کد خبر: 46174
ف
پست‌ترین امیدها و پست‌ترین ترس‌ها
انسانی که عمل صواب دارد خداوند هم به او کمک می کند تا نمازش درست شود؛ نماز خلاصه زندگی انسان است. اگر آدم نماز را درست بخواند ...

به گزارش بهداشت نیوز، حجت‌الاسلام محمدعلی جاودان از اساتید برجسته اخلاق هستند که در طی دوران زندگی و تحصیل حوزویشان از محضر اساتید برجسته‌ای از جمله آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی، آیت‌الله خوانساری، آیت‌الله حق‌شناس و علامه عسکری بهره‌مند شده اند.
اگر انسان نماز درست خواند صالح می شود

در سوره مبارکه احزاب آیه 70-71 می فرماید: «یا أیّها الذینَ آمَنوا اتـّقوا اللهَ وَقولوا قوْلا سَدیدًا یُصلِحْ لکُمْ أعْمالکُمْ»؛ ای کسانی‌که ایمان آورده اید، تقوا داشته باشید؛ یعنی مواظب رفتار و اعمالتان باشید؛ گناه وارد اعمالتان نشود، خلاف رضایت خداوند نباشد، و در ادامه فرموده اند: عمل صواب انجام دهید، عمل صواب به معنی عمل درست است؛ اگر اعمالتان درست باشد و در طول روز گناه نکنید، آنوقت خداوند کمک و توفیق و توان انجام اعمال صالح را می دهد.


عمل صواب عملی است که انسان به آسانی بتواند برای آن جواب دهد؛ یعنی اگر در درگاه خداوند از او بپرسند: چرا این اعمال را انجام دادی؟ میتواند پاسخ چراها را بدهد، این جواب دادن، برای اعمال ثواب امکان پذیر است؛ انسانی که عمل صواب دارد خداوند هم به او کمک می کند تا نمازش درست شود؛ نماز خلاصه زندگی انسان است.


اگر آدم نماز را درست بخواند یک نتیجه‌ای می دهد، یک روزه نه، اما خود شخص کم کم صالح می شود؛ آیه:« إنَّ الذینَ آمَنوا وَعَمِلوا الصّالِحاتِ» که بارها در قرآن آمده همان نماز درست است؛ اگر انسان نماز درست خواند صالح می شود.


کوتاهی در طاعت خدا شرک است

در آیه 106 سوره مبارکه یوسف می فرماید: «وَما یُؤمِنُ أکثرُهُمْ باللهِ إِلا وَ هُمْ مُشْرکونَ» اینها که مسلمان و مؤمن هستند «وَما یُؤمِنُ أکثرُهُمْ باللهِ» اکثرشان به خدا ایمان ندارند؛ اینها مشرکند؛ شخصی می‌ترسد؛ از چه چیزی می ترسد؟ از این می ترسد که خدای نخواسته زلزله بیاید؛ از بیکاری و مریضی یا بی احترامی مردم ترس دارد؛ اینها پست‌ترین نوع ترس هاست؛ پست ترین نوع امیدها هم این است که مثلا به برنده شدن در مسابقه امید دارند یا شخصی به آنها سلام کند و حقوقشان زیاد شود؛ که هر کدامش یک نوع شرک است.
البته گفتند شرکِ طاعت است؛ یعنی من در طاعت خدا کوتاهی می کنم؛ از این نوع شرک ها؛ اکثر مسلمان ها، اکثر مومن ها، اکثر نماز خوان ها ایمانشان درست نیست؛ اینها مشرک هستند و گرفتارند.
اگر در نماز مثلاً یک دقیقه به شما فکر کنم، یعنی خدا را می گذارم کنار به شما فکر می‌کنم؛ اینجا باید به خدا فکر کنم حالا فکر کنم و خدا را یاد کنم؛ حضرت امام حسین (ع) و حضرت علی اکبر (ع) بود؛ پرسید من را دوست داری بابا؟ فرمود بله دوست دارم؛ چطور می شود دوستی من با دوستی خدا جمع شود؟ فرمود تو را برای او دوست دارم.
تو را در عرض خدا دوست ندارم؛ اینجوری نیست که بگویم خدا را دوست دارم تو را هم دوست دارم؛ خدا را دوست دارم و تو را بخاطر او دوست دارم.


صفات بد ریشه گناهان آدم است

اگر انسان مراقبت از اعمالش را بیشتر کند و کمی بیشتر با خودش بجنگد و صفاتش را تسویه و تهذیب کند، او شایسته است؛ هر گناهی یک ضیق  صدر است و هر گناه انسان ضیق  صدری است که از یک ضیق صدری نشأت می گیرد؛ صفات بد ریشه گناهان آدم است؛ شهوت پرستی در انسان باعث می‌شود گناهان دیگری را انجام دهد.
غضب و شیطنت باعث می شود گناهان دیگری را انجام دهد؛ برای اینکه انسان درست شود در اولین مرحله باید عملش را کنترل کند؛ این عملی که می خواهد آن را درست کند، ممکن است ریشه‌های درهم تنیده خیلی قطور داشته باشد که الان سر شاخه را زده؛ اگر یک لیوان آب بریزی می بینی با سرعت یک درخت در می آید؛ تا آن ریشه‌ها بخواهند خشک شوند، زمان می خواهد.


داستانی از سید بحرالعلوم و آقای حق شناس

یک داستان عرض کنم؛ این را در مورد سید بحرالعلوم نقل کرده اند؛ گفتند که یک روزی ایشان آمده بود و خیلی شادمان بود؛ شاگردها دیدند استاد خیلی شادمان است؛ بعنوان مثال فرمود فهمیدم ریا ندارم؛ شاید هم صفت بخل را فرموده بودند یا هر دو را نقل کرده اند.
می خواهم از آقای حق شناس مطلبی را عرض کنم که می ترسم باور نکنید؛ یادم هست 30-40 سال پیش ایشان با یک شادمانی فرمودند که دیشب یک زنجیر پاره کرده ام؛ با همین اصطلاح و حرف فرمودند یک زنجیر پاره کردم؛ وقتی انسان توانست همه زنجیرها را پاره کند و آزاد شود، در آن هنگام دست مهربان مربی، بالای سرش می آید.

 

منبع: دانشجو


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.