کد خبر: 43921
ف
آلودگی هوای پکن چگونه کنترل شد؟
شهرهای بزرگ چین، ازجمله پکن، پایتخت، از آلوده‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شوند. با شناخت این مشکل، دانشگاه پکن تصمیم گرفت با انجام مطالعه گسترده‌ای با استفاده از داده‌های منابع دولتی و مستقل درباره میزان ذرات معلق با قطر کمتر از 5/2 میکروگرم در مترمکعب که خطرناک‌ترین ذرات برای سلامت انسان هستند، میزان واقعی آلودگی را بسنجد تا بتوان راه‌حلی برای آن ارائه کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، شهرهای بزرگ چین، ازجمله پکن، پایتخت، از آلوده‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شوند. با شناخت این مشکل، دانشگاه پکن تصمیم گرفت با انجام مطالعه گسترده‌ای با استفاده از داده‌های منابع دولتی و مستقل درباره میزان ذرات معلق با قطر کمتر از 5/2 میکروگرم در مترمکعب که خطرناک‌ترین ذرات برای سلامت انسان هستند، میزان واقعی آلودگی را بسنجد تا بتوان راه‌حلی برای آن ارائه کرد.


مطالعه‌ دانشگاه پکن درباره آلودگی هوای 5 شهر بزرگ چین توانست به نتایج تازه‌ای برسد. چن سونگژی، سرپرست تیم مطالعاتی در گفت‌وگویی توضیح داد: «مطالعه را با حسی از بیزاری از آلودگی هوا آغاز کردیم. به‌عنوان یک دانشمند احساس کردم باید برای وضعیتی که یک‌میلیارد چینی با آن روبرو هستند، چاره‌ای اندیشید.»


در گزارشی با عنوان «گزارش بررسی کیفیت هوا» که به‌خصوص بر جنبه‌های تاثیرات خطرناک آلودگی هوا بر سلامت تاکید شده، درباره سلامت هم خبرهای بد می‌بینید و هم خبرهای خوب. برای نوشتن این گزارش، تیم تحقیقاتی 3 سال اطلاعات گردآوری‌شده درباره ذرات کمتر از 5/2میکروگرم (پی‌ام5/2) را که برای سلامت انسان زیانبار هستند، به دقت بررسی کرد. قطر این ذرات 3درصد قطر موی انسان است و تنها با میکروسکوپ الکترونیک می‌توان مشاهده‌شان کرد. منابعی که این اطلاعات را در اختیار آنها می‌گذاشتند، وزارت حفاظت محیط‌زیست چین، سفارت آمریکا در چین و کنسولگری این کشور در گوانژو، شانگهای، چنجو و شنیانگ بودند.


با در دست داشتن 2 منبع اطلاعاتی مستقل، کارشناسان به دومین سوال رسیدند که آیا می‌توان به اطلاعات دولت چین درباره آلودگی هوای کشور اطمینان کرد؟ و اولین خبر خوب اینکه، بله، جواب دست‌کم در 5 شهر مورد مطالعه مثبت است. دولت چین در سال 2013میلادی، 5 سال بعد از آنکه سفارت آمریکا در پکن اطلاعاتی از نمایشگرهای سطح زمین درباره ذرات با قطر کمتر از 5/2 میکروگرم را به اطلاع مردم چین رساند، اطلاعات مطالعه را منتشر کرد.


خبر خوب دیگر اینکه سطح ذرات 5/2 میکروگرم در 5 شهر مورد مطالعه طی 3 سال تا اوایل سال میلادی گذشته که آخرین اطلاعات جمع‌آوری شد، کاهش پیدا کرده است. این کاهش اغلب به دو دلیل نسبت داده می‌شود؛ یکی قوانین سختگیرانه درباره آلودگی که اول سال 2015 میلادی اجرایی شدند و دیگر کند شدن آهنگ اقتصاد چین. آقای چن عقیده دارد، کند شدن رشد اقتصادی به کمک پاک شدن هوا آمد.


و اما خبرهای بد اینکه در تمام شهرهای مطالعه‌شده سطح آلودگی هوا همچنان از حد اعلام‌شده سازمان جهانی بهداشت یعنی35 میکروگرم، 5/2 میکروگرم بالاتر است. استانداردهای چین بسیار آسانگیرانه‌تر از سطحی است که سازمان اعلام کرده، 75 میکروگرم در مترمکعب، اما آلودگی هوای این 5 شهر حتی از این حد هم بیشتر است. کارشناسان سطح پایین‌تر از 35 را خوب و بین 35 تا 75 را آلودگی سبک تعریف کرده‌‌اند. پکن و گوانژو با 37درصد روزهای با هوای خوب از شهرهایی با کمترین تعداد روزهای هوای خوب بوده‌اند. مجموع این وضعیت نشان می‌دهد چین در مبارزه با آلودگی هوا با چالشی جدی روبرو است.


می‌توان گفت کار تیم از جایی شروع شد که یکی از همکاران آمریکایی چن، لینک شاخص کیفیت هوای فوری حاوی اطلاعاتی درباره هوای پکن را در سال 2013 میلادی برای او فرستاد. چن گفت: «در یکی از روزهای بسیار آلوده بهار پکن به خودم گفتم باید کاری کرد و همان‌جا تصمیم گرفتم و اعضای تیم را فراخواندم.»


در قدم بعدی کارشناسان برای اطمینان از درستی داده‌ها، ارقام خوانده‌شده در 3 نمایشگر وزارتخانه را با ارقام سایت‌های آمریکایی مقایسه کردند. ارقام به نحو قابل‌قبولی مشابهت داشتند. چن افزود: «ارقام هرچند بسیار نزدیک، اما به چند دلیل کاملا مشابه نبودند؛ یکی اینکه داده‌ها به‌صورت تصادفی گردآوری شده بودند و دیگر اینکه محل گردآوری داده‌ها دقیقا یکی نبود. اگر دولت داده‌ها را دستکاری می‌کرد، دیگر جای امید نبود و من از چین می‌رفتم، اما صحت داده‌ها درباره آلودگی هوا نشان داد، دولت و وزارت حفاظت محیط‌زیست در برخورد با این مشکل جدی هستند.»


به گفته وی، هنوز در انعکاس اطلاعات مشکلاتی جدی وجود دارد، مثلا اینکه وب‌سایت وزارت حفاظت محیط‌زیست ساعتی یکبار اطلاعات را منتشر می‌کند، اما سابقه‌ای دراین‌باره به مخاطبان خود ارائه نمی‌دهد. چن ادامه داد: «باید ساعت به ساعت حواستان به اطلاعات منتشرشده در سایت باشد. دولت می‌خواهد کاری بکند، اما نه صددرصد.» بر همین اساس بود که کارشناسان پیشنهاد دادند روند گردآوری و انتشار اطلاعات بهبود پیدا کند.


آنها در کار خود سعی کردند عوامل هواشناسی و مصرف سوخت، زغال سنگ و گازوئیل را هم به حساب آورند تا به تصویر بهتری از ارتباط بین انتشار گازهای آلوده، هوا و آلودگی دسترسی داشته باشند، اما در اینجا هم به مشکل کمبود اطلاعات برخورد کردند.


چن معتقد است اطلاعات مربوط به اقتصاد و انرژی بسیار پراکنده است و آنها نتوانسته‌اند به اطلاعاتی درباره مصرف به‌خصوص مصرف فراورده‌های نفتی دست یابند. آنها نمی‌دانند در سال 2013 میلادی چقدر گازوئیل فروخته شده است، اما فکر می‌کنند مشکلات حاصل از فراورده‌های نفتی بزرگ‌تر از مشکلات مربوط به زغال سنگ در پکن باشند.

 

بنا به اعلام شهرداری پکن، تمام طرح‌های ساخت‌وساز عمومی بزرگ در این شهر بین ماه‌های آذر تا اسفند به حال تعلیق درآمدند. مسوولان شهری پکن قصد دارند با تعطیل کردن این طرح‌ها کمکی به بهبود آلودگی هوای پکن کرده باشند. قرار است طرح‌های آب و جاده‌سازی و تخریب مربوط به خانه‌سازی بین 15 نوامبر تا 15 مارس در 6 ناحیه اصلی و حومه شهر تعطیل شوند.


بنابراین اعلام طرح‌های مهمی مانند ساخت خطوط ریلی، فرودگاه و طرح‌های بزرگ خانه‌سازی با قیمت مناسب مشمول این ممنوعیت نخواهند شد. گذشته از آن، میزان ذرات معلق در فضای اطراف ماشین‌های ساختمانی در مناطقی که ساخت‌وساز در آنها ممنوع نشده، با دقت رصد خواهد شد. این چهارمین سال است که چین جنگ علیه آلودگی را اعلام کرده تا بتواند بر آسیبی که رشد بالای اقتصادی کشور طی چند دهه بر محیط‌زیست وارد کرده، غلبه کند. بسیاری از کارشناسان نگران مرگ‌های زودهنگام سالانه صدهاهزار چینی به دلیل انتشار ذرات معلق در هوا و آلودگی آب و خاک هستند. مقامات چینی قول داده‌اند، برای بهبود وضعیت هوا برای صنایع و ترافیک شمال کشور قوانین سختگیرانه‌تری وضع کنند.


چینی‌ها قصد دارند، میزان ذرات با قطر کمتر از 5/2میکروگرم را نسبت به سال 2012 میلادی به یک‌چهارم،6میکروگرم در مترمکعب برسانند.

 

منبع: هفته نامه سلامت

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.