کد خبر: 50272
ف
ضعف و قوت پژوهش‌های قرآن و سلامت
رئیس سابق مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با تأکید بر نیازمندی اجتماع به پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآن و سلامت به تشریح نقاط ضعف و قوت پژوهش‌های قرآن و سلامت پرداخت.

به گزارش بهداشت نیوز، مصطفی عباسی مقدم رئیس سابق مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت تحقیقات و پژوهش‌های میان‌رشته‌ای در قرآن و سلامت اظهار کرد: در عرصه‌های بین رشته‌ای نیازمند تحقیقات بین رشته‌ای قرآنی هستیم، در حال حاضر معضلات اجتماعی بسیاری وجود دارد که در سایه قرآن و عترت و با تکیه بر آموزه‌های اسلامی می‌توان راهکار‌هایی برای حل آن‌ها پیدا کرد.


وی تصریح کرد: بسیاری از مسائل روانشناختی، مباحث خانواده و موضوع‌های عرصه سلامت را می‌توان با استفاده از مباحث قرآن و عترت بررسی کرد و به عبارتی دیگر از تحقیقات بین رشته‌ای قرآنی برای ارتقای بهداشت فردی، خانوادگی و اجتماعی استفاده کرد.


عباسی مقدم در ادامه به بررسی نقاط قوت و ضعف پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآن و سلامت پرداخت و گفت: آنچه تا کنون در دانشگاه‌ها شاهد آن بودیم برگزاری یک سلسله نشست‌ها و انجام تحقیقاتی بوده که در قالب همایش‌ها و نوشتن مقالات و طرح‌های پژوهشی به صورت مقطعی بوده است.


وی ادامه داد: این تحقیقات و پژوهش‌ها، فاقد انسجام بوده و از یک حرکت رو به جلو به سوی هدف خاصی برخوردار نبوده است. بسیاری از این اقدامات حرکت‌های پراکنده، غیر منسجم و هر از گاهی بوده که به صورت متفرقه انجام شده است.


عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان بیان کرد: این پژوهش‌ها و اقدامات با این وضعیت نمی‌توانند اهداف بلند و گسترده پژوهش‌های قرآن و طب را به عمل برسانند اگر انتظار داشته باشیم این تحقیقات به نتیجه برسد باید دارای یک فرایند معین، برنامه‌ریزی شده و چند مرحله‌ای باشند.


عباسی مقدم پیشنهاد داد: برای اینکه بتوانیم این ضعف‌ها را شناسایی کنیم نخست باید سوژه‌های خوب را شناسایی کرده و به طبع آن تحقیقات بنیادین و میدانی شکل گیرد، برای عملیاتی کردن ادعا‌های نظری در حوزه قرآن و سلامت ما نیازمند تحقیقات میدانی هستیم چرا که باید نخست این ادعا‌ها اثبات بشوند سپس مورد آزمایش و ارزیابی قرار بگیرند.


رئیس سابق مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت بیان کرد: قوام گرفتن و گسترش این تحقیقات نیازمند یک سیستم و سامانه اجرایی و مدیریتی علاقمند است که فرایند را مدیریت و مورد حمایت قرار داده از نتایج آن استفاده کند.


وی یادآور شد: در نظام سلامت کشور که متولی آن وزارت بهداشت است هنوز چنین سامانه مدیریتی وجود ندارد، لذا هر ازگاهی پژوهش‌های کاربردی و بنیادینی انجام می‌شود که حاصل آن در کتابخانه‌ها خاک خورده و از آن در عرصه گسترش بهداشت و سلامت استفاده‌ای نمی‌شود،


عباسی مقدم فزود: از سوی دیگر از آنجایی که این پژوهش‌ها به صورت جسته گریخته اجرا می‌شود و به هم پیوسته نیستند نمی‌توانند منجر به یکسری اقدامات اجرایی شوند.


وی تصریح کرد: حال که انگیزه و علاقه در مورد پژوهش‌های بین رشته‌ای به ویژه قرآن و سلامت وجود دارد، چرا در جوامع دانشگاهی یا حوزوی یا بخشی از سیستم مدیریتی جامعه نمی‌آیند، سامانه‌ای را ایجاد کرده و این فرآیند را آزمایش کرده و از آن‌ها به یک نتایج ملموس به دست آورند.

 

منبع: ایکنا

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.