این طرح اصلاح نشود، حتما اداره بیمارستان‌های ما در سال آینده با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.


سوال:آقای دکتر ارزیابی شما از فضای عمومی مجلس چیست؟ پیش‌بینی می‌کنید که وضعیت بودجه حوزه سلامت به خصوص در بخش منابع، پس از طرح در صحن، بهبود پیدا می‌کند یا احیانا از این که هست هم کمتر می‌شود؟
ببینید من صراحتا عرض می‌کنم که نگاه مجلس نسبت به حوزه سلامت، آنچان مثبت نیست و حتی نسبت به سال گذشته مقداری منفی‌تر شده است. ما سعی می‌کنیم با گفت‌وگوی رودررو همکارانمان در مجلس را قانع کنیم که این اعتبارات واقعا در جهت کاهش هزینه‌ها و پرداختی از جیب مردم است؛ اما متاسفانه تلقی نادرستی در بین نمایندگان وجود دارد و اینطور برای آنها جا انداخته شده که این منابع صرفا برای پزشکان استفاده می‌شود که تصور نادرستی است. من فکر می‌کنم اگر بتوانیم با کمک بقیه همکارانمان در کمیسیون بهداشت و درمان این فضا را مدیریت کنیم، قسمت اعظم پیشنهاداتی که در کمیسیون تلفیق رای آورده، حتما با اقبال اکثریت نمایندگان هم مواجه خواهد شد.
من صحبتی هم با اعضای محترم جامعه پزشکی سراسر کشور دارم. باتوجه به اینکه جامعه پزشکان، جامعه فرهیخته‌ای است و جزو گروه‌های مرجع به شمار می‌رود، اعضای جامعه پزشکی در سراسر کشور با نمایندگان محترم مجلس در شهرهای مختلف حتما تماس داشته باشند و نقاط ضعف و قوت لایحه را به این عزیزان یادآوری کنند. قطعا این تلاش‌ها و صحبت جامعه پزشکی سراسر کشور با نمایندگان، می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

منبع: روزنامه سپید

 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.