کد خبر: 48690
ف
گاهی صداقت بهترین سیاست نیست
هیچکس دوست ندارد مچش هنگام دروغ گفتن گرفته شود و دیگران او را دروغگو و فریبکار بشناسند. اما آیا با یک دروغ تبدیل به یک انسان فریبکار می شویم؟ واقعیت این است که دروغ گفتن مزیت هایی نیز دارد. دروغ ها همیشه برای منافع شخصی نیستند بلکه گاهی اوقات مردم برای مراقبت از دیگران و آسیب نرساندن به احساس دیگران دروغ می گویند.

به گزارش بهداشت نیوز:

چرا دروغ می گوییم؟

بیایید با خودمان صادق باشیم و این واقعیت را بپذیریم که ما انسان ها موجوداتی دروغگو هستیم. دروغ گفتن و فریب دادن در ذات ما انسان هاست. بله گاهی اوقات برای مخفی کردن رفتارهای بد، کنترل دیگران، افزایش قدرت و به دست آوردن چیزی که می خواهیم دروغ می گوییم. اما گاهی اوقات نیز برای گرفتن جلوی درگیری یا خوب کردن حال دیگران این کار را انجام می دهیم.

عدم صداقت در ذات انسان هاست

محققان معتقدند که دروغ گفتن بعد از پیشرفت زبان وارد زندگی ما انسان ها می شود. این یک استراتژی فریب است درست مثل حیوانات که برای فریب دادن شکار یا دشمن خود از مهارت استتار استفاده می کنند. دروغ ساده ترین راه برای افزایش قدرت است. اگر دشمن بزرگ تر یا قوی تر از شماست نیروی جسمی شما به کارتان نمی آید اما اگر بتوانید دشمن را فریب بدهید هم قدرت را به دست می گیرید و هم دشمن باور می کند که مشکل از خودش بوده است

چقدر دروغ می گوییم؟

دروغ گفتن بستگی به شخصیت ما دارد. یکی از روانشناسان اجتماعی به نام “بلا دپاولا” در رابطه با تکرار دروغ تحقیق کرده است. او از ۱۴۷ نفر خواست تعداد دروغ هایشان را در طول روز ثبت کنند. آن ها به طور میانگین ۲ بار در روز دروغ می گفتند. دروغ هایی که بی ضرر بودند. مثل عذر و بهانه برای دیر کردن.

برای ما انسان ها از سنین کم دروغ گفتن شرطی شده است. به عنوان مثال بزرگ ترها همیشه از ما می خواستند از میزبان برای غذا تشکر کنیم حتی اگر آن غذا به زور از گلو پایین می رفت

بچه ها از سنین ۲ تا ۵ سالگی دروغ گفتن را یاد می گیرند. در تحقیقی که روی کودکان ۲ تا ۸ سال انجام شده دریافتند که بچه ها از ۲ سالگی زمانی که می خواهند استقلال داشته باشند دروغ گفتن را شروع می کنند.

اما بچه ها در ۸ سالگی برای لطمه نزدن به احساس اطرافیان دروغ می گویند. علت این دروغ ها دلسوزی و یکدلی است نه فریب.

آیا تفاوتی بین دروغ اخلاقی و غیر اخلاقی وجود دارد؟ اگر با خودمان صادق باشیم پاسخ مثبت است. بعضی دروغ ها برای محافظت از کسانی است که به آن ها دروغ می گوییم. دروغ فواید روانشناسی برای فرد دروغگو دارد. کسانی که با خودشان صادق هستند احتمال افسرده شدنشان بیشتر از کسانی است که با خود صادق نیستند. دروغ گفتن فواید درون فردی نیز دارد. فردی که از شما دروغ می شنود اگر متوجه شود که شما این دروغ را برای محافظت از او گفته اید اعتمادش به شما بیشتر می شود.

دروغگویی جامعه پسند شامل ۴ ساختار متمایز ظرفیت انسانی است: نگرش ذهن، دلسوزی، حافظه و تخیل.

در این مورد دروغ گفتن نتیجه دلایل احساسی و اخلاقی است. یعنی ما مهربانی را به واقعیت ترجیح می دهید تا مانع از آزرده خاطر شدن دیگران شویم. با پیشرفت ذهن دلایل اخلاقی به اندازه توانایی های شناختی پیشرفت می کند.

به دروغ هایی که از روی خودخواهی گفته نمی شوند دروغ مصلحتی می گویند که برای محافظت از دیگران گفته می شود. به عبارتی خودمان را به خاطر اشتباه دیگران تنبیه می کنیم.

صادقانه بگویم دروغ گفتن همیشه بد نیست. چیزی که اهمیت دروغ را تعیین می کند نیت پشت آن است. دروغ هایی که برای محافظت از دیگران می گوییم روابط را محکم تر می کند. دروغ هایی هم که برای خوب جلوه دادن خودمان می گوییم هیچ ضرری به دیگران نمی رساند.

 

منبع: بدونیم


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.