کد خبر: 50812
ف
رئیس خانه یا کارمند اداره؟
پس از تولد نوزاد، مادر نخستین فرد خانواده است که با کودک خود تماس مستقیم دارد.در واقع، زندگی کودک با ارتباط زیستی میان او و مادرش آغاز می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، پس از تولد نوزاد، مادر نخستین فرد خانواده است که با کودک خود تماس مستقیم دارد.در واقع، زندگی کودک با ارتباط زیستی میان او و مادرش آغاز می شود.
این ارتباط، نه تنها در رفع نیاز های کودک موثر است، بلکه بر حالات روانی و عاطفی وی نیز تاثیر می گذارد. در اصل، رشد طبیعی و روانی کودک در درجه ی نخست به وجود مادر وابسته است و تا مدت طولانی، وی عمده ترین نقش را در زندگی کودک ایفا می کند.
طبیعی است که مادران شاغل نمی توانند مثل مادران خانه دار به کودکان خود رسیدگی کنند؛ زیرا مادر چندین ساعت را در روز از فرزندش دور است و در کنار خستگی جسمی و ذهنی ناشی از کار، مسئولیت خانه و خانه داری را نیز بر عهده دارد.در نتیجه، آغلب فرصت کمی دارد که در اوقات باقی مانده ی روز به کودک خود به اندازه ی کافی و لازم رسیدگی کند.
البته درباره ی میزان تاثیر اشتغال مادران شاغل بر رشد فرزندان و مقایسه ی آن با نقش مادران غیر شاغل،نمی توان از جنبه های دیگر غافل ماند و باید همه ی عواملی را که احتمالا بر روند رشد تاثیر دارند، مشخص کرد.
برای مثال،مادر شاغلی که شخصیت و شایستگی او برای مادری در سطح مطلوبی است، باید با مادر غیرشاغلی که همین ویژگی را دارد مقایسه کرد.بی شک در موارد بسیاری، مادر غیر شاغل بهتر می تواند به نیاز های عاطفی، اجتماعی و شخصیتی کودک خود پاسخ دهد.بر عکس،مادری که پس از چندین ساعت کار و کوشش در خارج از منزل، خسته به منزل بر می گردد،نمی تواند برای انجام دادن این مهم، آن گونه که شایسته است اقدام کند.
باتوجه به اینکه کودکان در مراحل مختلف تحول روانی و رشد جسمانی، ویژگی های متفاوتی دارند، واکنش های آنها به حضور کم رنگ مادر متفاوت خواهد بود.برای مثال،اگر کودک را پیش از دو سالگی به پرستار یا فردی جز مادر بسپاریم و او در نگه داری از کودک ناموفق باشد،با واکنش هایی مانند اضطراب جدایی با نشانه های وحشت زدگی همراه با ناراحتی های جسمانی مانند اسهال ،تهوع ،استفراغ و ...روبه رو می شویم.
بنابر نظریه ی باولبی ،نخستین رابطه ی عاطفی کودک با مادر اهمیتی حیاتی دارد.کودک به برقرار کردن پیوندی پایدار نیاز دارد و اگر این پیوند به گونه ای برگشت ناپذیر قطع شود یا هرگز به گونه ای رضایت بخش برقرار نشود،چه بسا از آن پس رشد جسمانی ،ذهنی و اجتماعی کودک به صورت دائمی آسیب ببیند.شواهد نشان می دهد اگر کودک طی سه سال نخست زندگی، امکان نیابد به مادر یا جانشین مادر که ثابت باشد دل ببندد، چه بسا شخصیتی بی عاطفه یا جامعه ستیز پیدا کند.(گزیده ای از کتاب - صفحه 28)

در بحث اشتغال زنان، از سویی سنت های ریشه دار اجتماعی و دینی، زنان را به سوی حفظ ارکان خانواده دعوت می کند و از سوی دیگر، نیازهای واقعی یا کاذب دنیای پرهیاهوی امروز، آنان را به حضور هر چه بیشتر در جامعه و اشتغال در مراکز مختلف کاری فرا می خواند.

منبع: سایت حرم مطهر رضوی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.