کد خبر: 48938
ف
تنها سه محصول تراریخته وارد کشور می شود
سخنگوی وزارت بهداشت گفت : تنها سه محصول تراریخته شامل؛ روغن سویا، کلزا و ذرت می تواند وارد کشور شود البته در خصوص این سه محصول، برخی، دانه این سه روغن را تنها برای روغن گیری در کشور وارد می کنند و در برخی موارد، به صورت روغن مایع وارد کشور می شود.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگو با بیان این مطلب گفت: تنها سه محصول تراریخته شامل؛ روغن سویا، کلزا و ذرت می تواند وارد کشور شود البته در خصوص این سه محصول، برخی، دانه این سه روغن را تنها برای روغن گیری در کشور وارد می کنند و در برخی موارد، به صورت روغن مایع وارد کشور می شود.

وی با بیان این که در داخل کشور، کشت محصول تراریخته در مقیاس محصول فراگیر نداریم، افزود: محصولات موجود در بازار به صورت دوره ای بررسی می شوند که آیا از محصول تراریخته استفاده می شود یا خیر و به آنچه مجوز داده می شود، سالم است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود: مسئولیت وزارت بهداشت، حفظ و تامین سلامت است و محصولی را که ما تایید می کنیم یعنی از سلامتش مطمئن هستیم.

دکتر حریرچی همچنین گفت: بر اساس نظر مراکز علمی معتبر دنیا، در اکثر نظام های اقتصادی شامل حوزه های صنعت، گردشگری، بهداشت و درمان و سایر حوزه ها، حدود 20 تا 30 درصد منابع، دچار استفاده غیر بهینه می شوند.

وی افزود: در کشور ما مانند کشورهای دنیا، وزارت بهداشت، بیمه ها و شورای عالی بیمه، در مورد بسته بیمه پایه سلامت تصمیم گیری می کنند و در این بسته ها، باید همه مردم و بیمه شدگان بهره مند شوند و مجموعه اقدامات آن، باید هزینه اثربخش و مطابق با اقتصاد آن کشور باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در چند دهه گذشته، بسته بیمه پایه سلامت نسبت به منابع در اختیار وزارت بهداشت و بیمه ها، گسترده تر بوده است و باید ببینیم که منابع موجود، پاسخگوی نیازها هستند یا خیر، گفت: در چند دهه گذشته و به ویژه از زمانی که نقش بیمه ها بیشتر شده، با معضل تاخیر در پرداخت بیمه ها روبرو هستیم.

دکتر حریرچی همچنین گفت: در سراسر دنیا مردم، پزشکان و وزارتخانه های بهداشت، علاقه مندند که خدمات بیشتری تحت پوشش بیمه قرار بگیرد اما دو درخواست وجود دارد یکی اینکه کیفیت خدمات مناسب باشد و تعداد خدمات آن معقول باشد.

وی افزود: ممکن است خدمتی در بسته بیمه پایه قرار گیرد اما پاسخگوی نیاز درمانی یک کشور نباشد به عنوان نمونه یکی از کشورهای بزرگ آسیا،خدمات دیالیز را فقط سه ماه پوشش می دهد در حالیکه این خدمات در ایران، رایگان است و با کمک خیرین، حتی هزینه های رفت و آمد بیمار پرداخت و به بیمار و همراهش، غذا ارائه می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: هیچ محدودیتی خوشایند نیست و افرادی که اقدام به محدود سازی خدمات می کنند، به عواقب آن توجه نمی کنند.

دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که یکی از گله هایی که از تامین اجتماعی داریم این است که نباید تفاوتی بین پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان وزارت بهداشت و تامین اجتماعی وجود داشته باشد، افزود: پرداخت اصل حقوق و کارانه در بیمارستانهای تامین اجتماعی به روز و تاخیر آن، 45 روز است اما در بیمارستانهای دولتی که به مردم، کارگران و نیازمندان خدمات ارائه می دهند، کارانه با تاخیر 10 تا 14 ماه پرداخت می شود که این کار عادلانه و درستی نیست.

وی همچنین افزود: یکی از اشکالات ما به تامین اجتماعی این است که درمان مستقیم و بیمارستانهای ملکی این سازمان، بسیار گران تر از درمان بیمارستانهای دولتی اداره می شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان گفت: در پرداخت اضافه کار و کارانه پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران بیمارستانهای دولتی دچار مشکل و تاخیرهای طولانی مدت هستیم اما تامین اجتماعی در پرداخت به پرسنل درمانی خود تاخیری ندارد در صورتیکه مطالبات پرسنل درمانی دانشگاه های علوم پزشکی، مطالبات خود از تامین اجتماعی را با تاخیر چهارده ماهه دریافت میکنند و این کار عادلانه نیست.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.